Monte-Carlo: Tanak najszybszy na „rozgrzewce”

Monte-Carlo
fot. Ott Tanak - oficjalny profil Facebook

Koniec oczekiwania, zaczynamy kolejną kampanię Rajdowych Mistrzostw Świata! Wczorajszy odcinek testowy 92. Rajdu Monte-Carlo padł łupem Tanaka i Jarveoji. „Synowie marnotrawni” zespołu Cyrila Abiteboula wyprzedzili Evansa i Neuville’a.

Wczorajszy, przeszło trzykilometrowy shakedown wytyczono w okolicy wioski La Garde, tuż obok bazy rajdu w Gap. Pierwsza partia odcinka testowego prowadziła przez las, aby już po chwili „wyskoczyć” na okoliczne pagórki i niewielkie wzniesienia. W ojczyźnie wina i serów brakuje co prawda śniegu, lecz zawodnicy utyskiwali już na mnóstwo zdradliwych, śliskich wiraży. Dodatkową trudność stanowił naniesione na drogę „syf”, czy wilgotne płaty asfaltu.

Zobacz też: PZM: „Uspokajamy, mamy rozwiązanie na „nowe” SKJS”

Zachodzące Słońce oraz spadająca temperatura wpłynęły na treningowy układ tabeli. Dość prędko okazało się, iż pierwszy z możliwych przejazdów będzie zapewne tym najszybszym. Tak właśnie się stało – Ott Tanak i Martin Jarveoja wygrali inauguracyjną próbę, do końca pozostając na fotelu liderów. Drugie miejsce zajęli Elfyn Evans i Scott Martin – podopieczni Gazoo Racing stracili raptem… jedną dziesiątą sekundy. Podium uzupełnili Thierry Neuville z Martijnem Wydaeghe. Belgowie okazali się wolniejsi o około sekundę od bratniego duetu.

W grupie zespołów dysponujących maszynerią Rally2/R5 najlepiej spisała się reprezentacja Citroena. Gryazin i Aleksandrov pokonali Rossela i Dunanda o pół sekundy. Trzecie miejsce przypadło Oliverowi Solbergowi. Warto jednak wspomnieć, iż Szwed pojawi się na trasach 92. Monte-Carlo wyłącznie treningowo i nie będzie zbierać punktów do klasyfikacji WRC2.

Monte-Carlo 2024 – czas zacząć rajdową fiestę!

Dzisiejszy trening był jedynie rozgrzewką przed prawdziwą, sportową rywalizacją. Alpejską batalię poprzedzi jeszcze jutrzejsza ceremonia startu – o 15:15 zawodnicy przejadą przez rampę na Place du Casino w Monako. Następnie stawka 92. Rajdu Monte-Carlo przeniesie się w góry, mierząc się ze sobą na dwóch, nocnych odcinkach specjalnych. Punktualnie o 20:30 rozpocznie się próba „Thoard/Saint Geniez”, czwartkowy etap zwieńczy sprawdzian „Bayons/Breziers” (21:58). Zwycięzców inauguracyjnej rundy WRC poznamy w niedzielę. Mamy wielką nadzieję, iż będzie to piekielnie emocjonujący weekend pełen zwrotów akcji!

Korzystając z okazji zachęcamy Was do sprawdzenia oferty Motowizji. Jak przed rokiem, rywalizacja na trasach Rajdowych Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Starego Kontynentu trafia na antenę rodzimej stacji telewizyjnej. Motowizja pokaże wszystkie oesy WRC i ERC 2024 na żywo, z komentarzem ekspertów i zaproszonych do studia gości. Poza relacjami live, na kanale znajdziecie także szczegółowe zapowiedzi rajdów, podsumowania każdego etapu, czy wywiady z zawodnikami. Szczegóły oferty znajdziecie na stronie motowizja.pl.

Komplet informacji o 92. Rajdzie Monte-Carlo znajdziecie na oficjalnej stronie imprezy. Po więcej wieści z odcinków Rajdowych Mistrzostw Świata zapraszamy Was na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!