sobota, 22 stycznia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNA TOPIERovanperä – najmłodszy lider sezonu w historii WRC

Rovanperä – najmłodszy lider sezonu w historii WRC

Kalle Rovanperä ma dziś zaledwie 20 lat i jest najmłodszym kierowcą w historii, który prowadził w klasyfikacji punktowej sezonu WRC. 

Urodzony 1 października 2000 roku w Jyväskylä w Finlandii Rovanperä, w miniony weekend zajął drugą lokatę w Arktycznym Rajdzie Finlandii, wygrywając przy tym dodatkowo punktowany odcinek – Power Stage. W opinii całego świata rajdowego to doskonały i imponujący wynik. Sam młodzieniec nie był do końca zadowolony z najlepszego, jak do tej pory, rezultatu w swojej karierze.

„Muszę powiedzieć że nie byłem w pełni zadowolony w ten weekend i nadal nie jestem ale to był dobry Rajd i myślę, że wynik jest na ten moment moim maksimum”

Mimo iż młodziutki Fin sam wymaga od Siebie więcej, co tylko potwierdza jego wysokie ambicje, to po Rajdzie szefowie wszystkich aktualnych fabrycznych zespołów WRC wypowiadali się o nim w samych superlatywach.

fot. Maciej Niechwiadowicz

Kalle Rovanperä – zaczął już w wieku 6. lat

Kalle Rovanperä dał się poznać światkowi rajdowemu kiedy miał zaledwie 8 lat, kiedy to wszyscy zobaczyli video, na którym świetnie radził sobie z samochodem rajdowym. Jak się okazuje, syn byłego kierowcy WRC Harri Rovanperä, jeździł samochodami już w wieku 6 lat. W wieku lat 10 wystartował w swoim pierwszym rajdzie, a jako 13-latek startował już z Łotewską licencją w zawodach tego nadbałtyckiego kraju – tylko tam jest to możliwe w tak młodym wieku.

2018 rok to zaproszenie Kallego do zespołu Skoda Motorsport na pełny sezon w kategorii WRC 2. Już wtedy stał się on najmłodszym w historii kierowcą fabrycznym w Mistrzostwach Świata. Sezon 2020 był co prawda bardzo krótki, ale jednocześnie był pierwszym spędzonym w całości w królewskiej klasie WRC, za kierownicą Toyoty Yaris WRC.

Okazało się, że to wystarczyło, by już w tym sezonie w ekspresowym tempie zostać najmłodszym liderem w klasyfikacji WRC. I choć 20-letni Fin musi jeszcze poczekać na swój pierwszy wygrany rajd WRC w „generalce” to już dziś należą się wielkie brawa Jemu i Jego rodzicom za ciężką pracę, ambicje i wielką Pasję jaką wkładają w rajdowe życie.

Kamil Kurowski
KOCHAMY RAJDY

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Apartamenty z widokiem na… Silverstone

Infrastruktura toru Silverstone stale się rozwija. Tym razem nie chodzi jednak o remont nawierzchni lub powiększenie alei...

WRC 2022 Rally1 – kompendium wiedzy, dane techniczne

2022 rok będzie rokiem wielkich zmian w Word Rally Championship. Rozpoczynający się w tym tygodniu Rajd Monte-Carlo...

Król Loeb i książę Greensmith obejmują tron

Król powrócił na dwór! Sebastien Loeb był dziś praktycznie bezkonkurencyjny. Dziewięciokrotny mistrz świata szybko odebrał prowadzenie swojemu...

Sebastien Leob wygrywa pierwszą pętlę Rajdu Monte Carlo i dominuje na OS6

Sebastien Loeab Monte Carlo 2022
Sebastien Loeb i Isabelle Galmiche zwycięzcami porannej piątkowej pętli Rajdu Monte Carlo. Drugą pętlę (OS6) również rozpoczynają...

Wypadek Fourmaux’a w Monte Carlo [WIDEO]

Niestety, piątek zaczął się źle dla Adrien Fourmaux i Alexandre Coria.  Załoga M-Sportu wypadła z trasy i...

NAJPOCZYTNIEJSZE