Nasser Al-Attiyah po odpadnięciu Loeba rządzi

fot. abudhabidesertchallenge.com

 Etap 2 rajdu Abu Dhabi Desert Challenge miał formę pętli wokół pustyni Liwa. Spalona słońcem trasa rozciągała się na dystansie 250 kilometrów, z czego mniej więcej połowa prowadziła przez wydmy. Dla zawodników FIM była to pierwsza część etapu maratońskiego.

Luciano Benavides z zespołu Husqvarny wyszedł zwycięsko z rywalizacji motocyklistów na etapie, Adrien Van Beveren wspiął się na szczyt klasyfikacji, wyprzedzając swojego kolegę z Hondy, Pablo Quintanillę i etapowego zwycięzcę. Inny przedstawiciel Hondy, Nacho Cornejo, zajmuje czwarte miejsce, sekundę za Argentyńczykiem.

W rywalizacji samochodów Nasser Al-Attiyah mógł pojechać zachowawczo, ale pokonał Yazeeda Al-Rajhi i Martina Prokopa. Kierowca zespołu Toyota Gazoo Racing powiększył przewagę nad Saudyjczykiem w klasyfikacji generalnej ADDC.

 FIM:  Hondy na czele

Motocykliści zespołu Hondy Pablo Quintanilla i Adrien Van Beveren, którzy we wtorek otwierali trasę, zajęli odpowiednio dziewiąte i piąte miejsce na odcinku specjalnym, ale nadal kontrolują przebieg rywalizacji. Francuz odebrał Chilijczykowi prowadzenie i ma nad nim 1′30″ przewagi. Luciano Benavides wygrał etap i „wjechał” swoją Husqvarną na trzecie miejsce w generalce, 3′27″ za AVB. Nacho Cornejo, drugi na etapie ze stratą 1′17″, zajmuje teraz czwarte miejsce w klasyfikacji ze stratą tylko sekundy. Toby Price (Red Bull KTM Factory Racing) uzyskał na oesie ósmy czas i spadł z trzeciego na szóste miejsce w klasyfikacji generalnej, prawie 4 minuty za liderem, jednak różnice między zawodnikami są nadal niewielkie. Skyler Howes jest ósmy ze stratą niespełna 6 minut.

W kategorii Rally2 Paolo Lucci (BAS World KTM Racing) pokonał o 8′23″ debiutanta Tobiasa Ebstera (SRG Motorsports). „Dołożył” także kolejne minuty Jean-Loupowi Lepan (Duust Diverse Racing), Toniemu Mulecowi (BAS World KTM Racing) i Konradowi Dąbrowskiemu (Duust Diverse Racing). W klasyfikacji W2RC Włoch ma ponad 14 minut przewagi nad Dąbrowskim i prawie 15 minut nad Lepanem.

W kategorii quadów Laisvydas Kancius przerwał zwycięską passę Abdulaziza Ahli, pokonując go o niecałe 2 minuty. Jednak to Emiratczyk zdecydowanie przewodzi w klasyfikacji generalnej, gdzie wyprzedza Litwina o blisko 42 minuty, a Rodolfo Guillioliego o blisko godzinę. Paweł Otwinowski niestety nie mógł wystartować do oesu z powodu awarii elektrycznej w quadzie, za co otrzymał karę. Znajduje się na piątym miejscu w generalce i w środę ponownie wyruszy na trasę.

Na biwaku zawodnicy RallyGP mieli pół godziny na serwis motocykli bez wsparcia swoich mechaników, natomiast zawodnicy Rally2 – godzinę (etap maratoński).

FIA: Nasser Al-Attiyah nie odpuszcza gazu

W poniedziałek Nasser Al-Attiyah (Toyota Gazoo Racing) był świadkiem tego, jak Sébastien Loeb (Bahrain Raid Xtreme), jego główny rywal w walce o mistrzostwo świata, odpadł z rywalizacji o wygraną w ADDC po wycofaniu się z odcinka specjalnego. We wtorek rano zastanawiano się, czy Katarczyk pojedzie zachowawczo, jak to zrobił w drugim tygodniu Dakaru, gdy dał Francuzowi okazję do zdobycia sześciu zwycięstw etapowych z rzędu i dużej porcji punktów. Al-Attiyah dał wyraźną odpowiedź ma mecie etapu, wygrywając go i „dokładając” 7′47″ Loebowi i 12′14″ Yazeedowi Al-Rajhi. Jednak już na biwaku Loeb otrzymał 15-minutową karę za ominięcie waypointa i 50-godzinną za wymianę silnika w nocy, po poniedziałkowych problemach mechanicznych. Na podium etapu wskoczył Martin Prokop. Al-Attiyah prowadzi teraz w klasyfikacji z przewagą 18’19”” nad drugim w stawce Al-Rajhim. Na trzecim miejscu znajduje się Martin Prokop. Magdalena Zając i Jacek Czachor dachowali na odcinku, ale dotarli do mety z jedenastym czasem w klasie T1 i 37. w całej stawce samochodowej.

Mattias Ekström podniósł się po poniedziałkowej przygodzie z brakiem paliwa. Wygrał oes w klasie T3 i zajmuje piąte miejsce w klasyfikacji generalnej, 18′30″ za Nasserem Al-Attiyah. Szwed w pojeździe Can-Am z South Racing, okazał się mocniejszy, niż trzej kierowcy Red Bull Off-Road Junior Team USA – Seth Quintero (+ 2′41″), Austin Jones (+4′34″) i Mitch Guthrie (+ 4′34″). Quintero prowadzi w klasyfikacji generalnej z przewagą 9′41″ nad Jonesem, a Aliyyah Koloc (Buggyra ZM Racing) zajmuje trzecie miejsce wśród kierowców stawki W2RC. Francusko-polski duet Claude Fournier / Szymon Gospodarczyk zajął na wtorkowym etapie 14. miejsce w T3 i 28. w generalce.

Rokas Baciuška (Red Bull Can-Am Factory) zajął pierwsze miejsce w W2RC na etapie w klasie T4 i pokonał różnicą prawie 4 minut Pau Navarro (FN Speed). Litwin prowadzi w klasyfikacji generalnej, mając ponad 9 minut przewagi nad Katalończykiem.

Program na środę 1.03.:

– Etap ze startem i metą w Qasr Al Sarab

– Całkowita długość etapu: 303 km

– Dojazdówki A+B: 37 km

– Odcinek specjalny: 266 km

– Czas startu:

  • FIM – 8:00
  • FIA – 9:35

*czas lokalny – GMT+4

Wyniki etapu 2 można śledzić tutaj: https://www.abudhabi.live.worldrallyraidchampionship.com/fr/