Mikkelsen wzywa FIA do akceptacji załóg szpiegowskich w WRC2

159
fot. Andreas Mikkelsen - oficjalny profil Facebook

Andreas Mikkelsen udzielił ciekawej wypowiedzi na konferencji prasowej po Rajdzie Europy Centralnej. Norweg uważa, że FIA powinna możliwie jak najszybciej zmienić przepisy w kategorii WRC2, zezwalając drużynom na pomoc „załóg szpiegowskich”.

Na samym wstępie, kim są rajdowi „szpiedzy”? W ekstremalnym uproszczeniu,  to załogi wspierające, pokonujące trasę odcinków specjalnych przed zawodnikami. Ich praca polega głównie na sprawdzeniu warunków na trasie, uaktualniając notatki poprzez wprowadzenie ewentualnych korekt. Załogi szpiegowskie składają się najczęściej z byłych lub aktualnych zawodników. Na obecność szpiegów, nazywanych często „gravel crews”, pozwala się tylko zespołom królewskiej klasy Rally1, wyłącznie podczas asfaltowych rund Mistrzostw Świata.

Jak pokazał Rajd Europy Centralnej, warunki podczas oficjalnego zapoznania i faktycznego rajdu mogą się diametralnie różnić, co wpływa na bezpieczeństwo załóg. Świeżo upieczony czempion WRC2 uważa, że FIA powinna zmienić przepisy, pozwalając na szpiegowanie w niższych „kategoriach”. Andreas o mały włos sam nie zakończyłby startu po małej kraksie.

Piątkowy, czeski etap dla WRC2 był piekielnie trudny, bo nie mieliśmy wsparcia ze strony „szpiegów”. Gdy jedziemy z tak dużymi prędkościami, ich brak jest bardzo niebezpieczny. Mam więc nadzieję że FIA zareaguje, zmieniając regulacje w WRC2. Pamiętajmy, iż zdarza się nam przekraczać 200 km/h. Skoro mamy naciskać, chcielibyśmy wiedzieć gdzie można sobie pozwolić na swobodną jazdę, a gdzie znajduje się „syf” i trzeba będzie odpuścić…”.

Ze zdaniem podopiecznego Toksportu zgodził się Emil Lindholm. Co ciekawe, przeciwną opinię wyraził Erik Cais. Czech stwierdził, iż zawodnicy mają dostęp do onboardów oraz oficjalnej transmisji na żywo. Wydaje się, iż temat zostanie niebawem poddany dyskusji.

Więcej przepełnionych motorsportem materiałów znajdziecie naturalnie na rallyandrace.pl.

Przy okazji, zachęcamy do zakupu… najnowszego, 41. numeru magazynu Rally and Race. Znajdziecie w nim wszystkie, najciekawsze informacje ze świata motorsportu. Od rajdów, przez wyścigi torowe, górskie, F1, po cross country, drift, simracing, rallycross czy karting. W Wasze ręce oddajemy przeszło 150 stron, przesiąkniętych emocjami z czołowych aren!

Podobają Ci się nasze newsy? Zaobserwuj Rally And Race także na Google News.