Mówią przed Memoriałem Kuliga i Bublewicza

Memoriał Kuliga i Bublewicza w ten weekend. Zapraszamy więc na tradycyjne prasówki zawodników przed zawodami.

1. Car Speed Racing gotowy do startu w Wieliczce

Kibice czekają na inaugurację nowego sezonu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska, ale w polskim kalendarzu jest jedna taka impreza rajdowa, która budzi szczególne emocje i to nie tylko te sportowe. Mowa oczywiście o Memoriale Kuliga i Bublewicza, który już na stałe wpisał się w historię Wieliczki i polskiego motorsportu.

Car Speed Racing - foto Grzegorz Rybarski

fot.Grzegorz Rybarski

Jedną z 66 załóg, które zgłosiły się do dwunastej edycji imprezy znaleźli się także Mateusz Gołek i Jacek Spentany, którzy zasilą szeregi stawki samochodów napędzanych na jedną oś. W swoim piątym starcie kierowca z Bielska-Białej w tym roku wsiada do Peugeota 208 VTi R2 i w tym samochodzie zaprezentuje się kibicom na sześciu tegorocznych odcinkach specjalnych. Za obsługę serwisową podobnie jak w poprzednim sezonie odpowiadać będzie Car Speed Racing – firma Damiana Kargola.

Na piątek zaplanowano część administracyjną, a odcinki specjalne podzielono na sobotni i niedzielny etap. Pierwszy dzień to pięć prób (25,53 km), na które składa się trzykrotny przejazd odcinka Brzegi i wieczorny podwójny odcinek Wieliczka Rynek. W niedzielne przedpołudnie zaplanowano odcinek przebiegający obok Solnego Miasta i ponownie Brzegi w zmienionej konfiguracji. Dwie pętle to w sumie 14,52 km. Zwycięzców rywalizacji poznamy około 13:15.
DAMIAN KARGOL (szef Car Speed Racing): „Nie opadły jeszcze emocje po pierwszym tegorocznym starcie, a już jesteśmy gotowi do kolejnego rajdowego weekendu. Po Mistrzostwach Czech teraz przyszedł czas na Rajd Memoriał i na upamiętnienie naszych dwóch rajdowych ikon. Stajemy do rywalizacji wspólnie z Mateuszem Gołkiem i Jackiem Spentanym w Klasie 1 i w stawce samochodów 2WD.

Dla naszej ekipy to drugi Memoriał, a jednocześnie też drugi, w którym wystartujemy wspólnie z Mateuszem. Imprezie w Wieliczce przyświeca wyjątkowy cel. Zawodnicy w pewien sposób też są kibicami bo wszyscy przyjeżdżamy uczcić Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. Tutaj staje się na linii startu nie tylko po najlepszy wynik, ale zaciętej walki też na pewno nie zabraknie.

Tegoroczna edycja przyniesie wyjątkowe emocje, ponieważ przywozimy do Wieliczki Peugeota 208 VTi R2, w którym nasz duet tu jeszcze nie jechał. Kolejne kilometry w nowej rajdówce na tak specyficznych odcinkach to cenne doświadczenie. Dla Mateusza będzie to drugi start w 208-ce, ale jestem pewien, że szybko włączy się do rywalizacji o zwycięstwo w „ośce”. Trzymajmy kciuki za załogę numerem 30.”

2. Zespół Rajdowy Hoffman uznaje sezon 2018 za otwarty – Memoriał Kuliga i Bublewicza

Rok 2018 dla Zespołu Hoffman będzie rokiem z wieloma zmianami. W sezonie grupa Saaba będzie się składać z trzech zawodników, tj, Pawła Hoffmana, Marcina Barłogi, oraz Michała Wiśniewskiego (Ich Troje). Ponadto załoga będzie wchodziła w skład Rajdowego Zespołu Bosch, w którym oprócz Saaba, będzie Audi, Ford Sierra i BMW. Reszta oczywiście bez zmian. Przy Saabie nadal pozostaje Berner który weźmie odpowiedzialność za serwisowanie rajdówki, oraz Autorak-Dieselland, GHZ Automatic, Firma Hoffman, oraz Kronika Rajdów. Sezon będzie rozpoczynał Memoriał Kuliga i Bublewicza we Wieliczce w dniach 7-8 kwietnia 2018 roku.

Hoffman - Barłoga 63 Rajd Wisły (1)

Paweł Hoffman: Odkąd zdobyłem mojego Saaba to systematycznie poszukuję informacji o nim. Od początku wiedziałem, że rajdówka jest oryginalna. Potem dowiedziałem się że startowała co najmniej w dwóch rajdach typu WRC. Były to lata 1980 i 1981. W poprzednim sezonie udało mi się zdobyć kilka fotografii, oraz nawiązać kontakt kierowcą z lat 1982 – 1985, z Karlem Erikiem Bäckwall.

1980 Rally Sweden WRC - Ulf Karlsson - Erik Uppsall, Saab 96 V4

1980 Rally Sweden WRC – Ulf Karlsson – Erik Uppsall, Saab 96 V4 fot. World Rally Archive. 1973-1993

Zdecydowałem też o zmianie w barwach, które są zgodne ze startem Saaba w Rajdzie Szwecji w 1980 roku. Rajd ten zaliczał się do Mistrzostw Świata (WRC).
A wracając do czasów współczesnych. Nasza załoga będzie startować w całym sezonie, taki jest plan. Zaczynamy od Wielickiego Memoriału i tutaj chcemy się rozkręcić rajdowo. Czekamy na mocne kibicowanie naszej załodze, a my będziemy się odwdzięczać ładnym stylem jazdy.

Hoffman - Barłoga 63 Rajd Wisły (2)

Marcin Barłoga:
W sobotę zaczynamy, nowy sezon rajdowy. Kolejny raz będziemy ścigać się w Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski korzystając ze znanej już kibicom rajdówki. W tym sezonie mierzymy w najwyższe lokaty, dlatego mamy zamiar korzystać ze zdobytego doświadczenia, tak by wygrać z konkurencją. Naszym partnerom dziękuję za zaufanie a wszystkich kibiców zapraszam na trasy rajdowe. Wraz z Pawłem damy z siebie wszystko i zaprezentujemy Saaba z najlepszej strony.

image001

3. Radek Ćwięczek: Memoriał rozgrzewką przed sezonem GSMP

2 PLATINUM Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza, jako pierwsza pozycja w kalendarzu PZM, otwiera długo oczekiwany sezon rajdowy A.D. 2018. Automobilklub Krakowski, który w tym roku obchodzi swoje 110 urodziny, już po raz dwunasty jest organizatorem Memoriału, który na stałe wpisał się kalendarz wiosennych imprez rajdowych w Polsce. W tym roku po raz drugi Memoriał stanowi również pierwszą rundę Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Całkowita długość odcinków specjalnych przekroczyła 40 kilometrów, a rywalizacja odbędzie się na 9 próbach, z czego aż cztery w centrum Wieliczki. Ogromna popularność tej imprezy wśród kibiców cieszy się równie dużym zainteresowaniem zawodników. Prawie 70 załóg awizuje swój udział w tegorocznych zawodach i pokazach w Wieliczce. W elitarnej grupie, na czele z rajdowym Mistrzem Polski Filipem Nivette, Mistrzem Polski w cyklu wyścigów górskich Waldemarem Kluzą i z wieloma innymi utytułowanymi zawodnikami, nie mogło zabraknąć Mistrza Polski w cyklu GSMP w klasie N-2000 Radosława Ćwięczka, który już po raz piąty stanie na starcie wielickiego Memoriału. Tradycyjnie na prawym fotelu w roli umysłowego wystąpi jego brat Rafał. Ich rajdową bronią będzie znana z poprzedniego sezonu zielona Honda Civic Type R.

Radek Cwieczek - Memorial 2018(1)

Radek Ćwięczek: Jestem bardzo szczęśliwy z możliwości startu w Memoriale! Ten rajd jest wyjątkowy tak jak kierowcy, dla których upamiętnienia jedziemy. W tym roku wszystkie siły rzuciliśmy w stronę GSMP, gdzie wystartuje kosmicznym Peugeotem 208 R2 i pierwotnie nie zakładałem startu w Wieliczce. Jednak kiedy dwa tygodnie temu otworzyła się szansa udziału w tym rajdzie byłem zachwycony! Miło mi poinformować, że w Wieliczce pojawimy się wspólnie z firmą AGRO-VIT, która jest naszym głównym partnerem podczas najbliższego weekendu. Co równie ważne w Memoriale jedziemy razem z CATKOP i FINISH-A firmami, które są ze mną już czwarty rok.

Radek Cwieczek - Memorial 2018(2)

Ponieważ w rajdach startuje okazjonalnie, to jedyny cel jaki sobie stawiam to pojechać w ramach swoich możliwości i przede wszystkim bezbłędnie. Oczywiście tanio skóry nie sprzedamy, ale dla mnie to ma być przyjemność i pierwsze kilometry po zimie! Zapraszam wszystkich do Brzegów i Wieliczki! Ja już nie mogę się doczekać!

Rafał: Ja również się cieszę, że ponownie pojawimy się w Wieliczce. Zapowiada się pogodny, słoneczny weekend, wiec wszyscy będziemy mieć świetną rajdową imprezę! Tegoroczna wydłużona trasa to dobry ruch, co widać na liście zgłoszeń do rajdu. Auto jak zwykle jest doskonale przygotowane przez Stanlej Racing, a nam nie pozostanie nic innego jak dobrze się bawić. Kibicujcie bezpiecznie i przybywajcie licznie na trasę i do serwisu! Do zobaczenia!

Partnerami zespołu Ćwięczek Sport na wielicki Memoriał są firma AGRO-VIT, CATKOP oraz Finish-A. Patroni medialni: portal TopRally.pl, telewizja TVP 3 Kraków, radio Eska oraz gazeta AutoMoto Biznes.

Informacja prasowa: Robert Duszyk

4. Mistrzowski pojedynek w Wieliczce 

Kluza Foto 01 - Autor B KamiDski
Nie lada gratka czeka na kibiców, którzy w najbliższy weekend śledzić będą rywalizację w Rajdzie Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. Impreza w Wieliczce doczekała się już swojej dwunastej edycji, a drugi rok z rzędu zostanie rozegrana wspólnie z rundą Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Listę zgłoszeń otwierają zeszłoroczni triumfatorzy Waldemar Kluza i Daniel Stawiarski. Urzędujący Mistrz Polski w wyścigach górskich wróci za kierownicę Forda Fiesta Proto, a w swojej domowej imprezie wystartuje już po raz 9.

Za obsługę samochodu odpowiedzialny będzie Vacat Serwis Rafała Grzesińskiego, z którym Kluza sięgnął po swoje pierwsze zwycięstwo w Memoriale. Cel, to powtórzenie zeszłorocznego sukcesu, a o zwycięstwo załoga zmierzy się z szesnastoma rywalami w najmocniejszej Klasie 3. W Wieliczce dojdzie do bezpośredniego pojedynku mistrzów, ponieważ za Kluzą i Stawiarskim na trasę wyjadą Filip Nivette i Kamil Heller (Ford Fiesta) – triumfatorzy RSMP 2017. Drudzy na mecie w zeszłym roku Mateusz Lisowski i Dariusz Burkat zdecydowali się na start w Skodzie Fabia. W kolejnych Fiestach pojadą – ukraińsko – polska załoga Yurij Protasov i Marcin Lisicki, a Fordów łącznie zobaczymy sześć. Jak zawsze w Memoriale, obok Kluzy pojawi się silna reprezentacja wyścigów górskich. Na liście zgłoszeń liczącej 34 załogi blisko połowa kierowców to nazwiska doskonale znane z tras GSMP.

Kluza Foto 02 - Autor B KamiDski

Wspólnie z 32 zgłoszeniami do inauguracji Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski kibice będą mogli zobaczyć aż 66 samochodów. Załogi będą mieć do pokonania 40,05 km, a więc o ponad 20% więcej niż rok temu. W dwóch etapach (sobota i niedziela) rozegrana zostanie bardzo szybka próba Brzegi, ale nie zabraknie też technicznego i wymagającego precyzyjnej jazdy OS miejskiego, na wielickim rynku. Kibiców ucieszy powrót imprezy na odcinek wytyczony obok Solnego Miasta. To jednak nie wszystkie atrakcje i niespodzianki, które w tej edycji przygotowali organizatorzy – Piotr Fetela i Paweł Dytko jako goście specjalni i wiele akcentów upamiętniających Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza – warto w ten weekend wybrać się do Wieliczki!

Waldemar Kluza: „Nie wiem, czy bardziej cieszę się z faktu, że rozpoczynamy nowy sezon, czy dlatego, że wracamy na wielickie odcinki. To dziewiąty start w Memoriale, więc jestem bardzo blisko pięknego jubileuszu. Zawsze była to dla mnie bardzo ważna impreza, ale zeszłoroczny wynik sprawił, że emocje, jakie mi tutaj towarzyszą są jeszcze silniejsze. Stajemy do rywalizacji z „jedynką”, a nasz cel jest jasny – znów wygrać i utrzymać ten symboliczny numer. Zdaje sobie z tego sprawę, że wszyscy konkurenci mają identyczny plan, a oczekiwania kibiców wobec nas są wysokie, ale jesteśmy gotowi na walkę.

Mamy wsparcie partnerów i zespołu, który udowodnił w minionym sezonie, że wspólnie możemy walczyć o najwyższe stawki. Razem z ROWE Motor Oil, Stalco, Jania Construction, GT-Bergmann, AutoCzesciValdi.pl, Solne Miasto Wieliczka, Powiat Wielicki, Rally-Tech, UMA Fotografia i Buchti.pl Promotion przeżyliśmy piękny sezon 2017 i liczę na to, że otwarcie tego roku będzie równie pozytywne. Zrobię wszystko, żeby odwdzięczyć się partnerom i kibicom, za zaufanie i to wszystko czym wspierali mnie w sezonie 2017.

Kluza Foto 03 - Autor B KamiDski

Nasza Fiesta będzie w podobnej specyfikacji. Cieszę się z okazji powrotu do Forda, bo doskonale spisuje się na odcinkach o tej charakterystyce. Organizator ciekawie skonfigurował tą edycję. Czekają na nas bardzo różniące się od siebie próby, które wymagają diametralnie innego stylu jazdy. To samo w sobie będzie dużym wyzwaniem, a gdy dodamy do tego mocną stawkę tak doświadczonych zawodników, to otrzymamy wyjątkowe sportowe święto. Zapraszam wszystkich serdecznie do Wieliczki na jedyny w swoim rodzaju Memoriał, bądźmy tu dla Janusza i Mariana.”

5. Mocny skład EvoTech na Memoriale Kuliga i Bublewicza

W stawce Memoriału nie mogło zabraknąć ekipy EvoTech. Firma z Ustronia przywiezie do Wieliczki dwa Peugeoty 208 R2, w których o zwycięstwo w „ośce” i klasie powalczą Marek Bugajski i Rafał Kręcioch, a więc dwaj najwyżej sklasyfikowani zawodnicy edycji 2017 w samochodach z napędem na przednią oś, którzy podzielili miedzy siebie zwycięstwa na wszystkich siedmiu odcinkach specjalnych.

EvoTech Foto 01

W tym roku do harmonogramu wraca kultowy odcinek Solne Miasto, a dzięki temu zawodnicy będą mieć do pokonania 9 prób i ponad 40 km. Załogi obsługiwane przez EvoTech to dwie z 34, które staną do rywalizacji. W Wieliczce zainaugurowany zostanie także sezon Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2018, a dzięki temu na liście zgłoszeń pojawiło się 66 samochodów.

Pierwszy odcinek specjalny rusza w sobotę od 11:41, a ostatni w niedzielę około 13-stej. Na ten weekend w polskim kalendarzu znalazły się jeszcze runda Rallycrossowych Mistrzostw Polski w Słomczynie i Baja Drawsko, ale to właśnie Wieliczka będzie tym wyjątkowym punktem na mapie polskiego motorsportu, dzięki dwóm wspaniałym postaciom, które upamiętnia.

EvoTech Foto 02

Wiesław Bąk (EvoTech): „W zeszłym roku wyjeżdżając z Wieliczki deklarowaliśmy, że z wielką przyjemnością wrócimy na kolejną edycję i ten dzień właśnie nadchodzi. Kibice z pewnością z sezonu 2017 zapamiętali wyrównaną walkę jaką o zwycięstwo w „ośce” toczyły załogi Marek Bugajski / Adam Gładysz i Rafał Kręcioch / Marcin Drewniak. Z tym większą przyjemnością możemy przekazać, że te obydwa niezwykle szybkie duety będą obsługiwane przez EvoTech. Pod namiotami serwisowymi staną dwa egzemplarze Peugeota 208 R2. Takie połączenie gwarantuje, że będzie to dla naszej ekipy wyjątkowy weekend. Zapraszamy do Wieliczki, na odcinki specjalne i do odwiedzenia naszego serwisu. Do zobaczenia!!”

Rafał Kręcioch: „Już nie mogę doczekać się pierwszego odcinka i powrotu za kierownicę Peugeota, a fakt, że dojdzie do tego właśnie na Memoriale jeszcze to wszystko potęguje. W zeszłym roku razem z Marcinem, zrealizowaliśmy nasze wspólne marzenie i już wtedy obiecaliśmy sobie, że wrócimy do Wieliczki. Tamten start mocno utrudniły nam przygody, ale to zawsze będzie dla mnie pozytywne wspomnienie.

EvoTech Foto 03

Z Markiem Bugajskim toczyliśmy na każdym odcinku piękny pojedynek i liczę w tym roku na powtórkę. Jedziemy w jednej ekipie, więc myślę, że ta edycja będzie dla nas jeszcze ciekawsza. Mamy do dyspozycji dwa bardzo szybkie i świetnie przygotowane samochody, a czekają na nas krótkie, ale bardzo wymagające próby. To będzie trudne wyzwanie pokonać Marka, ale takie momenty są w tym sporcie niezwykle cenne. Damy z siebie wszystko dla kibiców i dla zespołu, żeby jak najlepiej uczcić pamięć Mariana i Janusza. Liczę na Wasze mocno zaciśnięte kciuki i mam nadzieję, że będziecie z nami w Wieliczce!”

6. Debiut w Wieliczce

image001

Michał Ratajczyk i Jędrzej Szcześniak rozpoczynają sezon 2018 od startu w Platinum Rajdzie Memoriale J. Kuliga i M. Bublewicza

Załoga Daftracing zasiądzie za kierownicą Mitsubishi Lancera Evo X

Dla dwójki naszych kierowców będzie to debiut w tej kultowej imprezie

daft

Michał Ratajczyk i Jędrzej Szcześniak po bardzo udanym występie w grudniowym Rajdzie Barbórka zdecydowali się na otwarcie sezonu 2018 w równie rajdowym klimacie. Duet reprezentujący barwy Daftracing już w pierwszy weekend kwietnia wystartuje w 2. Platinum Rajdzie Memoriale J. Kuliga i M. Bublewicza. Na liście zgłoszeń zawodów w Wieliczce znalazły się 34 załogi.

Rywalizacja o najwyższe lokaty zapowiada się niezwykle emocjonująco, bowiem swój start zapowiedzieli m. in. tacy kierowcy urzędujący mistrz Polski jak Filip Nivette, Waldemar Kluza – mistrz GSMP, czy Jakub „Colin” Brzeziński. Dla zawodników Daftracing start w Wieliczce będzie kolejnym etapem przygotowań do sezonu 2018, a głównym celem załogi ma być dojechanie do mety i pokonanie wszystkich odcinków specjalnych.

W swoim debiucie w Wieliczce Michał Ratajczyk i Jędrzej Szcześniak zmierzą się z 9 odcinkami specjalnymi o łącznej długości 40 kilometrów. Jednym z najbardziej widowiskowych oesów z całą pewnością będzie zaplanowany na sobotni wieczór podwójny przejazd przez centrum Wieliczki. Rywalizacja rozpocznie się w sobotę tuż przed godziną 12:00, a wszystkie załogi aż trzy razy pojawią się na odcinku specjalnym Brzegi. Zwycięzców rajdu poznamy w niedzielę tuż przed 13:00.

daft2

Michał Ratajczyk: – Od wielu lat bardzo chcieliśmy wystartować w Platinum Rajdzie Memoriale J. Kuliga i M. Bublewicza. Nie dość, że impreza jest upamiętnieniem wspaniałych kierowców, to zawsze gromadzi na starcie świetną stawkę zawodników. W tym roku swój start zapowiedziało bardzo dużo kierowców znanych z występów w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski, co cieszy podwójnie. Zapowiada się rywalizacja na topowym poziomie. Niestety, dość mocno rozłożyła mnie choroba i jestem na antybiotykach, więc forma nie jest najlepsza, choć z dnia na dzień się poprawia. Będziemy walczyć dzielnie, jesteśmy po ostatnich krótkich testach – samochód sprawuje się dobrze, a my jesteśmy w świetnych nastrojach. Jeszcze nie wiemy, czy będzie to tylko jednorazowy start w rajdach, czy coś więcej – teraz skupiamy się na memoriale. Chcemy być na mecie, przejechać wszystkie odcinki specjalne, świetnie się bawić i rozpocząć wielkim uśmiechem nowy sezon dla całego naszego zespołu. Ogromne podziękowania dla naszych sponsorów i partnerów: Daftcode, 7motorsport, Daftcafe, Automobilklub Królewski, Renowacja felg oraz ODS – Opony Do Sportu.

 

Jędrzej Szcześniak: – Bardzo się cieszę, że rozpoczynamy nowy sezon motorsportowy z Daftracing. Śledziłem od dawna Rajd Memoriał J. Kuliga i M. Bublewicza i bardzo się cieszę, że to właśnie tutaj wystartuję u boku Michała Ratajczyka. Damy z siebie wszystko, mamy pozytywne nastroje i bardzo się cieszymy, że właśnie tu zaczynamy sezon. W czwartek po raz pierwszy w tym roku testowałem moje wyścigowe Porsche i już nie mogę się doczekać kolejnych kilometrów, jednak teraz cała uwaga spoczywa na najbliższym rajdzie. Zapraszamy wszystkich kibiców do parku serwisowego – dużą zasługę w naszym starcie ma też liczne grono kibiców z Wieliczki, które zawsze pojawia się na GSMP i które przekonało nas do startu w tej imprezie. Panowie – jedziemy również dla Was!

inf.pras.