Mistrz liderem Trofeo di serie

Fot. Trofeo di serie

Wyścigowy puchar FIAT-a 500, czyli Trofeo di serie, rozpoczął swoją zagraniczną ekspansję. Zawodnicy mają już za sobą jedną rundę zorganizowaną na torze Autodrom Most, a w ten weekend będą ścigać się w Brnie.

Odłączenie się od Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski i rozegranie sezonu przy austriackim pucharze Histo Cup to nie jedyna ważna zmiana w Trofeo di serie. Po trzech sezonach nastąpiła zmiana dostawcy opon i zawodnicy ścigają się teraz na produktach MRF Tyres.

Oba wyścigi wygrał aktualny i dwukrotny mistrz Piotr Ławski, choć do żadnego z nich nie startował z przodu stawki. O kolejności na starcie pierwszego wyścigu decydowały kwalifikacje rozegrane na przesychającym torze, w których najszybszy był Rafał Piotrowski, przed Filipem Dziwokiem.

Pozycje na starcie nie miały jednak żadnego znaczenia, bowiem wyścig obfitował w manewry wyprzedzania, a stawka tasowała się z każdym okrążeniem – to obrazek, do którego Trofeo di serie zdążyło nas przyzwyczaić przez ostatnie lata.

O zwycięstwo na inaugurację sezonu walczyło sześciu zawodników, w tym Rafał Paprota, który dogonił stawkę po zgaszeniu samochodu na starcie. Prowadził nawet na ostatnim okrążeniu, lecz popełnił błąd, który bezwzględnie wykorzystał Ławski i to on przekroczył linię mety jako pierwszy, przed Paprotą, Piotrowskim, Filipem Dziwokiem, Franzem Dziwokiem, Davidem Dziwokiem, Adamem Karkuszewskim, Tomaszem Biernatem i Peterem Carlingiem.

Pierwsza szóstka została odwrócona na starcie drugiego wyścigu, dzięki czemu z pole position startował David Dziwok. Ponownie nie miało to znaczenia, ponieważ wyścig obfitował w wiele przetasowań. Na początku wyścigu o prowadzenie walczyło sześciu kierowców. Błąd Piotrowskiego w połowie wyścigu spowodował jednak oderwanie się trójki Ławski, Paprota i David Dziwok, którzy mieli dojechać do mety w takiej kolejności. Piotrowski obronił czwartą lokatę, przed Franzem Dziwokiem, Filipem Dziwokiem, Biernatem, Karkuszewskim i Carlingiem.

Dzięki wygraniu obu wyścigów Ławski prowadzi w klasyfikacji generalnej z kompletem 100 punktów. Drugi jest Rafał Paprota 80 pkt, trzeci Rafał Piotrowski ma 58 pkt.

Kolejna runda Trofeo di serie odbędzie się już w ten weekend w czeskim Brnie. Pierwszy wyścig zaplanowano w sobotę o 16:30, a drugi o 13.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.