Mikkelsen mistrzem ERC, podium Marczyka!

fot. ERC - oficjalny profil Facebook

Już wszystko jasne! Andreas Mikkelsen zdobywa drugi mistrzowski tytuł w ciągu tygodnia. Do WRC2 dorzuca też złoto w ERC. Ale niedzielne show skradają… Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Duet Orlenu rzutem na taśmę zdobywa podium.

Absolutnym dominatorem Rajdu Węgier, przedostatniej odsłony mistrzostw Europy, został Rosjanin, Nikolai Griazin. W Volkswagenie Polo GTI R5 oklejonym bondowskim cytatem „from Russia with love”, udało mu się zwyciężyć w aż czterech próbach, aby sumarycznie wypracować sobie przewagę prawie czterdziestu sekund. Największym wygranym rajdu został największy… pechowiec z Węgier, Andreas Mikkelsen. Norweg narzekał na wiele problemów – od mocy silnika, po urwane zawieszenie i problemy z prowadzeniem. Mimo tego udało mu się bezpiecznie dojechać do mety i… wywalczyć mistrzostwo ERC 2021!

Oznacza to, że w przeciągu zaledwie tygodnia Mikkelsen zdobywa… aż dwa złote medale. Ogromny powód do radości mają też Polscy kibice. Załoga Marczyk/Gospodarczyk po fascynującej niedzielnej pogoni, rzutem na taśmę wywalczyła najniższy stopień podium na Węgrzech! Mikołaj Marczyk sprawił więc sobie naprawdę fantastyczny, urodzinowy prezent.

fot. ERC – oficjalny profil Facebook

Walka do ostatniej sekundy!

Organizatorzy imprezy mieli dziś ogromne problemy z opóźnieniami odcinków. Po południu dochodziło nawet do… ponad godzinnej zwłoki. Wpływ na taki stan rzeczy miał też poranny wypadek ulubieńca miejscowych kibiców, Norberta Hercziga. Awans w tabeli dał sygnał do ataku polskiej ekipie. Marczyk oraz Gospodarczyk po wczorajszych problemach z napędem ruszyli do ataku. Na efekty nie było trzeba długo czekać, łupem duetu Orlen Teamu padł kolejny odcinek specjalny. Przed ostatnim serwisem Nikolai Grazin miał bezpieczną, blisko minutową przewagę. Drugi był Mads Ostberg, podium uzupełniał gospodarz, Andras Hadik.

Po wyjeździe z parku maszyn pewne było to, że pozycja Nikolaia jest niezagrożona, triumf mogła odebrać mu jedynie katastrofa i awaria samochodu. Mads Ostberg mimo problemów z oponami wydawał się kontrolować tempo i bezpiecznie pędził po drugie miejsce. Z każdą linią mety lotnej topniała jednak przewaga Hadika. Marczyk wygrał dwunastą próbę, przed finałowym odcinkiem miał niecałe dwie sekundy straty. Polacy pokazali jednak swoją klasę. Finałowa, czternasta próba Fony to ważne zwycięstwo załogi Orlenu, która ostatecznie… wskoczyła na podium imprezy. Dla Miko i Szymona będą to kluczowe punkty w tabeli ERC.

Hiszpan Llarena Efren, główny rywal Marczyka dojechał na metę dopiero piąty. Efren był wyraźnie niezadowolony ze swojego tempa i oczekiwał lepszego wyniku. Erik Cais kończy na ósmej pozycji. Andreas Mikkelsen finiszuje oczko wyżej. Możemy jednak wątpić, czy Norweg w obecnej chwili w ogóle przejmuje się odległą lokatą w świetle wielkiego triumfu.

fot. ERC – oficjalny profil Facebook

Podwójne biało-czerwone święto!

Na uwagę zasługuje też postawa Dariusza Polońskiego. Kierowca rajdowego Abartha 124 pilotowany przez Łukasza Sitka po raz kolejny zatriumfował w grupie Abarth Rally Cup! Niewiele zabrakło też do podium w ERC2. Niestety, Polacy musieli uznać wyższość Victora Cartiera w Toyocie Yaris Rally2 Kit. Brąz na Węgrzech był w zasięgu, ale biało-czerwony duet musiał kolejny raz mierzyć się z problemami z elektryką oraz alarmem na zegarach.

Dzisiejsza wygrana w Abarth Rally Cup oznacza, że na jedną rundę przed końcem Dariusz Poloński i Łukasz Sitek mogą cieszyć się z mistrzowskiego tytułu! Takie zakończenie ERC było do przewidzenia. Polacy mieli przed Rajdem Węgier aż… 64 punkty przewagi nad drugim w tabeli Czechem, Martinem Rada, który stracił dziś matematyczne szanse na triumf po awarii układu sterowniczego na dziewiątym odcinku specjalnym Rajdu Węgier.

Finał na Kanarach

Nieoficjalnie, Andreas Mikkelsen ma na koncie 189 punktów. Mikołaj Marczyk po powrocie do domu utrzyma fotel wicelidera z dorobkiem 132 oczek. Efren Llarena ma obecnie 119 punktów. Oznacza to, że ostateczny układ sił na podium ERC poznamy dopiero po Rajdzie Wysp Kanaryjskich. Szymon Gospodarczyk powiększy zaś przewagę w klasyfikacji pilotów. Głównym rywalem Polaka jest Sara Fernandez, partner…. Llareny. Szykuje się więc iście pikantny finisz sezonu. Odpowiedzi na najważniejsze pytania uzyskamy w dniach 18-20.11.

Dokładne wyniki imprezy dostępne są na oficjalnej stronie internetowej Rajdu Węgier 2021.