MPAC Junior Cup: pierwsze zwycięstwo Chorążego, nowy lider „generalki”

MPAC Junior Cup
fot. MPAC Junior Cup

Do grona zwycięzców MPAC Junior Cup dołącza kolejny, młody talent! Zmagania w Jodłowniku padły łupem Jakuba Chorążego, który pokonał Kordiana Pelczara i Michała Augustyniaka. Pod nieobecność lidera klasyfikacji generalnej doszło do kilku przetasowań w stawce, co uatrakcyjni rywalizację w drugiej części sezonu.

Stawka trzeciej rundy MPAC Junior Cup zmierzyła się z kultową przełęczą w Jodłowniku – jedną z ulubionych lokacji dolnośląskich sympatyków motorsportu. Organizator BSK Tech Wyścigów Górskich wytyczył pięciokilometrowy odcinek, zapraszając załogi do wspinaczki przez charakterystyczne, pomarańczowe mostki. Warto nadmienić, iż rywalizację młodzieży poprzedziło piątkowe spotkanie w siedzibie firmy BSK Tech, na którym juniorzy raz jeszcze zapoznawali się z zasadami bezpieczeństwa, wspólnie omawiając czekające ich wyzwanie. Tradycyjnie, walkę ze stoperem poprzedziło też zapoznanie z trasą i krótka „rozgrzewka”.

Zobacz też: MPAC Junior Cup: młodzież zdobywa Srebrną Górę, triumf Domonia

Premierowy przejazd padł łupem stałego bywalca dolnośląskich imprez, Michała „Majkela” Augustyniaka. Kierowca pilotowany przez Patryka Liberę wyprzedził oponentów o grubość lakieru, mijając metę lotną z zapasem… sześciu dziesiątych sekundy! Kolejne próby były już teatrem jednego aktora. Kuba Chorąży nie schodził ze zwycięskiej ścieżki, wygrywając odpowiednio o dwie, półtorej i siedem dziesiątych sekundy. Ostatecznie kierowca Toyoty Aygo zameldował się na najwyższym stopniu „pudła” z przewagą aż pięciu sekund. Po raz trzeci z rzędu, srebro powędrowało na szyję Kordiana Pelczara, a wspomniany już Michał Augustyniak musiał zadowolić się trzecim miejscem. Na spore uznanie zasługuje też wynik Dawida Szpota. Jeden z najmłodszych uczestników wspiął się na wysokie, czwarte miejsce!

Finisz sportowej rywalizacji w Jodłowniku wyznaczył półmetek tegorocznej kampanii MPAC Junior Cup. Nowym liderem sezonowej „generalki” został Kordian Pelczar. Kierowca Toyoty Aygo wykorzystał absencję Oskara Domonia (kontuzja palca), wyprzedzając rywala o sześć „oczek”. Podium domyka świeżo upieczony zwycięzca z Jodłownika, Kuba Chorąży. Różnice w czołówce są relatywnie niewielkie – czeka nas więc naprawdę emocjonujący finisz sezonu.

Jakub Chorąży:

Trzecią rundę MPAC Junior Cup kończymy na najwyższym stopniu podium! Ten triumf ma dla mnie ogromną wartość, bo to pierwsza wygrana w mojej karierze. Podjazdy wyścigowe zacząłem dość zachowawczo, od trzeciego miejsca. Po przeanalizowaniu onboardów czułem już co należy poprawić i udało mi się zanotować najlepszy czas, z przewagą dwóch sekund. Z przejazdu na przejazd starałem się powiększać przewagę, ostatecznie kończąc zawody z pięciosekundowym zapasem. Gratuluje wszystkim zawodnikom, którzy dotarli do mety – to było nie lada wyzwanie. Szczególnie gratuluję Kordianowi i Michałowi, którzy dzielili ze mną podium. To była naprawdę przepiękna walka, oby więcej takich wyścigowych pojedynków!”.

Dawid Szpot:

Czwarty nie oznacza wcale przegrany, choć niekiedy mówi się, iż to najgorsze miejsce ze wszystkich możliwych. Jestem jednak bardzo zadowolony z wyścigu w Jodłowniku, będąc jednym z najmłodszych kierowców w stawce biorę ten wynik za zwycięstwo. Dzięki naszej wspólnej pracy udawało nam się poprawiać czasy z przejazdu na przejazd. Ogromna w tym zasługa mojego doświadczonego pilota, który pozwala mi zachować zimną głowę, mądrze i bezpiecznie docierać do mety. Praca, treningi, pochłanianie wiedzy merytorycznej to dobry kierunek, który obraliśmy. Dziękuję mojemu zespołowi za ich pracę oraz końcowy wynik!”.

MPAC Junior Cup – ostatnia, czerwcowa rekrutacja

Organizatorzy przypominają, iż pierwszym krokiem powinno być dokładne przestudiowanie regulaminów czempionatu. Następny etap stanowi budowa jednej z trzech, dopuszczonych do rywalizacji konstrukcji (Toyota Aygo, Peugeot 107 lub Citroen C1). Młode talenty czeka też specjalny test na dolnośląskim Torze Krzywa, ostatni sprawdzian w tym roku odbędzie się już 24 czerwca. Juniorzy którzy pozytywnie przejdą proces rekrutacji dołączą do stawki sezonu 2024. Górską, motorsportową batalię toczy ze sobą już… siedemnastu kierowców!

Czas na zgłoszenia upływa 21 czerwca. Wniosek należy wysłać na adres info@bgmsport.pl, podając imię i nazwisko kierowcy, opiekuna i numer kontaktowy. Zapisy pozostaną otwarte na sezon 2025, chętnych do zgłoszenia swoich pociech odsyłamy do wypełnienia deklaracji.

Organizatorzy cyklu są otwarci na dyskusje, propozycje czy ewentualne pytania ze strony rodziców. Włodarze serii zachęcają do kontaktu telefonicznego (665 748 868) lub poprzez pocztę elektroniczną (biuro.motorsportone@gmail.com). Wszystkie informacje o pucharze (wraz z regulaminem sportowym i regulaminem technicznym) znajdziecie na bgmsport.pl.

Zachęcamy Was do zaobserwowania serii MPAC Junior Cup w mediach społecznościowych. Po najnowsze wiadomości ze świata wyścigów górskich zapraszamy Was na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!