Monte-Carlo: Walijsko… hiszpańska dominacja

15
Monte-Carlo
fot. Automobile Club de Monaco - oficjalny profil Facebook

Nocny odcinek specjalny „Bayons – Breziers” nie zmienił układu sił w „generalce” Rajdu Monte-Carlo. Na alpejskich oesach trwa… walijsko-hiszpańska dominacja!

Czwartkowy, rozgrywany już po zmroku oes „Bayons – Breziers” stanowił najdłuższą próbę tegorocznej edycji alpejskiego klasyka. Stawka imprezy pokonała przeszło dwadzieścia pięć kilometrów, na zmianę wspinając się lub „spadając” ze stromych, bardzo śliskich przełęczy. Bez zbędnej kokieterii, oglądane przez nas obrazki mogły wywołać niejedną łzę wzruszenia wśród starszych kibiców. Ilość fanów na trasie i iście „stadionowa” atmosfera przywoływały na myśl złote lata osiemdziesiąte i realia rywalizacji w erze legendarnej grupy „B”. Musimy przyznać, iż widzom stojącym dziś przy oesach należą się wielkie brawa i… niskie ukłony!

Zobacz też: PZM: „Uspokajamy, mamy rozwiązanie na „nowe” SKJS”

Górskie zmagania nie przyniosły jednak większych przetasowań w tabeli. Elfyn Evans wraz z pilotującym go Martinem Scottem wygrali z przewagą blisko siedmiu sekund, raz jeszcze wykorzystując przewagę związaną z pozycją startową. Tym samym liderzy Gazoo Racing WRT powiększyli swoje prowadzenie do piętnastu sekund. Drugie miejsce piastują Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe, wirtualne „pudło” uzupełnili Sebastien Ogier i Vincent Landais. Ulubieńcy miejscowych kibiców mają iluzoryczny, sekundowy zapas nad Ottem Tanakiem. Klasyfikację generalną królewskiej grupy Rally1 zamyka Andreas Mikkelsen. Norweg (tak jak jego zespołowi koledzy) narzekał na problemy z przepustnicą swojego Hyundaia i20N. Urzędujący czempion WRC2 traci już ponad minutę do najszybszej załogi Toyoty GR Yaris.

Sporą sensacją jest układ sił w kategorii WRC2. Wydawało się, iż Nikolay Gryazin wykręcił wręcz kosmiczny czas, jednak po raz kolejny oesowa wiktoria padła łupem Hiszpana, Pepe Lopeza. Kierowca Fabii RS Rally2 pokonał rozpędzonego Rosjanina o przeszło pół sekundy. Dwukrotny czempion ojczyzny tapasów i paelli zbudował sobie blisko piętnastosekundową przewagę. Podium uzupełnia ubiegłoroczny zwycięzca Monte-Carlo w WRC2, Yohan Rossel.

Klasyfikację generalną Rajdu Monte-Carlo znajdziecie oczywiście na oficjalnej stronie WRC.

Wracamy o poranku!

Dziś udajemy się już na zasłużony odpoczynek… Rozbrat z alpejskimi trasami nie potrwa jednak długo – do rywalizacji powrócimy bowiem punktualnie o 8:51. Piątkowy „jadłospis” składa się z aż sześciu, oesowych dań o długości stu pięciu kilometrów. Francuską ucztę z dodatkowym, popołudniowym serwisem rozpocznie odcinek „Saint Leger les Melezes – La Batie-Neuve”. Etap zwieńczy osiemnastokilometrowy oes „La Breole – Selonnet” (18:02).

Korzystając z okazji zachęcamy Was do sprawdzenia oferty Motowizji. Jak przed rokiem, rywalizacja na trasach Rajdowych Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Starego Kontynentu trafia na antenę rodzimej stacji telewizyjnej. Motowizja pokaże wszystkie oesy WRC i ERC 2024 na żywo, z komentarzem ekspertów i zaproszonych do studia gości. Poza relacjami live, na kanale znajdziecie także szczegółowe zapowiedzi rajdów, podsumowania każdego etapu, czy wywiady z zawodnikami. Szczegóły oferty znajdziecie na stronie motowizja.pl.

Komplet informacji o 92. Rajdzie Monte-Carlo znajdziecie na oficjalnej stronie imprezy. Po więcej wieści z odcinków Rajdowych Mistrzostw Świata zapraszamy Was na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!