środa, 30 listopada, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościNajważniejszy rajd sezonu przed zawodnikami Dacia Duster Motrio Cup

Najważniejszy rajd sezonu przed zawodnikami Dacia Duster Motrio Cup

Columna Medica Baja Poland to rajd zaliczany do najwyższej rangi zawodów rozgrywanych na naszym globie – Puchar Świata i Puchar Europy FIA w rajdach Baja. Dokładnie na tych samych trasach będą rywalizować zawodnicy pucharu organizowanego od siedmiu sezonów przez zespół Hołowczyc Racing.

Najważniejsza rozgrywka sezonu odbędzie się już w dniach 1 – 4 września w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim.

Bazą rajdu jest Szczecin, gdzie zlokalizowano miasteczko rajdowe. Jest to wyjątkowa okazja dla kibiców, aby zobaczyć pracę zespołów, porozmawiać z kierowcami i zobaczyć wyjątkowe samochody rajdowe fabrycznych zespołów, a także rajdowe Dacie, które zaskakują swoją skutecznością w rajdowych warunkach.

W piątek zostanie rozegrany odcinek kwalifikacyjny o długości 7,5 kilometrów. Prawdziwe wyzwanie dla zawodników stanowić będą dwie najdłuższe próby – każda po 216 kilometrów – rozgrywane w sobotę na Drawskim Poligonie. Zawodnicy Dacia Duster Motrio Cup mają przed sobą duże wyzwanie, na tak długich odcinkach należy bardzo dbać o auto, a także przez kilka godzin utrzymać najwyższy poziom koncentracji. Następnie zawodnicy wracają w okolice Szczecina – w niedzielę, w Dobrej, rozegrane zostaną dwa ostatnie odcinki specjalne o łącznej długości 50 kilometrów. Ceremonia mety przewidziana jest na wczesne popołudnie w niedzielę.

W klasyfikacji generalnej pucharu liderem jest Bartek Grabowski z Adamem Biniędą, z bardzo dużymi szansami na tytuł. Na drugim miejscu plasuje się Wojciech Musiał z Danielem Siatkowskim, ten doświadczony zawodnik od kilku sezonów startuje w Dacia Duster Motrio Cup. Najniższy stopień podium zajmuje teraz Bartek Wajzer z Patrykiem Sudołem – to tegoroczni debiutanci, którzy udowodnili, że prezentują bardzo dobre tempo. Poza wspomnianą trójką na starcie pojawi się doskonale znana rajdowym kibicom Anna Gańczarek-Rał. Na start w Baja Poland zdecydował się także Arek Białobrzeski – na co dzień mieszkający w USA – swój pierwszy start Dacią zaliczył podczas Polskiego Safari, jak sam mówi, połknął bakcyla.

Bartek Grabowski: „Naszym celem jest upragniona meta i piękne zakończenie sezonu 2022 .Oczywiście mamy apetyt na pierwsze miejsce ale jadąc swoim tempem bez zbędnego ryzyka.Z doświadczenia wiemy , że na tak długich odcinkach trzeba bardzo dbać i oszczędzać auto oraz utrzymać duży poziom koncentracji, co przy tak długich odcinkach jest sporym wyzwaniem dla załogi. Poligon w Drawsku, jak już nie raz odczuliśmy potrafi być bardzo zaskakujący, a trasa bardzo zmienna, od głębokiego, kopnego piachu po metrową wodę. Baja Poland jest największym wyzwaniem dla samochodów i załóg. Już nie możemy się doczekać…a co będzie, czas pokaże.”

 Daniel Siatkowski: ” Jeszcze niedawno patrząc na prognozę pogody, byliśmy z Wojtkiem mocno przerażeni, temperatury sięgające ponad trzydziestu stopni i ponad 200 kilometrowy odcinek specjalny, w który pokonujemy dwukrotnie, to byłoby piekło. Na szczęście temperatury się uspokoiły wiec jeśli nie będzie deszczu, zapowiada nam się fajna pogoda. Nie mamy wpływu na warunki, trzeba ścigać się w każdych. Co do samego rajdu to mamy swój pomysł na ten start – poprzednie dwie edycje w naszym wykonaniu były całkiem dobre, ponieważ pojechaliśmy rozważnie i taktycznie. Meta była najważniejszym celem. W tym roku mamy dokładnie takie samo założenie – Baja Poland to rajd, na którym trzeba być na mecie i wynik przyjdzie sam. Oczywiście będzie ciężko bo to bardzo długi rajd ale meta jest najważniejsza. Do zobaczenia!”

 Bartek Grabowski: W zeszłym roku startowaliśmy w Baja Poland w Pucharze Polski i uzyskaliśmy bardzo dobry wynik. Założenia na tegoroczną edycję są takie, aby przełamać pechową passę pierwszych odcinków. Kiedy mamy problemy, zawsze pojawiają się na pierwszym oesie. Niektórzy, łącza to z nieobecnością na rajdach naszego Dyrektora Sportowego Andrzeja Skalskiego . W zeszłym roku nie było Andrzeja na jednym rajdzie, to urwaliśmy koło, w tym roku był na inauguracyjnym, to wygraliśmy, a potem uszkodzona felga , usterka silnika , Przasnysz usterka układu chłodzenia. Obowiązki rodzinne to rzecz nadrzędna, każdy to wie, jednak teraz Andrzej musi być z nami!”

 Anna Gańczarek-Rał: „W zeszłym roku startowałam jedynie w Baja Poland Series, skróconej wersji rajdu. Zajęliśmy wtedy z Xavierem Panserim 2 miejsce. Zawody były bardzo wymagające, a  jechaliśmy tylko część całego rajdu. Dlatego przed moim debiutem w Baja Poland jestem bardzo ciekawa ponad 200 kilometrowych odcinków i ile czasu będziemy je jechać. Przygotowuję się, tak jak do poprzednich startów – duży nacisk kładę na formę fizyczną, z tą różnicą, że dołożyłam do tego jeszcze symulator wyścigowy, który pożyczył mi mój pilot Damian Syty. Złoty człowiek 🙂

Co sprawia mi największą frajdę na Baja Poland to długie odcinki. No i lubię również ten podmuch światowości ;)”

 Arkadiusz Białobrzeski: „Przed nami kolejna przygoda rajdowa w Polsce i to na skalę światowa, runda Pucharu Świata w Cross Country – Baja Poland. Już jestem spakowany i gotowy do wylotu.  Po ostatniej imprezie – rajdzie Polskie Safari spodobało mi sie i postanowiłem pojechać kolejny rajd z Hołowczyc Racing w pucharze Dacia Duster Motrio Cup. Tym razem będzie to rajd z „najwyższej połki” w Cross Country, który zapowiada się na super wymagający technicznie i fizycznie. Dwa sobotnie odcinki o długości ponad 200km każdy to będzie prawdziwy maraton! Jestem bardzo podekscytowany ponieważ lubię takie ekstremalne wyzwania.

Celem jak zawsze jest meta i fajna przygoda, ale chcemy również trochę porywalizować z innymi, bardziej doświadczonymi zawodnikami z Dacia Duster Motrio Cup.”

Program rajdu Columna Medica Baja Poland 2022

2 września – Piątek
08.00-20.00 – Miasteczko Rajdowe Szczecin – Strzelnica Wojskowa przy ulicy Szafera
8.00-13.00 – Odcinek Testowy – Wołczkowo, Gmina Dobra
Od 17.00 – Start Honorowy – Miasteczko Rajdowe Szczecin
Od 17.15 – Odcinek Kwalifikacyjny (QS) “Szczecin” – Miasteczko Rajdowe Szczecin
19.30 – Wybór pozycji startowych przez 10 najlepszych kierowców QS – Netto Arena Szczecin

3 września – Sobota
08.00-20.00 – Strefa Serwisowa Drawsko Pomorskie – Pas Ćwiczeń Taktycznych – Bucierz, Poligon Drawski
Od 8.30 – Odcinek Specjalny “Drawsko Pomorskie 1” – Poligon Drawski
Od 14.20 – Odcinek Specjalny “Drawsko Pomorskie 2” – Poligon Drawski

4 września – Niedziela
08.00-16.00 – Miasteczko Rajdowe Szczecin – Strzelnica Wojskowa przy ulicy Szafera
Od 9.35 – Odcinek Specjalny “Dobra-Szczecin 1” – Gmina Dobra / Miasteczko Rajdowe Szczecin
Od 12.05 – Odcinek Specjalny “Dobra-Szczecin 2” – Gmina Dobra / Miasteczko Rajdowe Szczecin
Od 14.30 – Ceremonia Mety – Netto Arena Szczecin

redakcjahttp://rallyandrace.pl
Profil redakcyjny dla artykułów stworzonych przez kilku naszych redaktorów.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Zmiana w harmonogramie Barbórki 2022 – wcześniej zaczynamy

Organizator poinformował o zmianie harmonogramu 60 Rajdu Barbórka 2022. Zaczynamy wcześniej niż pierwotnie planowano. Chodzi o uzyskanie...

Rajd Wikinga 2022 – SPINS & SIDEWAYS by GRBrally

Grupa Rajdowa Brodacz tradycyjnie uchwyciła kluczowe elementy wydarzenia. Zapraszamy na kompilację najciekawszych ujęć z 7 Rajdy Wikinga...

Kosmiczne barwy, ale start Kajetanowicza niepewny

W najbliższy piątek wystartuje jubileuszowy, 60. Rajd Barbórka – wydarzenie, które ma obowiązkowe miejsce w kalendarzu każdego...

Bracia Szeja z Katowicami w Rajdzie Barbórka

Rajd Barbórka zakończy sezon rajdowy w Polsce. Na trasie najbardziej medialnej imprezy motorsportowej w naszym kraju nie...

Mattia Binotto oficjalnie odchodzi z Ferrari. Co z następcą?

Mattia Binotto
Mattia Binotto – szef zespołu F1 Ferrari, opuszcza ekipę z Maranello wraz z końcem tego roku. Po...

NAJPOCZYTNIEJSZE