Modderzy dodają nowe auta do Gran Turismo 2

130
Fot. notbluesquire

Miłość do kultowych gier wideo nie przemija. Wiele tytułów żyje jeszcze bardzo długo po tym, jak twórcy dawno o nich zapomnieli, dzięki zapalonej społeczności, która bierze na siebie odpowiedzialność za dalszy rozwój tytułu.

Choć są platformy, które zawdzięczają swój sukces łatwości, z jaką modderzy mogą dodawać swoje własne treści – jak rFactor czy Assetto Corsa – wiele innych zupełnie to uniemożliwia lub ogranicza rozwój do elementów rozgrywki, których twórcy nie mogą sprzedać – na przykład do iRacing można tworzyć własne narzędzia do rejestrowania telemetrii czy rozbudowujące działanie spottera, nie ma szans na dodanie własnych samochodów czy tras.

Najbardziej zamknięte zawsze były gry wydawane tylko na konsole, jak Gran Turismo. Wraz z nadejściem każdej kolejnej generacji «stacji do grania» pojawia się jednak grupa zapaleńców zdeterminowanych, aby złamać zabezpieczenia i uzyskać dostęp do kodu źródłowego, umożliwiając rzeczy, które wydawały się nierealne.

W ten sposób dochodzimy do «Project A-Spec», czyli modyfikacji do Gran Turismo 2, wydanej 24 lata po premierze gry. Rozbudowuje ona i tak już imponującą listę 650 samochodów, jakie istniały w oryginalnym wydaniu.

Twórcy postanowili zadać pytanie, którego nikt chyba nie zadawał: co, gdyby Gran Turismo 2 otrzymywało kolejne dodatki. W tamtych latach był to jeszcze nieznany koncept i jedyne aktualizacje, jakie gry otrzymywały po premierze, dotyczyły poprawek błędów.

Co ciekawe, choć modderzy pytają o możliwy dalszy rozwój Gran Turismo 2, to zdecydowali się nie dodawać w «Project A-Spec» żadnego auta zaprezentowanego po premierze gry w 1999 roku.

To sztuczne ograniczenie wciąż dawało jednak spore pole do popisu. W dodatku znajdziemy aż kilkadziesiąt aut, w tym prototypy LMGTP, samochody JGTC czy DTM, a także auta drogowe. Ciekawostką jest kilka modeli koncepcyjnych, z których słynie Gran Turismo, a które nigdy nie pojawiły się w żadnej grze. Jest też samolot, bo czemu nie.

Oczywiście nowe samochody są niczym bez zawodów, w których mogą wziąć udział. Twórcy modyfikacji stworzyli wiele nowych wyścigów, w tym puchary monomarkowe czy wyścig długodystansowy na 99 okrążeń.

«Project A-Spec» dalej będzie rozwijany, a mają trafić do niego chociażby samochody Formuły 1 z sezonu 1999.

Oczywiście w zmodyfikowaną grę nie zagramy na oryginalnej konsoli. Do zabawy potrzebny będzie emulator PlayStation Duckstation.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.