czwartek, 11 sierpnia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaWyścigiNelson Piquet obraża Hamiltona na tle rasowym! Jest odpowiedź kierowcy

Nelson Piquet obraża Hamiltona na tle rasowym! Jest odpowiedź kierowcy

W sieci pojawiła się rozmowa, w której Nelson Piquet obraża Lewisa Hamiltona, używając rasistowskiego określenia. Zachowanie byłego kierowcy wywołało ostrą reakcję środowiska motorsportowego.

W listopadzie ubiegłego roku dziennikarz Ricardo Oliveira nagrał wywiad z Nelsonem Piquetem. Brazylijczyk oceniał w nim końcówkę ubiegłego sezonu F1. Jednym z tematów była sytuacja, do której doszło na torze Silverstone, gdzie Lewis Hamilton doprowadził do wypadku i wyrzucił holenderskiego kierowcę poza tor.

Zobacz: Lewis Hamilton ma wielkie serce. Wydał 7 proc. swojego majątku na szczytne cele

W wywiadzie padło słowo „neguinho”, które w języku portugalskim jest powszechnie uznawane za obelżywe i rasistowskie. Używa się go w kontekście osób czarnoskórych. Zaraz po tym, jak wyemitowano wywiad na Nelsona Piqueta spadła fala krytyki. Zachowanie byłego kierowcy potępiły władze F1.

„Język dyskryminujący lub rasistowski jest niedopuszczalny w jakiejkolwiek formie i nie ma zgody na jego używanie w naszym społeczeństwie. Lewis jest niesamowitym ambasadorem naszego sportu i zasługuje na szacunek. Jego olbrzymie wysiłki na rzecz zwiększenia różnorodności i walki z rasizmem są lekcją dla wielu i działaniem, do którego jesteśmy zobowiązani w F1.” – można przeczytać w komunikacie opublikowanym przez przedstawiciela prasowego F1.

Do sprawy odniósł się również Mercedes. Rzecznik napisał, że zespół z całą mocą potępia używanie języka rasistowskiego, dyskryminującego inne osoby.

„Lewis stoi na czele kampanii podejmowanej przez F1, która ma doprowadzić do zwalczenia rasizmu. Jest mistrzem pod względem działania na rzecz różnorodności, na torze i poza nim. Wspólnie z nim dzielimy wizję zróżnicowanego motorsportu, który łączy różne środowiska. Ten incydent podkreśla, jak ważna jest dalsza walka o lepszą przyszłość.” – poinformował rzecznik zespołu, w barwach którego jeździ Brytyjczyk.

Lewis Hamilton reaguje na słowa Piqueta

Lewis Hamilton bardzo szybko odniósł się do skandalu w wywołanego przez Piqueta. Na jednym ze swoich profili w mediach społecznościowych odpowiedział Brazylijczykowi w języku portugalskim. Jego wpis „Vamos focar em mudar a mentalidade” można przetłumaczyć jako „skupmy się na zmianie sposobu myślenia”.

W kolejnej wiadomości kierowca Mercedesa napisał już komunikat w języku w angielskim:

„To więcej niż język. Te archaiczne sposoby myślenia muszą się zmienić. Nie ma miejsca w naszym sporcie na coś takiego. Byłem otoczony takim zachowaniem przez całe życie. Atakowano mnie od małego. Było mnóstwo czasu na naukę. Teraz nadszedł czas na działanie.”

Lewis Hamilton od lat angażuje się na rzecz walki z rasizmem. Jego działania przybrały na mocy po śmierci George`a Floyda w USA. Kierowca stał się jednym z ambasadorów ruchu Black Lives Matter i założył specjalną organizację, której zadaniem jest promowanie różnorodności i tępienie różnych form dyskryminacji.

Nelson Piquet to emerytowany kierowca, który ma na koncie trzy tytuły mistrza świata F1 zdobyte w latach: 1981, 1983, 1987. Pierwsze dwa zdobył z zespołem Brabham, a ostatni z Williamsem. Jego syn mierzył się z Lewisem Hamiltonem w kartingu oraz niższych seriach wyścigowych. Brytyjczyk pokonał Nelsona Piqueta Jr w walce o tytuł GP2 w 2006 roku.

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

SuperOES Tor Łódź 07.08.2022 – wyniki

SuperOES Tor Łódź 07-08-2022 wyniki
SuperOES Tor Łódź znów w akcji! 7 sierpnia zorganizowana została wakacyjna runda na usytuowanym w podłódzkiej Kiełminie...

Pasja do motoryzacji na wyciągnięcie ręki

Prosty przepis na wspaniały spot i to jeszcze cykliczny. To efekt pracy lokalnego stowarzyszenia, które przez 10...

OPEL Astra F 1994 rok, 5 drzwi- 260 km/h [wideo]

OPEL Calibra Turbo 260 kmh
OPEL Astra F, kolor bordowy, styl dziadkowy. "Przy 290 na godzinę na autostradzie niemieckiej auto się zachowuje...

Track Masters 2022 Tor Poznań – wyniki

Za nami piąta runda cyklu Track Masters. Tym razem zawodnicy Central Europe Time Attack wrócili do domu,...

Nowy, elektryczny rekord okrążenia na Nordschleife!

Oficjalnie, Nordschleife zyskało nowego, elektrycznego króla! Lars Kern, kierowca rozwojowy Porsche pobił rekord okrążenia "zielonego piekła'' wśród...

NAJPOCZYTNIEJSZE