Monte-Carlo: Przyznano pierwsze, sobotnie punkty

7
Monte-Carlo
fot. WRC - oficjalny profil Facebook

Historia dzieje się na naszych oczach! Po zmianach w regulaminie czempionatu WRC przyznano dziś pierwsze, wirtualne punkty po sobotnim etapie. Najwięcej „oczek” zdobyli liderzy Rajdu Monte-Carlo – Thierry Neuville i Martijn Wydaeghe.

Przypomnijmy, iż zasady przyznawania punktów w świecie WRC przeszły istną rewolucję. Nowy system (mający uatrakcyjnić zawody) zakłada, że pierwsze „oczka” powędrują na konta zawodników już w sobotę. Otrzyma je najlepsza dziesiątka „generalki”, w systemie 18-15-13-10-8-6-4-3-2-1. Włodarze Mistrzostw Świata dodali jednak pewną „gwiazdkę”. Warunkiem ich ostatecznego zdobycia jest dotarcie na metę imprezy. Niedziela niejako… zrestartuje rywalizację. Najszybsza siódemka finałowego etapu otrzyma od 7 do 1 punktu. Cenny będzie również punktowany power stage – jego działanie nie uległo jednak zmianie.

fot. wrc.com

Po czternastu rozegranych oesach liderami 92. Rajdu Monte-Carlo są Thierry Neuville oraz Martijn Wydaeghe. Belgowie odzyskali prowadzenie po ostatnim odcinku sobotniego etapu. Podopieczni Cyrila Abiteboula mają skromny, przeszło trzysekundowy zapas nad Ogierem i Landaisem. Podium domyka Elfyn Efans. Walijczyk ma za sobą trudny dzień ze względu na usterkę układu hybrydowego. Lider stajni Gazoo Racing nie mógł nawiązać równej walki…

Zobacz też: PZM: „Uspokajamy, mamy rozwiązanie na „nowe” SKJS”

W kategorii WRC2 pałeczkę lidera dzierżą rewelacyjni Hiszpanie – Pepe Lopez i David Liste Vazquez. Drużyna czerwono-żółtej Fabii RS ma iluzoryczną przewagę… dwóch dziesiątych sekundy nad Gryazinem i Aleksandrovem. Trzecie miejsce zajmują zeszłoroczni zwycięzcy Monte-Carlo, Yohan Rossel oraz Arnaud Dunand. Francuzi tracą siedem sekund do Lopeza. Zmianie nie uległa tabela WRC3. Krótko mówiąc, Cerny i Krajca nie mają sobie równych…

Klasyfikację generalną Rajdu Monte-Carlo znajdziecie oczywiście na oficjalnej stronie WRC.

Niedziela będzie dla nas!

Powoli zbliżamy się do ostatniego akordu 92. edycji Rajdu Monte-Carlo. Niedzielne menu zawiera tylko trzy próby sportowe. Rozpoczniemy punktualnie o 7:04 trzecim przejazdem próby „La Breole – Selonnet”. Rywalizację zwieńczy dodatkowo punktowany power stage, który w tym roku wytyczono przez legendarne, francuskie przełęcze oraz… Col de Turini!

Korzystając z okazji zachęcamy Was do sprawdzenia oferty Motowizji. Jak przed rokiem, rywalizacja na trasach Rajdowych Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Starego Kontynentu trafia na antenę rodzimej stacji telewizyjnej. Motowizja pokaże wszystkie oesy WRC i ERC 2024 na żywo, z komentarzem ekspertów i zaproszonych do studia gości. Poza relacjami live, na kanale znajdziecie także szczegółowe zapowiedzi rajdów, podsumowania każdego etapu, czy wywiady z zawodnikami. Szczegóły oferty znajdziecie na stronie motowizja.pl.

Komplet informacji o 92. Rajdzie Monte-Carlo znajdziecie na oficjalnej stronie imprezy. Po więcej wieści z odcinków Rajdowych Mistrzostw Świata zapraszamy Was na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!