środa, 28 września, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaRajdyMówią przed 75. Rajdem Polski

Mówią przed 75. Rajdem Polski

Rajd Polski to bez wątpienia jedna z najgorętszych motoryzacyjnych imprez w kalendarzu. Szkoda, że od jakiegoś czasu nie gości WRC, lecz nie można zaprzeczyć, że ciągle warto się wybrać we Wrześniu do Mikołajek. Zapraszamy na tradycyjne prasówki zawodników.

 1. PZM 75. Rajd Polski: Kasperczyk walczy o podium w RSMP

   

  Już w najbliższy weekend (21-23 września) odbędzie się Rajd Polski – najważniejsza impreza motorsportowa w naszym kraju, a zarazem ostatnia runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W tym roku rajd zaliczany jest również do mistrzostw Europy, więc w Mikołajkach zobaczymy najlepsze załogi Starego Kontynentu. Z szesnastym numerem startowym, do rywalizacji w mocnej stawce ruszą także Tomek Kasperczyk i Damian Syty w Fordzie Fiesta R5. Na załogę Tiger Energy Drink Rally Team czeka spore wyzwanie, gdyż walczy ona o podium w krajowym czempionacie.

  Rajd Polski od wielu lat jest perłą w koronie sportu motorowego nad Wisłą, zwłaszcza że jeszcze rok temu rywalizowali w nim uczestnicy Rajdowych Mistrzostw Świata. Mazurskie trasy słyną z bardzo szybkich i jednocześnie wąskich oesów, w których kierowcy i piloci muszą utrzymywać maksimum koncentracji, gdyż margines błędu jest niezwykle mały. Jeśli dodamy do tego fakt, że swój start zapowiedziała cała europejska czołówka, to można być wręcz pewnym, że na kibiców będzie czekać niezwykłe widowisko.

  Kierowcy i piloci wyjadą na trasę już w piątek (21 października) rano, kiedy to wezmą udział w odcinku testowym i kwalifikacyjnym. Na godzinę 15:00 zaplanowana jest ceremonia startu, która odbędzie się na rynku w Mikołajkach. Jeszcze tego samego dnia załogi zmierzą się na pierwszym z odcinków specjalnych, jakim będzie Mikołajki Arena. Podczas kolejnych dwóch dni zawodnicy będą mieli do pokonania w sumie 14 prób sportowych, które utworzą trasę o łącznej długości blisko 215 kilometrów. Zwycięzców poznamy w niedzielę o godzinie 18:20, kiedy to pierwsze załogi pojawią się na rynku w Mikołajkach podczas ceremonii mety.

  Dla Tomka Kasperczyka i Damiana Sytego będzie to debiut w Rajdzie Polski za kierownicą Forda Fiesty R5. Załoga Tiger Energy Drink Rally Team jest jednak dobrze przygotowana do tej imprezy, zwłaszcza po ostatnim starcie w Rajdzie Elektrenai, gdzie zajęła ona czwarte miejsce w klasyfikacji RSMP.

  W sześciu tegorocznych rundach RSMP Tomek i Damian wywalczyli 71 punktów i przed PZM 75. Rajdem Polski zajmują czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw. Zawody na Mazurach są podwójnie punktowaną rundą krajowego czempionatu. Do zdobycia jest aż 55 punktów, więc reprezentanci Tiger Energy Drink Rally Team pozostają w grze o podium klasyfikacji generalnej RSMP.

  Tomasz Kasperczyk:
  – Chyba każdy zawodnik w tym kraju chce wystartować w Rajdzie Polski i w końcu my będziemy mieli okazji spróbowania swoich sił za kierownicą auta, które pozwala na walkę o czołowe lokaty. Będziemy mierzyć się nie tylko z naszymi rywalami z RSMP, ale także z czołówką Rajdowych Mistrzostw Europy, więc damy z siebie wszystko, aby pokazać im, że nie tak łatwo jest ścigać się na naszym terenie. Podczas ostatniego Rajdu Elektrenai nie do końca umiałem złapać odpowiedni rytm, jednak bardzo dobrze, że uzyskaliśmy tę wiedzę przed startem w Mikołajkach. Przeanalizowaliśmy sytuację i wiem, że jesteśmy dobrze przygotowani do finałowej rundy mistrzostw. Szutrowe rajdy są bardzo widowiskowe dla kibiców, więc mam nadzieję, że swoją jazdą damy im powody do radości, zwłaszcza że sprawa podium w RSMP jest cały czas otwarta. Choć o awans w klasyfikacji będzie trudno, to na pewno będziemy o to walczyć.

  Punktacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2018 przed PZM 75. Rajdem Polski

  1. Brzeziński/Kozdroń 146 pkt.
  2. Grzyb/Hundla 118 pkt.
  3. Marczyk/Gospodarczyk 96 pkt.
  4. Kasperczyk/Syty 71 pkt.
  5. Poloński/Sitek 64 pkt.
  6. Słobodzian/Dachowski 53 pkt.
  7. Gabryś/Natkaniec 48 pkt.
  8. Kołtun/Pleskot 42 pkt.
  9. Byśkiniewicz/Wisławski 42 pkt.
  10. Chuchała/Rozwadowski 21 pkt.

   

 2. Jurecki i Trela z mocnym wsparciem przed najważniejszym rajdem sezonu

  Finisz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski będzie w tym roku prawdziwym świętem sportu. Wszystko za sprawą Rajdu Polski, który odbędzie się już 75 raz. Na trasy, z którymi jeszcze niedawno zmagały się zespoły Mistrzostw Świata, w ten weekend wyjadą czołowi zawodnicy RSMP wsparci jeszcze przez stawkę Mistrzostw Europy. W sumie lista zgłoszeń to 56 załóg, na której znaleźli się reprezentanci aż 18 krajów z całego świata.

  Przed drugim w tym sezonie szutrowym wyzwaniem stają również Jacek Jurecki i Michał Trela, którzy nakleją na swojego Peugeota 43. numer startowy. Najszybsza polska załoga w klasyfikacji 2WD w litewskim Rally Elektrenai, na starcie w Mikołajkach stanie jeszcze mocniejsza. Do zespołu dołączają bowiem nowi partnerzy, którzy wesprą bielski duet w walce o wicemistrzostwo Polski. W najbliższy weekend Blachdom Plus EvoTech Rally Team obok tegorocznych partnerów zyska również firmy Kowax, Hewalex, Artech, 3W Maszyny Budowlane i Northouse.

  Na mazurskich szutrach wzrośnie nie tylko długość odcinków specjalnych, ale także stawka, o jaką przyjdzie walczyć, ponieważ cały rajd punktowany będzie podwójnie. Dla Jacka i Michała rywalizacja toczyć się będzie nie tylko o wynik w rajdzie, ale przede wszystkim drugi stopień podium w Grupie 2WD i Klasie 4 w klasyfikacji sezonu, a to jeszcze mocniej wzmaga apetyt na dobry wynik. Na Litwie Jurecki i Trela udowodnili, jak wysokie tempo potrafią osiągać na luźnej nawierzchni i potwierdzili, że są dobrze przygotowani do Rajdu Polski.

  Początek rajdowych emocji już w piątkowe przedpołudnie, gdy załogi ruszą do odcinka kwalifikacyjnego. Rywalizacja sportowa rozpocznie się o 17:00 od próby w Mikołajkach. W sumie organizator przygotował trasę o dystansie 215 km, a więc najdłuższym w całym kalendarzu tegorocznego RSMP. W ERC 2018 dłuższa była tylko trasa Rajdu Akropolu. W trzy dni rozegrane zostanie 15 0dcinków specjalnych, z których najdłuższe liczą blisko 20 km.

  Jacek Jurecki: „Nadchodzący Rajd Polski oznacza, że zbliża się też koniec rajdowego sezonu. Mimo to myślę, że każdy z nas nie mógł się doczekać startu w Mikołajkach. To będzie najtrudniejsze wyzwanie tego roku, ale emocje startu w najbardziej kultowym rajdzie są ogromne.

  Jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni do tego weekendu i do walki. Jeszcze bardziej mobilizująco działa fakt, że przyjeżdżamy na Mazury ze wsparciem jeszcze mocniejszego składu partnerów. Na Rajd Polski dołączają do nas Kowax, Hewalex, Artech, 3W Maszyny Budowlane i Northouse. Na Rajdzie Elektrenai zebraliśmy cenne doświadczenie i to była ważna rozgrzewka. Teraz poziom trudności będzie znacznie wyżej, ale cieszę się na możliwość zmierzenia z tak silną stawką. Mamy szansę w dobrym stylu pożegnać się z sezonem i zakończyć go na drugim stopniu podium, a więc nadal jest o co walczyć. Z takim nastawieniem ruszamy na odcinki i nie zawiedziemy tych, którzy na nas liczą.

  Wspólnie z Blachdom Plus, Kowax, Radex Spółka z o.o. Bielsko-Biała, FREZDROM Siedlce, Hewalex, Albud Okna i Drzwi, ASC, Artech, 3W Maszyny Budowlane, Northouse, Peugeot Magurka, Pokrycia Dachowe Pniok Sylwester i EvoTech zapraszamy na Rajd Polski. Trzymajcie kciuki!”

 3. Mikołaj Marczyk: Start w Rajdzie Polski to spełnienie jednego z moich rajdowych marzeń

  Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk zadebiutują na trasach Rajowych Mistrzostw Europy podczas zbliżającego się 75. PZM Rajdu Polski (21-23.09.2018 r.)


  Na mazurskich odcinkach specjalnych załoga ŠKODA Polska Motorsport powalczy o punkty do klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz zmierzy się z zawodnikami startującymi w cyklu FIA ERC.
  Szutrowa impreza rozpocznie się już w najbliższy piątek i zakończy w niedzielę, a na zawodników czeka piętnaście odcinków specjalnych o łącznej długości 214 kilometrów.

  Po niespełna dwóch tygodniach przerwy załoga ŠKODA Polska Motorsport powraca na rajdowe odcinki specjalne! Z Litwy, gdzie Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk odnieśli swoje pierwsze zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, rywalizacja przenosi się na Mazury. To właśnie pośród tamtejszych malowniczych terenów zostanie rozegrany 75. PZM Rajd Polski. Tegoroczna edycja szutrowej imprezy kończy sezon polskiego czempionatu, jak również stanowi część cyklu Rajdowych Mistrzostw Europy. Oprócz podwójnej puli punktów do klasyfikacji sezonu, która będzie do zdobycia podczas nadchodzącego weekendu, Marczyk i Gospodarczyk będą mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności na tle europejskiej czołówki. Rajdowa załoga rywalizować będzie również w kategorii ERC Junior U28, przeznaczonej dla młodych kierowców, którzy rozwijają swoje umiejętności w samochodach klasy R5.

  Rywalizacja rozpocznie się już w piątkowe popołudnie, kiedy po przejazdach testowych i odcinku kwalifikacyjnym załogi wystartują do próby Mikołajki Arena (2,50 km). W sobotę zawodnicy pojawią się dwukrotnie na Paprotkach (15,22 km), Świętajnie (19,60 km), Starych Juchach (13,31 km) oraz Mikołajkach MAX (9,13 km). Niedzielny etap stworzą dwie pętle, w których załogi pokonają odcinki Pozedrze (13,45 km), Gołdap (19,90 km) oraz Baranowo (15,60 km). Zwycięzców 75. PZM Rajdu Polski poznamy po godzinie 17:00, a uroczystą ceremonię mety na rynku w Mikołajkach zaplanowano na 18:20.

  Zdaniem kierowcy – Mikołaj Marczyk:
  – Przed nami ostatnia runda RSMP – Rajd Polski. Podchodzę do tego startu jak do spełnienia jednego z rajdowych marzeń – wystartujemy w rundzie Mistrzostw Europy, a także w kategorii juniorskiej ERC U28 dla zawodników poniżej 28 roku życia. Będzie to najdłuższy rajd, w jakim startowałem, a trasy na pewno będą wymagające. Jestem pozytywnie nastawiony. Chciałbym być cierpliwy i jechać z prędkością adekwatną do mojego wyczucia i możliwości. Meta tego rajdu da nam nowe doświadczenia i punkty do klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski! Trzymajcie kciuki!
  Zdaniem pilota – Szymon Gospodarczyk:
  – Emocje po Rajdzie Elektrenai jeszcze nie opadły, a my już kierujemy się w stronę Mikołajek na ostatnią tegoroczną rundę RSMP – Rajd Polski. Zawsze miło jest wrócić na mazurskie oesy, ten rajd ma super atmosferę i widowiskowe trasy, przez co spotykamy tam bardzo dużo kibiców. Konkurencja będzie duża, bo zjedzie się tam cała europejska czołówka. Zapraszamy do kibicowania, obiecujemy dać z siebie wszystko!

 4. Gryc Racing Team: powrót na odcinki i jubileuszowy start w Rajdzie Polski

  Mający na swoim koncie 10 startów w Rajdzie Polski Tomek Gryc wybrał właśnie tę wyjątkową rundę na swój powrót na odcinki specjalne. Przerwa w startach spowodowana kontuzją Tomka, właśnie dobiega końca. Dzięki temu będziemy mogli ponownie zobaczyć jeden z bardziej pogodnych duetów w RSMP na mazurskich trasach. Ubiegłoroczni Rajdowi Mistrzowie Polski w ośce (2WD) wystartują dobrze znanym Peugeotem 208 R2 w niezwykle mocno obsadzonej klasie 4.

  Co więcej – ten rajd będzie wyjątkowy nie tylko z powodu powrotu do rywalizacji, ale przede wszystkim tegoroczny Rajd Polski to setny start Michała Kuśnierza w rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski!

  Tomek Gryc: – Syn poszedł do szkoły, więc i ja kończę z labą ;). Za zgodą lekarzy nareszcie mogę wrócić na oesy! Mam nadzieję, że nie zardzewiałem jak stary Fiat. Prawie rok nie siedziałem w R2. Nie będę kłamał, że nie będę patrzył na czasy. Bo będę i mam nadzieję, że wstydu nie przyniosę. Jednak rozczarowany też nie, jeśli okaże się, że te kilka miesięcy to przepaść. Liczę, że wsiądę za kółko i będzie tak jak rok temu, gdy wywalczyliśmy mistrzowskie tytuły. Szczególnie, że to świetny moment, by podziękować Michałowi za te wspólnie spędzone lata w rajdówce i świętować jego piękny jubileusz.

  Michał Kuśnierz: – Jesteśmy szczęśliwi, że udało się wrócić na odcinki specjalne. Szczególne jest to, że stanie się to na Rajdzie Polski, z którym wiążą nas miłe wspomnienia i dobre wyniki. To także dla mnie wyjątkowy rajd, bo będzie setnym startem w rundzie RSMP. Spory jubileusz, więc będę robił wszystko, aby uzyskać dobry wynik i stanąć na mecie tego rajdu. Szczerze mówiąc, nie mogę się już doczekać startu do pierwszego odcinka. W RSMP już nic nie ugramy, bo rywalizacja w klasie już się zakończyła, ale cieszy fakt, że tytuł „został” z Rallytechnology. Chcielibyśmy pogratulować Kacprowi Wróblewskiemu i Jackowi Spentanemu zdobycia tytułów w ośce. Przez cały czas śledziliśmy ich rywalizację i wykonali z całym zespołem świetną pracę.

 5. „Kacper Wróblewski i Jacek Spentany wystartują w Rajdowych Mistrzostwach Europy”

  Kacper Wróblewski i Jacek Spentany mogą ze spokojną głową stanąć do rywalizacji podczas ostatniej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Dwa tygodnie temu podczas startu w Rajdzie Elektrenai zapewnili już sobie tytuł Mistrzów Polski w klasyfikacji generalnej 2WD. Niemniej jednak start dla Kacpra i Jacka jest bardzo ważny ponieważ załoga zgłosiła się również do rundy mistrzostw Europy (ERC) w kategorii Junior U27. Stworzona ona została dla młodych zawodników poniżej 27 roku życia, którzy ścigają się autami napędzanymi na jedną oś.

  Kacper Wróblewski: Rajd Polski to impreza, w której zawsze chciałem wystartować. Wielokrotnie przyjeżdżałem do Mikołajek jako kibic by oglądać najlepszych zawodników świata czy Europy. Jednak nigdy nie miałem okazji przejechać tych tras rajdówką. Dlatego sam fakt, że znaleźliśmy się na liście zgłoszeń i to jeszcze w ERC jest już spełnieniem marzeń! Stąd plan na weekend to czerpać jak najwięcej przyjemności z jazdy i delektować się spełniającym się marzeniem! Bardzo dziękuję wszystkim, dzięki którym znalazłem się w tej sytuacji a w szczególności moim partnerom: Wirtualna Polska, eSky Polska, Rallytechnology, Rally-Tech oraz radio RMF FM. Zapraszam wszystkich na Mazury i do zobaczenia na odcinkach a później na mecie w Mikołajkach! Trzymajcie kciuki!

  Jacek Spentany: Kolejny rajdowy weekend i następna szutrowa runda. Tym razem startujemy w Mikołajkach na trasach, po których jeździli m.in. najlepsi kierowcy świata. Z kolei my będziemy mieli możliwość rywalizacji z najlepszymi kierowcami cyklu ERC i to podczas najstarszego rajdu w Polsce! Daje to wielką radość w sercu. Pojedziemy swoje. Na pewno będziemy cieszyć się jazdą po szutrze ale również musimy pamiętać o limicie opon, jaki nakłada na załogi organizator europejskiego cyklu. Dla Kacpra to kolejne nowe doświadczenie – trzy długie dni ale jakże ekscytujące! Na pewno pozytywnym jest fakt, że bardzo szybkie szutrowe rundy zostały w kalendarzu RSMP ułożone jedna po drugiej. Do zobaczenia na trasie i prośba do kibiców aby stali w bezpiecznych miejscach.

  Do 75. Rajdu Polski zgłosiło się 56 załóg, z czego część z nich będzie rywalizować w polskim lub europejskim czempionacie lub w obu naraz. Jak w ciągu tych trzech dni ścigania poradzi sobie nasza załoga zgłoszona do obu klasyfikacji będziemy mogli przekonać się już w piątek. O godzinie 10:00 rozpocznie się odcinek kwalifikacyjny. Ceremonia startu będzie miała miejsce na rynku w Mikołajkach – od godziny 15:00. Następnie zawodnicy zmierzą się z pierwszą 2,5-kilometrową próbą – Mikołajki Arena. Sobota i niedziela to już 14 odcinków specjalnych, w tym słynne Paprotki czy Świętajno. Zapraszamy do Mikołajek!

  Więcej informacji:
  Strona internetowa organizatora: 75. Rajd Polski: http://rajdpolski.pl
  Fanpage Kacpra Wróblewskiego: https://www.facebook.com/wrobelrally

  Zapraszamy do kibicowania,
  Kacper Wróblewski, Jacek Spentany
  Informacje o zawodnikach:

  Kacper Wróblewski – kierowca rajdowy
  Swoją karierę rozpoczął w 2007 r., kiedy to zakupił pierwszy samochód – Fiata Seicento. Początki to okres intensywnej nauki z Piotrkiem Wosiem, Łukaszem Habajem i Jackiem Spentanym oraz z tatą – Wojtkiem Wróblewskim. W 2008 r. i 2009 r. Kacper z sukcesami startował w wyścigach górskich, w cyklu KW Berg Trophy. W 2010 r. zamienił „wyścigowe” odcinki na rajdowe. Od tamtej pory z powodzeniem walczył o jak najwyższe lokaty w klasyfikacji generalnej Rajdowego Pucharu Polski. W 2014 r. z sukcesem zadebiutował w najwyższej lidze – Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski.
  Poza sportem motorowym osiągał duże sukcesy jako członek Kadry Narodowej w narciarstwie alpejskim. Jego cała kariera w tej dyscyplinie to ponad 100 startów w zawodach rangi międzynarodowej FIS i ponad 250 startów w zawodach ogólnopolskich, jako Junior Młodszy, Młodzik i Dziecko.

  NAJWAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA – SPORT MOTOROWY:
  MISTRZ POLSKI W KLASYFIKACJI GENERALNEJ 2WD 2018

  2018 r.
  Rajd Elektrenai – 15. miejsce w klasyfikacji generalnej RSMP, 3. miejsce w klasie 4,
  3. miejsce w klasyfikacji generalnej 2WD (Peugeot 208 R2)
  27. Rajd Rzeszowski – 10. miejsce w klasyfikacji generalnej RSMP, 1. miejsce w klasie 4,
  1. miejsce w klasyfikacji generalnej 2WD (Peugeot 208 R2)
  Rajd Śląski – 8. miejsce w klasyfikacji generalnej RSMP, 2. miejsce w klasie 4,
  2. miejsce w klasyfikacji generalnej 2WD (Peugeot 208 R2)
  52. Rajd Dolnośląski-Hotel Zieleniec – 7. miejsce w klasyfikacji generalnej RSMP, 1. miejsce w klasie 4,
  1. miejsce w klasyfikacji generalnej 2WD (Peugeot 208 R2)
  46. Rajd Świdnicki-KRAUSE – 10. miejsce w klasyfikacji generalnej RSMP, 1. miejsce w klasie 4,
  1. miejsce w klasyfikacji generalnej 2WD (Peugeot 208 R2)

  2017 r.
  14. Rajd Gdańsk Baltic Cup – 10. miejsce w klasyfikacji generalnej RSMP, 1. miejsce w klasie 4,
  1. miejsce w klasyfikacji generalnej 2WD (Peugeot 208 R2)

  2016 r.
  50. Rajd Dolnośląski – 6. miejsce w klasyfikacji generalnej RSMP, 1. miejsce w klasie 3, 2. miejsce w klasyfikacji generalnej 2WD (Renault Clio R3T)

  2015 r.
  41. Rajd Cieszyńska Barbórka – 3. miejsce w klasie GOŚĆ (Renault Clio R3)

  2014 r.
  60. Rajd Wisły – 13. miejsce w klasyfikacji generalnej RSMP, 2. miejsce w klasie 5 (Renault Clio Ragnotti)

  2013 r.
  7. Rajd Czechowicki – 2. miejsce w klasie GOŚĆ (Renault Clio Ragnotti)
  41. Rajd Świdnicki – 2. miejsce w klasyfikacji generalnej, 2. miejsce w klasie (Renault Clio Ragnotti)
  59. Rajd Wisły – 2. miejsce w klasyfikacji generalnej, 1. miejsce w klasie (Renault Clio Ragnotti)
  28. Rajd Karkonoski – nieukończony, awaria samochodu (Renault Clio Ragnotti)
  22. Rajd Rzeszowski – 3. miejsce w klasyfikacji generalnej, 2. miejsce w klasie (Renault Clio Ragnotti)
  23. Rajd Dolnośląski – nieukończony, awaria samochodu (Renault Clio Ragnotti)
  39. Rajd Barbórki Cieszyńskiej – 2. miejsce w klasyfikacji generalnej, 2. miejsce w klasie (Ford Fiesta R2)

  2011 r. – 2008 r. (wybrane starty)
  7. Rajd Tyski – 4. miejsce w klasyfikacji generalnej, 2. miejsce w klasie (Honda Civic Type R)
  „Walim Trophy” – 1. miejsce w klasie (Peugeot 206 gr. A)
  Rally Pardubice – 6. miejsce w klasyfikacji generalnej, 1. miejsce w klasie (Peugeot 206 gr. A)
  cykl KW Berg Trophy – wicemistrz w klasie E-1150 (Fiat Seicento gr. A) – 2009 r.
  cykl KW Berg Trophy – II wicemistrz w klasie E-1150 (Fiat Seicento gr. A) – 2008 r.

  Jacek Spentany – pilot
  Jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych pilotów w Polsce, który ma na swoim koncie ogromne sukcesy. Startował w Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach Europy z najszybszymi polskimi kierowcami. Swoją karierę rozpoczął w 2001 r. Przez lata pilotował wielu znanych kierowców, m.in. Łukasza Habaja, z którym sięgnął po tytuły Mistrza Polski w Pucharze Peugeota oraz Grupie N. Koordynował zespół Kajetana Kajetanowicza w drodze po dwukrotne mistrzostwo Europy.

 6. Subaru jedzie do Mikołajek na Rajd Polski


  W tym roku rozegrany zostanie jubileuszowy, 75.Rajd Polski. To najstarsza polska impreza rajdowa i obok Rajdu Monte Carlo jedna z najstarszych w Europie. Początek już w najbliższy piątek w Mikołajkach. W ostatniej eliminacji Mistrzostw Polski i Mistrzostwach Europy Subaru Poland Rally Team będą reprezentować Marcin Słobodzian i Grzegorz Dachowski.

  Nowi mistrzowie Polski 2018 w klasie Open N przygotowywali się do tego występu bardzo solidnie. Zespół ma za sobą szereg testów i udany start na Litwie. Tegoroczny Rajd Polski rozpocznie się już w piątkowy poranek od odcinka testowego i kwalifikacyjnego Tałty. O godzinie 14.10 nastąpi losowanie pozycji startowych, a o 15.00 uroczysty start imprezy (Plac Wolności Mikołajki). Dwie godziny później na Mikołajki Arena rozegrany zostanie pierwszy odcinek specjalny.
  Marcin Słobodzian: Nie ukrywam, że czekam na ten rajd, od kiedy znalazł się on w kalendarzu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski na ten sezon. Zawsze chciałem pojechać w Rajdzie Polski na tych wymagających i szybkich odcinkach. Na szczęście sezon poszedł po naszej myśli i nie muszę podchodzić do tego startu z przymusem osiągnięcia danego miejsca. Możemy wystartować z czystą głową i postarać się pojechać jak najlepiej potrafimy. Luźna nawierzchnia bardzo mi się podoba, niezależnie od tego czy jest to szuter czy śnieg. Czuję się na niej coraz pewniej, a sama jazda przynosi znacznie więcej przyjemności. Z chęcią częściej startowałbym na szutrze. Zapraszamy wszystkich kibiców na Rajd Polski! Nie może Was tam zabraknąć!
  Grzegorz Dachowski: To chyba dopiero mój szósty start na Rajdzie Polski. Statystycznie nie wygląda to najlepiej, bo w większości przypadków nie widziałem mety. Mimo tego lubię ten rajd. Lubię też te rejony Polski. Spora część odcinków będzie dla mnie nowa, więc trudno mi je teraz ocenić. Na pewno na uwagę zasługuje sama Arena w Mikołajkach, która jest unikatowym obiektem na skalę kraju, gdzie kibice w łatwy sposób mogą oglądać zmagania. Sam rajd ma masę kilometrów dojazdówek, tak więc nie będzie łatwy dla kibiców do przemieszczania się gdy będą chcieli odwiedzić kilka odcinków i różne miejsca. Myślę, że mimo zdobycia tytułu już na Litwie nasze podejście do tego startu niewiele się zmienia. Przygotowujemy się od niego tak samo jak do wszystkich poprzednich eliminacji. Zaliczymy testy przed rajdem. Tak samo szybko, a może nawet bardziej, będziemy chcieli się przemieszczać po odcinkach. Marcin nie przejechał za wiele kilometrów na takiej nawierzchni, więc będziemy starać się maksymalnie wykorzystać ten start żeby ciągle poprawiać tempo.


  W sobotę 22 września załogi już o godz. 7.30 wystartują do OS-u Paprotki. Tego dnia pokonają łącznie osiem odcinków specjalnych by zameldować się na mecie w Mikołajkach o godz. 17.00. Niedziela będzie trzecim dniem rywalizacji. Na startujących czeka niemal 100 km szutrowych tras i sześć odcinków specjalnych. Ceremonia mety odbędzie się na rynku w Mikołajkach o 18.20.
  Partnerami Subaru Poland Rally Team w sezonie 2018 są: Keratronik, Eneos, Santander Leasing, Szkoła Jazdy Subaru, Rodax Budownictwo oraz Pirelli.

  Więcej o imprezie: www.rajdpolski.pl

  Foto: M. Kaliszka i M. Banaś

  inf.pras.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

19 Rajd Włocławski – Choceń 2022 – KJS – zapowiedź

19 Rajd Włocławski - Choceń 2022, będący III Rundą MOB w KJS odbędzie się w niedzielę, 16 października. Zachęcamy do udziału i kierujemy na organizatora - Automobilklub Włocławski.
19 Rajd Włocławski - Choceń 2022, będący III Rundą MOB w KJS odbędzie się w niedzielę, 16...

Best of 6 runda MP Rallycross [wideo]

Najciekawsze sytuacje na Autodromie Słomczyn podczas minionej 6 rundy Mistrzostw Polski Rallycross i Pucharu Polski Autocross. Weekend...

Kajetanowicz po testach przed WRC Rajdem Nowej Zelandii [wideo]

Kajetan Kajetanowicz ma już za sobą szutrowe testy przed WRC Nowej Zelandii. Polska załoga zapoznała się już...

Toyota GT Series Polska – trzecia runda na torze w Kielcach

Dobiega końca drugi sezon Toyota GT Series Polska. W tym roku do zawodów zapisało się ponad 110...

Piotr Więcek przed szansą na tytuł Mistrza Europy w driftingu

W najbliższą sobotę oczy wszystkich kibiców driftingu zwrócone będą na łódzką Moto Arenę, gdzie odbędzie się ostatnia...

NAJPOCZYTNIEJSZE