Mówią przed Rzeszowskim

Tym razem zapraszamy na informacje prasowe zawodników z okazji Rajdu Rzeszowskiego:

1. Jacek Jurecki i Michał Trela zadebiutują w Rzeszowie w nowym samochodzie

JJurecki Foto 01 - autor Jarek Farana
Jacek Jurecki i Michał Trela przygotowali dla kibiców na najbliższy weekend nie lada niespodziankę. Załoga podczas 25. Rajdu Rzeszowskiego wystartuje po raz pierwszy w Peugeocie 208 R2. Tym samochodem zadebiutują nie tylko w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, ale również w mocnej stawce zawodników zgłoszonych do Mistrzostw Europy. Organizatorzy przygotowali trzynaście odcinków specjalnych o łącznej długości prawie 215 km. Zapraszamy w ten weekend do Rzeszowa. Trzymajcie kciuki za Jacka i Michała.

JJurecki Foto 02 - autor Jarek Farana

Jacek Jurecki: „Start w Peugeocie 208 marzył nam się od dawna i dzięki naszym partnerom doczekaliśmy tej chwili. Mam nadzieję, że zrobiliśmy kibicom dużą niespodziankę, zwłaszcza, że stanie się to w Rajdzie Rzeszowskim, który przyciągnął do Polski czołówkę Mistrzostw Europy.

Mamy mocnych rywali, ale jesteśmy dobrze przygotowani i chcemy pokazać dobre tempo. Mieliśmy okazję pojeździć na testach i była to ogromna przyjemność. Moc 208-ki jest zbliżona do Fiesty, czy C2, ale praca zawieszenia i trakcja, daje ogromne możliwości.

JJurecki Foto 03 - autor Jarek Farana

W ten weekend dołącza do naszych partnerów PEUGEOT MAGURKA, ale nie zabraknie również barw firm BLACHDOM PLUS, ALBUD OKNA I DRZWI, IWONEXBUD, ENERGOSYSTEM, ASC, HOJA, POKRYCIA DACHOWE SYLWESTER PNIOK i MOTOWIZJA. Obsługa naszej rajdówki będzie się zajmować oczywiście ekipa EVOTECH. Do zobaczenia na odcinkach!”

2. Marcin Górny i Zbigniew Cieślar w stawce Rajdu Rzeszowskiego

MGórny Foto 001 (Grzegorz Rybarski)
Po dłuższej przerwie wracają Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski, a wszystko za sprawą 25. Rajdu Rzeszowskiego. Na mocno obsadzonej liście zgłoszeń nie zabrakło również duetu Marcin Górny i Zbigniew Cieślar, który wystartuje z 72. numerem. Aktualni Mistrzowie Klasy 4F dołączają do walki, po nieobecności na Rajdzie Gdańsk. Na starcie stanie cała czołówka 4F, a łącznie zobaczymy w tym rajdzie osiem Fordów Fiesta R2, (trzy z nich pojadą także w stawce Mistrzostw Europy). Trasa liczy łącznie prawie 215 km, na które składa się 13 odcinków specjalnych. Zapowiada się piękny rajdowy weekend. Trzymajmy mocno kciuki za Marcina i Zbyszka.

Marcin Górny: „Cieszę się, że wracamy na odcinki specjalne. Emocje są naprawdę ogromne, zwłaszcza, że to jeden z moich ulubionych rajdów, a w tym roku dodatkowo tak mocno obsadzony. Bardzo lubię te okolice i atmosferę, która tutaj zawsze panuje. Tydzień temu mieliśmy okazję potestować i chociaż ostatecznie przejechaliśmy około 30 km, to nawet tyle, wystarczyło, żebym znów poczuł się pewnie za kierownicą. Czeka nas naprawdę ciężka walka, ale jestem dobrej myśli i bardzo zmotywowany.

MGórny Foto 002 - autor Grzegorz Rybarski

Będzie to start wyjątkowy jeszcze z jednego powodu. Rozpoczynamy współpracę ze stajnią Rallylab, której logo pojawi się na naszej Fieście. Bardzo się cieszę, że dołączył do nas tak ważny i profesjonalny partner. Ich doświadczenie na pewno będzie ważne w ten weekend. Będzie to dla nas wszystkich nowe wyzwanie, ale jestem pewien, że współpraca ułoży się pozytywnie.

Dziękuje naszym partnerom, bez których ten start nie doszedłby do skutku: ZAP SZNAJDER BATTERIEN S.A, Tor kartingowy Zyg-Zak, Rallylab, Kebab Ahmed, TeehonLED POLSKA, Buzzer – sportowe układy wydechowe, MSP Competition i Buchti.pl oraz patroni medialni Radio ESKA Beskidy. Do zobaczenia na odcinkach!”

MGórny Foto 004 - autor Grzegorz Rybarski

Zbigniew Cieślar: „Od naszego ostatniego startu, czyli Świdnickiego minęło już trochę czasu, ale czeka na nas 215 km odcinków, więc będziemy mieli gdzie nadrabiać zaległości i nacieszyć się jazdą. Tradycyjnie nasza klasa wystąpi w mocnym składzie, więc walka będzie zacięta. Jesteśmy na czwartym miejscu w klasyfikacji, więc trzeba wywieź z Rzeszowa ważne punkty. Damy z siebie wszystko, żeby od początku złapać dobre tempo.

Za nami intensywny dzień zapoznania z trasą, a mieliśmy tym razem tylko po dwa przejazdy. Odcinki są bardzo ciekawe i zróżnicowane pod względem długości i charakterystyki. Mamy z Marcinem sporo doświadczeń z poprzednich lat, więc wiem, że będzie pozytywnie. Liczymy na mocne wsparcie kibiców.

3. Tiger Energy Drink Rally Team wystartuje w 25. Rajdzie Rzeszowskim

TKasperczyk2

W czwartek o 20:00 widowiskowym oesem w centrum miasta rozpoczął się Rajd Rzeszowski, runda Rajdowych Mistrzostw Europy (ERC) i Mistrzostw Polski. Dla Tomka Kasperczyka i Damiana Sytego rywalizujących w mistrzostwach Starego Kontynentu będzie to pierwszy występ w tym sezonie w Polsce.

Tomasz Kasperczyk i Damian Syty w sezonie 2016 postawili na rywalizację w Rajdowych Mistrzostwach Europy. Mają za sobą występy w Rajdzie Wysp Kanaryjskich (10. miejsce), Rajdzie Akropolu (7. miejsce) i Rajdzie Azorów (25 pozycja po trzech złapanych kapciach) i Rajdzie Estonii (12. miejsce). Rajdową bronią zespołu jest Ford Fiesta R5. Start w Rajdzie Rzeszowskim będzie dla Tomka i Damiana pierwszym występem na krajowym podwórku i drugim asfaltowym rajdem w tym roku. Nad ponownym złapaniem odpowiedniego tempa na asfalcie zespół pracował przez dwa dni pod okiem doświadczonego instruktora Urmo Aavy. Na liście startowej rzeszowskiej imprezy znajduje się 90 załóg, tak mocnej stawki kierowców na podkarpackiej imprezie jeszcze nie było. Zawodnicy będą rywalizować na 13 odcinkach specjalnych o łącznej długości 214,21 kilometrów. Poza odcinkami znanymi z roku ubiegłego kierowcy znów będą się ścigać na OS Korczyna i Zagorzyce, pojawi się też nowy OS Chmielnik.

Tomasz Kasperczyk: Ostatni rajd asfaltowy jechaliśmy początkiem roku, musieliśmy więc popracować nad złapaniem odpowiedniego rytmu, dobrego feelingu na twardej nawierzchni. Przez dwa dni testowaliśmy też różne ustawienia samochodu, z tempa drugiego dnia byłem już usatysfakcjonowany. W Rzeszowie startowaliśmy kilka razy, ale tegoroczna edycja będzie szczególnie ciekawa. Impreza debiutuje w Mistrzostwach Europy, pojawią się kierowcy z którymi rywalizujemy w ERC, zawodnicy z Mistrzostw Polski też będą chcieli pokazać na co ich stać. Rajd Rzeszowski lubi zaskakiwać i zbierać żniwo, a kibicom zapewnia emocjonującą akcję. Jest sporo ograniczników prędkości, cięć, szybkich zakrętów – to wymagająca impreza.

Każdego dnia kierowcy będą mieli do przejechani sześć oesów. Ceremonia mety Rajdu Rzeszowskiego odbędzie się w sobotę na rzeszowskim Rynku.

TKasperczyk

Zespół Tiger Energy Drink Rally Team powstał w 2012 roku, od samego początku jego trzon stanowi załoga Tomasz Kasperczyk/Damian Syty. Rok 2012 to pełny sezon Rajdowego Pucharu Polski oraz czeski Rajd Kostelec. W kolejnym sezonie Tomasz Kasperczyk zadebiutował w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, zdobywając tytuł II Wicemistrza Polski w klasie 6. Kolejny – 2014 rok to zmiana samochodu i walka o punkty w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.  Nowy samochód i bardzo intensywny program treningowy zaowocował 6 miejscem w klasyfikacji generalnej RSMP i pierwszym podium w tym cyklu podczas Rajdu Dolnośląskiego. Duet Tomasz Kasperczyk/Damian Syty zajął znakomite, drugie miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. Sezon 2015 to kolejny rok startów w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski oraz wybranych rundach Rajdowych Mistrzostw Europy w Fordzie Fiesta R5.

Więcej informacji: www.tigerrally.pl
Strona rajdu: http://www.rajd.rzeszow.pl

4. Dodatkowe kilometry nauki

1

Załoga Piotr Cierzniewski/Michał Bojar za kierownicą turbodoładowanego Forda Fiesty R2T zadebiutuje w Rajdzie Rzeszowskim, który po raz pierwszy zostaje włączony do kalendarza mistrzostw Europy.
Po niepowodzeniu w Rajdzie Gdańsk Castrol Inter Cars zawodnik z Wejherowa nie zmienia swojej strategii i wciąż chce skupiać się na cennych kilometrach oesowych PC Rally Team wystartuje w klasie 4. do której zgłosiło się kilkanaście załóg.
Piotr Cierzniewski i Michał Bojar reprezentujący barwy zespołu PC Rally okres przygotowawczy do Rajdu Rzeszowskiego spędzili bardzo pracowicie. Po wypadku w 12. Rajdzie Gdańsk Castrol Inter Cars, stanowiącym drugą rundę tegorocznych mistrzostw Polski, załoga skupiła się głównie na odbudowie Forda Fiesty R2T. Mimo to, Piotr Cierzniewski znalazł chwilę czasu i zasiadł treningowo za kierownicą dużo mocniejszego Mitsubishi Lancera Evo IX na lotnisku w Bednarach i w należącym do Tomasza Kuchara Rallylandzie.
Trzecia runda mistrzostw Polski będzie wyjątkowa z wielu względów. Dla zespołu Piotra Cierzniewskiego będzie to debiut w imprezie zlokalizowanej na południowym wschodzie Polski, natomiast sam rajd po raz pierwszy zostanie włączony do kalendarza Rajdowych Mistrzostw Europy. To oznacza, że do Rzeszowa w pierwszy weekend sierpnia oprócz polskiej czołówki ściągną także najszybsi rajdowi kierowcy w Europie.
Z tego powodu 25. edycja rzeszowskiego klasyka będzie dłuższa niż kiedykolwiek, a na całą stawkę czekać będzie aż 214,51 kilometrów oesowych podzielonych na 13 prób. Rywalizacja dość nietypowo rozpocznie się już w czwartek wieczoem, kiedy 90 zgłoszonych załóg przystąpi do 4-kilometrowego superoesu Rzeszów. Trasa otwierającego rywalizację odcinka wytyczona została po ulicach miasta.

2
W piątek na zawodników czekać będzie sześć odcinków specjalnych o łączej długości 104,32 km, w tym najdłuższa na całej trasie Lubenia (24,44 km) przejeżdżana dwukrotnie. Drugi dzień zajęć w Rzeszowie zakończy się tuż po godzinie 17:00, a rajdowe centrum wydarzeń przeniesie się z odcinków specjalnych do parku serwisowego zlokalizowanego w rzeszowskiej Hali Podpromie.
Finałowy dzień zmagań rozpocznie się od odcinka Korczyna 1, na którym pierwsza załoga pojawi się dokładnie o godzinie 9:35. Następnie na załogę PC Rally Team czekać będą oesy Wysoka i Zagorzyce, wszystkie trzy przejeżdżane dwukrotnie. Łącznie w sobotę załogi przejadą 106,14 kilometrów oesowych – to tylko 14 kilometrów mniej, niż liczył sobie cały Rajd Gdańsk!

3
Harmonogram 25. Rajdu Rzeszowskiego:

Czwartek, 4 sierpnia 2016
OS 1 Rzeszów SSS 4,05 km 20:00

Piątek, 5 sierpnia 2016
OS 2 Konieczkowa 1 8,82 km 10:10
OS 3 Lubenia 1 24,44 km 10:55
OS 4 Chmielnik 1 18,90 km 12:05
OS 5 Konieczkowa 2 8,82 km 14:30
OS 6 Lubenia 2 24,44 km 15:15
OS 7 Chmielnik 2 18,90 km 16:25

Sobota, 6 sierpnia 2016
OS 8 Korczyna 1 24,11 km 09:35
OS 9 Wysoka 1 9,14 km 10:20
OS 10 Zagorzyce 1 19,82 km 11:05
OS 11 Korczyna 2 24,11 km 14:20
OS 12 Wysoka 2 9,14 km 15:05
OS 13 Zagorzyce 2 19,82 km 15:50

4

Piotr Cierzniewski: – To będzie mój debiut w Rajdzie Rzeszowskim i już cieszę się na myśl o powrocie za kierownicę naszej rajdówki. Okres między Rajdem Gdańsk, a zbliżającą się rundą spędziliśmy na naprawie Fiesty i nie mieliśmy za dużo czasu na trening. Pierwsze prawdziwe testy odbyliśmy dopiero wczoraj w okolicach Rzeszowa w towarzystwie Jakuba Brzezińskiego i Bryana Bouffiera. Choć nie oznacza to wcale, że przez ten czas nie miałem kontaktu z rajdówką. Udało mi się trochę pojeździć czteronapędowym Mitsubishi Lancerem Evo IX na lotnisku w Bednarach i w Rallylandzie u Tomka Kuchara. Nasze cele na ten sezon są jasne: nauka i zapoznanie ze specyfikacją Forda Fiesty R2T, którego mamy dopiero od kwietnia. Poznajemy auto i jedziemy stricte treningowo – stąd też cieszymy się, że Rajd Rzeszowski został włączony do kalendarza mistrzostw Europy, gdyż będziemy mieli do przejechania więcej kilometrów.

inf.pras.