niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaAktualnościNelson Piquet zapłaci ogromną karę za rasizm. Obraził Hamiltona

Nelson Piquet zapłaci ogromną karę za rasizm. Obraził Hamiltona

Nelson Piquet został ukarany za rasistowskie i homofobiczne komentarza wobec Lewisa Hamiltona. Brazylijski sąd postanowił o nałożeniu kary w wysokości 5 mln reali, co w przeliczeniu daje prawie milion dolarów.

Nelson Piquet udzielił w listopadzie 2021 roku wywiadu, w którym użył rasistowskiego określenia wobec siedmiokrotnego mistrza świata i zarazem jedynego czarnoskórego zawodnika w stawce F1 – Lewisa Hamiltona.

70-letni Brazylijczyk komentował wtedy wypadek Lewisa Hamiltona z Maxem Verstappenem podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii. Materiał z fragmentem wywiadu pojawił się w mediach społecznościowych i wywołał burzę. Hamilton wezwał wtedy do działań w celu zmiany „archaicznego sposobu myślenia”. Jeszcze więcej pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że Max Verstappen jest związany z córka Piqueta – Kelly.

Zobacz: Nelson Piquet obraża Hamiltona na tle rasowym! Jest odpowiedź kierowcy

Rasistowskie zachowanie Nelsona Piqueta

Były kierowca F1 przeprosił Hamiltona i zapewniał, że jego słowa zostały niewłaściwie przetłumaczone. Jego zdaniem słowo „neguinho” można przetłumaczyć jako „facet”. W tej kwestii stanowczo zaprotestowali eksperci od języka portugalskiego. Przypomnieli, że słowo od dawna jest uznawane za pejoratywne określenie o rasistowskim charakterze.

Szybko okazało się, że to nie jedyny „wybryk” Piqueta. W 2016 roku komentował przegraną Hamiltona w walce o mistrzostwo w F1 z Nico Rosbergiem. Użył podobnego rasistowskiego i homofobicznego języka.

Cztery grupy obrońców praw człowieka wniosły oskarżenie przeciwko Piquetowi, a do tego do sprawy dołączył się nawet brazylijski Narodowy Sojusz LGBT+, który żądał kary w wysokości 10 mln brazylijskich reali. Sędzia Pedro Matos de Arrudo uznał, że w tej prawie są podstawy do wypłaty odszkodowania, ale o niższej wartości niż wnioskowana. Dlatego obniżył karę do 5 mln brazylijskich reali, czyli ok. 950 tys. dolarów. Wyrok ma przypominać, że każdy ponosi odpowiedzialność cywilną za wypowiadane słowa.

Zobacz: Lewis Hamilton ma wielkie serce. Wydał 7 proc. swojego majątku na szczytne cele

Nelson Piquet to trzykrotny mistrz świata F1

Nelson Piquet to trzykrotny mistrz świata F1 urodzony 17 sierpnia 1952 roku w Rio de Janeiro. Jest jednym z najlepszych kierowców w latach 80. Karierę w motorsporcie rozpoczął już w wieku 14 lat, a sześć lat później miał na koncie dwa tytuły mistrza Brazylii. Zadebiutował w Formule 3 w 1973 roku, a w debiutanckim sezonie pobił rekord Jackiego Stewarta w liczbie wygranych wyścigów w jednym sezonie.

Więcej informacji ze świata motorsportu znajdziesz na stronie głównej rallyandrace.pl

W tym samym roku trafił do Formuły 1 w ramach zespołów Ensign i McLaren, a w 1979 roku przeniósł się do Brabhama, gdzie spędził siedem lat. W brytyjskiej ekipie pracował wtedy Bernie Ecclestrone i Gordon Murray. To właśnie w tamtych czasach Piquet zdobył 3 tytuły mistrzowskie (1981, 1983, 1987). W sumie wystartował w 204 wyścigach F1. Na jego koncie zanotowano 23 wygrane, 60 podiów i 24 pole position.

 

Jędrzej Stonerhttps://rallyandrace.pl/author/bboner/
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Marcinkiewicz i Zentner wygrywają wyścig długodystansowy

Maciej Marcinkiewicz i Adam Zentner przebili się z końca stawki, aby zwyciężyć w pierwszej rundzie sezonu 2023...

Ostałowski i Korpuliński prowadzą po kwalifikacjach w Słomczynie

Dzisiejsze kwalifikacje wyłoniły pierwszych liderów Driftingowych Mistrzostw Polski. Na lekko zmodyfikowanej trasie panowały idealne warunki do jazdy....

Verstappen rzutem na taśmę wygrywa genialne kwalifikacje do Grand Prix Monako

Max Verstappen
Max Verstappen zdobył swoje pierwsze pole position do niedzielnego Grand Prix Monako. Holender w trzymających w napięciu...

Miękoś wygrywa pierwszą rundę WSMP

Mariusz Miękoś odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski na Torze Poznań. Kierowca GT3...

Były mistrz wygrywa na inaugurację 318is Cup PL

Mistrz pucharu 318is Cup PL z 2020 roku Marcin Lempert odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu sezonu 2023,...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here