czwartek, 1 grudnia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościMikołaj Marczyk: Sztuką podczas Rajdu Rzeszowskiego będzie znalezienie kompromisu

Mikołaj Marczyk: Sztuką podczas Rajdu Rzeszowskiego będzie znalezienie kompromisu

  • W czwartkowy wieczór Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk staną na starcie Rajdu Rzeszowskiego, piątej rundy cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, która w tym roku jest również częścią Rajdowego Pucharu Europy, a także Mistrzostw Europy Strefy Centralnej w Rajdach.
  • Na załogę ŠKODA Polska Motorsport czeka 11 wymagających odcinków specjalnych o łącznej długości 177 kilometrów, w tym widowiskowa próba w samym centrum Rzeszowa.
  • Marczyk i Gospodarczyk powalczą w stolicy Podkarpacia o podwójną pulę punktów do klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.
  • Na starcie Rajdu Rzeszowskiego, który zakończy rywalizację na asfaltowych odcinkach specjalnych w ramach krajowego czempionatu, pojawi się 79 załóg, w tym 11 w samochodach topowej klasy R5.
 IMG_0013

Nieco ponad miesiąc zawodnicy oraz kibice czekali na kolejną część cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Po rywalizacji na śląskich odcinkach specjalnych krajowa czołówka przenosi się na Podkarpacie, gdzie rozegrany zostanie Rajd Rzeszowski. Stanowiąca piątą rundę polskiego czempionatu impreza będzie w tym roku również częścią dwóch międzynarodowych cykli: Rajdowego Pucharu Europy (FIA ERT) oraz Mistrzostw Europy Strefy Centralnej w Rajdach (FIA CEZ). Na starcie podwójnie punktowanej, dwudziestej siódmej edycji asfaltowej imprezy nie zabraknie reprezentantów ŠKODA Polska Motorsport – Mikołaja Marczyka i Szymona Gospodarczyka, którzy prowadzili intensywne przygotowania przed występem w Rzeszowie. Załoga ma za sobą treningowy start w Rajdzie Stomil, a we wtorek odbyła całodniowe testy, tak aby już od pierwszego odcinka specjalnego czuć się pewnie na pokładzie rajdowej ŠKODY Fabia R5. Rajd Rzeszowski będzie dla Mikołaja, Szymona oraz całej krajowej stawki ostatnim rajdem asfaltowym w tegorocznym kalendarzu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. We wrześniu polski czempionat zakończy się na szutrowych odcinkach specjalnych: na pierwszy weekend miesiąca zaplanowano Rajd Elektrenai (7.09-9.09), a losy tytułów mistrzowskich rozstrzygną się podczas Rajdu Polski (21.09-23.09), zaliczanego do cyklu Rajdowych Mistrzostw Europy.

Dla Mikołaja Marczyka tegoroczny start w Rajdzie Rzeszowskim będzie debiutem na tamtejszych odcinkach specjalnych. Organizatorzy zaplanowali 11 prób sportowych o łącznej długości 177 kilometrów, podzielonych na dwa etapy. Po czwartkowych przejazdach testowych w Niechobrzu oraz uroczystej ceremonii startu, w piątek i sobotę załogi staną do rywalizacji na odcinkach specjalnych. Pierwszy dzień zmagań to podwójne przejazdy prób Blizianka (17,45 km) oraz Lubenia (22,47 km), po których zawodnicy udadzą się do Rzeszowa, gdzie zostanie rozegrany widowiskowy i atrakcyjny dla kibiców miejski superoes. Sobota to kolejne odcinki: Pstrągowa (26,00 km), Brzeziny (8,62 km) oraz Zagorzyce (12,12 km), również przejeżdżane dwukrotnie w dwóch pętlach.

IMG_3802

Zdaniem kierowcy – Mikołaj Marczyk:
Rajd Rzeszowski to dla mnie duże wyzwanie. Odcinki są długie, większość sekcji jest bardzo szybkich, a szerokość drogi zazwyczaj pozwala na przejazd jednego auta. Dużo otwartych cięć z pewnością doda jeszcze trochę emocji. To wszystko powoduje, że debiutując w tym rajdzie staje przede mną niełatwe zadanie.
Chciałbym znaleźć się na mecie, jak również jechać szybko – lubię asfalty, a te trasy mi się podobają. Sztuką podczas tego rajdu będzie znalezienie kompromisu.
Dzięki zespołowi i partnerom czuję się trochę spokojniej. Chciałbym, żebyśmy po rajdzie z uśmiechami na twarzach wracali do domu, dumni z dobrze wykonanego zadania.
Zdaniem pilota – Szymon Gospodarczyk:
Trasy Rajdu Rzeszowskiego sa szybkie i wąskie, pełne szczytów i podbić. Obserwujemy pogodę, możliwe, że spadnie deszcz, warunki będą wtedy trudniejsze, ale bierzemy to pod uwagę przygotowując się do startu. Dla mnie odcinki w okolicach Rzeszowa są znane, dla Mikołaja to nowość, jednak jako załoga jesteśmy w dobrych nastrojach i nie możemy sie doczekać, aż wsiądziemy do rajdówki.
 IMG_4294
 
Harmonogram Rajdu Rzeszowskiego 2018
Czwartek, 9 sierpnia

13:00-17:00 – Odcinek testowy Niechobrz

19:30 – Ceremonia startu – Rzeszów, Millenium Hall
Piątek, 10 sierpnia  

10:40 – OS 1 Blizianka 1 (17,45 km)
11:25 – OS 2 Lubenia 1 (22,47 km)

13:05 Serwis A – Rzeszów, Podpromie

14:45 – OS 3 Blizianka 2 (17,45 km)
15:30 – OS 4 Lubenia 2 (22,47 km)

17:10  Serwis B – Rzeszów, Podpromie
18:00 – OS 5 Rzeszów (4,00 km)

18:30 – Flexi Serwis C – Rzeszów, Podpromie
Sobota, 11 sierpnia  

8:00  Serwis D – Rzeszów, Podpromie

09:10 – OS 6 Pstrągowa 1 (26,00 km)
10:10 – OS 7 Brzeziny 1 (8,62 km)
11:10 – OS 8 Zagorzyce 1 (12,12 km)

12:25  Serwis E – Rzeszów, Podpromie

13:50 – OS 9 Pstrągowa 2 (26,00 km)
14:50 – OS 10 Brzeziny 2 (8,62 km)
15:50 – OS 11 Zagorzyce 2 (12,12 km)

17:05  Serwis F – Rzeszów, Podpromie

17:30 – Ceremonia mety – Rzeszów, Rynek

inf.pras.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Niki Lauda ma swoją ulicę. Wyjątkowy hołd Mercedesa dla legendy

Niki Lauda
Niki Lauda został uhonorowany przez Mercedesa. Trzykrotny mistrz świata F1 i wieloletni dyrektor zespołu z Brackley ma...

DTM zakończy żywot? Gerhard Berger przekazał złą wiadomość

DTM
DTM ma duże kłopoty. Gerhard Berger poinformował o zakończeniu działalności spółki macierzystej DTM - firmy ITR. Na...

Kacper Wróblewski pojedzie „zerówką” w 60. Rajdzie Barbórka

Kacper Wróblewski wystartuje w "zerówce"
Kacper Wróblewski wystartuje samochodem funkcyjnym w 60. Rajdzie Barbórka. Usiądzie za kierownicą Toyoty GR Yaris, a na...

Jubileuszowa, 60. edycja Nocnej Jazdy Konkursowej już 10 grudnia

Automobilklub Wielkopolski zaprasza na jubileuszową, 60. edycję Nocnej Jazdy Konkursowej - idealną propozycję dla tych, którzy szukają...

Jessica Hawkins w symulatorze Astona Martina

Ambasadorka Astona Martina, Jessica Hawkins, wykonała kolejny krok w drodze do Formuły 1. Brytyjka jest pierwszą kobietą,...

NAJPOCZYTNIEJSZE