Krzysztof Hołowczyc i Łukasz Kurzeja (MINI John Cooper Works Rally) byli najszybsi na prologu Columna Medica Baja Poland 2023 – polskiej rundy Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja. Drugi czas (+8,2 s) uzyskała kolejna z załóg w MINI – Michał i Julita Małuszyńscy. Trzecim duetem w klasyfikacji Pucharu Świata byli Cristiano de Sousa Batista i Fausto Miguel de Almeida da Mota (BRP Can-Am Maverick XRS Turbo RR, +19,0 s).

W piątek, 25 sierpnia, właściwą rywalizację w Columna Medica Baja Poland 2023 poprzedził odcinek testowy Wołczkowo w Gminie Dobra. Na 3-kilometrowej próbie najszybszym wśród uczestników Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja był Fernando Alvarez Castellano (Can-Am Maverick X3), pilotowany przez Xaviera Panseri – trzykrotnego mistrza Polski w rajdach drogowych. Z kolei w gronie zawodników walczących w ramach rundy krajowego czempionatu najlepszym rezultatem błysnęli Karol Lenkiewicz i Tomasz Janik (Can-Am Maverick X3 XRS Turbo RR).

O godzinie 16 ruszyły zmagania na widowiskowym prologu w Szczecinie. Blisko 6-kilometrowy odcinek specjalny w najkrótszym czasie pokonali Krzysztof Hołowczyc i Łukasz Kurzeja w najnowszej ewolucji MINI John Cooper Works Rally. 8,2 s więcej na dotarcie do mety potrzebowali Michał i Julita Małuszyńscy, w bliźniaczej konstrukcji. Podium uzupełniła brazylijsko-portugalska załoga Cristiano de Sousa Batista i Fausto Miguel de Almeida da Mota (BRP Can-Am Maverick XRS Turbo RR), których od zwycięzców dzieliło 19 sekund. Wspomniany duet był jednocześnie najlepszy w grupie T4.

W grupie T3 pierwszymi liderami zawodów zostali Mshari Althefiri i Oriol Vidal Montijano (Can-Am Maverick X3).

Z kolei w klasyfikacji krajowego i czeskiego czempionatu czołową trójkę utworzyli Hołowczyc i Małuszyński oraz załoga Arkadiusz Nadolny/Michał Marczewski w Can-Am Mavericku (+18,4 s), którzy sobotni etap Columna Medica Baja Poland 2023 rozpoczną jako najwyżej sklasyfikowany duet w grupie T4.

W grupie TH na czele klasyfikacji są Piotr Boguta i Inez Kieliba (BMW X6), a zmagania w grupie T2 (samochody seryjne) najlepiej rozpoczęli Piotr Borys i Michał Goleniewski w Mitsubishi Pajero.

W rywalizacji potworów, czyli rajdowych ciężarówek najlepiej z prologiem poradzili sobie Czesi – Martin Macik, David Pabiska oraz David Svanda, jadący Iveco Powerstar.

Columna Medica Baja Poland to także runda Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych. W tych rozgrywkach, po piątkowej części zawodów, na czele są Emil Bożek i Aleksandra Żurek (Can-Am Maverick X3).

Najszybszym motocyklistą na prologu był Bartłomiej Tabin (KTM EXC), a w klasyfikacji quadów z napędem na 4×4 pierwszy czas uzyskał Adam Krysiak (Polaris Sportsman XP 1000 S).

W sobotę zawodników czekają dwa przejazdy 160-kilometrowego oesu na Poligonie Drawskim.

Skrócony program Columna Medica Baja Poland 2023

Trasa: 656,24 km w tym 5 odcinków specjalnych o łącznej długości 387,2 km

 

Sobota, 26 sierpnia:

  • 8:00-20:00 – Strefa serwisowa Drawsko Pomorskie (Pas Ćwiczeń Taktycznych – Bucierz, Poligon Drawski)
  • Od 9:00 – Odcinek specjalny 2: Poligon Drawski (160 km)
  • Od 12:20 – Serwis B: 45 min. (Pas Ćwiczeń Taktycznych – Bucierz, Poligon Drawski)
  • Od 13:40 – Odcinek specjalny 3: Poligon Drawski (160 km)
  • Od 16:15 – Serwis C: 45 min. (Pas Ćwiczeń Taktycznych – Bucierz, Poligon Drawski)

Niedziela, 27 sierpnia:

  • 8:00-16:00 – Miasteczko Rajdowe (Strzelnica Wojskowa przy ulicy Szafera, Szczecin)
  • Od 9:10 – Odcinek specjalny 4: Gmina Dobra – Szczecin (30,7 km)
  • Od 11:00 – Serwis D: 30 min. (ulica Szafera, Szczecin)
  • Od 12:10 – Odcinek specjalny 5: Gmina Dobra – Szczecin (30,7 km)
  • 14:30 – Ceremonia mety (Wały Chrobrego, Szczecin)