środa, 18 maja, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaSimracingNiemalże perfekcyjny dzień Kamila Grabowskiego

Niemalże perfekcyjny dzień Kamila Grabowskiego

Wygrana i drugie miejsce – taki był bilans Kamila Grabowskiego w drugiej rundzie Unitel Mazda MX-5 Esports – PPDM 2022. Zawodnik Williams Esports Academy wskoczył dzięki temu na fotel lidera w klasyfikacji generalnej przed Nikodema Wierzbickiego z WRS Competition, który jako pierwszy przekroczył linię mety w wyścigu numer dwa.

Podobnie jak to było na Tsukubie, prekwalifikacje były niezwykle zacięte, a o miejscu na starcie decydowały ułamki sekundy. Najszybszy był Piotr Śmiałek, który o 0.141 sekundy był szybszy od debiutującego w Pucharze Polski Digital Motorsport Przemysława Lemanka (R8G Esports).

Kwalifikacje w czołówce były jeszcze bardziej wyrównane. Lemanek i Kamil Grabowski (Williams Esports Academy) mieli identyczny czas co do jednej tysięcznej części sekundy! O milimetry pole position wywalczył więc Przemysław Lemanek. Trzeci Piotr Śmiałek miał 0.054 sekundy starty do najlepszego wyniku, co obiecywało niezwykle ciekawą walkę w pierwszej trójce.

Start odbył się bez większych incydentów z przodu stawki. Pierwsza czwórka, czyli Lemanek, Grabowski, Śmiałek i Tomasz Mironowicz (Sim Racing Champions), przez dłuższy czas trzymała się razem i powoli zaczynała odjeżdżać od reszty stawki. Marcin Świderek (Carbon Simsport PPDM Blue) jako pierwszy dogonił Mironowicza. Ten jednak powoli oddalał się od dyktującego tempo trio, a Świderek musiał coraz częściej spoglądać w lusterka, bo zbliżał się do niego Nikodem Wierzbicki (WRS Competition). Świderek w końcu podjął decyzję o ataku, ale tak niefortunną, że skończył na trawie, tracąc kilka cennych pozycji.

Teraz misję wyprzedzenia Mironowicza miał Wierzbicki. Z wyścigu wypadł w międzyczasie Lemanek, przez co walka za liderami zyskała na znaczeniu. Wierzbicki uderzył w Mironowicza, który zaczął się obracać, a na całym tym zamieszaniu skorzystali Robert Pyrek (Hyperion Motorsport by UniRacers), Mirosław Nastalczyk (Gray Wolf Racing Team) oraz Jarosław Cebula (Semper Racing), którzy wskoczyli razem przed dotychczasowego lidera klasyfikacji generalnej. Pyrek nie mógł się zbyt długo nacieszyć miejscem na prowizorycznym podium, bo szybko znalazł się przed nim Nastalczyk. Wierzbicki za wszelką cenę chciał nadrobić stracony czas i równie szybko wskoczył na P5. Mironowicz po wcześniejszych problemach jechał pod koniec pierwszej dziesiątki, walcząc z Adamem Jaroszukiem. Obaj jednak uderzyli w opony po zbyt optymistycznym ataku Jaroszuka. Śmiałek podążał jak cień za Grabowskim, ale ostatecznie nie ośmielił się go zaatakować. Kamil Grabowski zwyciężył w trzecim wyścigu sezonu, pokonując Śmiałka, Nastalczyka, Pyrka oraz Wierzbickiego.

Za sprawą dziesiątego miejsca na mecie pierwszego wyścigu rundy, Jakub Kwiatkowski (Esport First Legends) ustawił na pierwszej pozycji do startu wyścigu numer dwa, mając obok siebie Rafała Szołtyska. Fenomenalnym startem popisał się Nikodem Wierzbicki, który po pierwszym zakręcie był już trzeci. Jeszcze więcej zyskiwał ruszający z końca stawki Lemanek. Podopieczny ekipy Romain Grosjeana przez chwilę był nawet 12 na pierwszym okrążeniu, ale później znowu spadł w dół stawki. Z przodu Wierzbicki wywierał presję na Szołtyska. Ten pojechał szeroko i jeszcze przed końcem pierwszego kółka Wierzbicki był wiceliderem. Szołtysek spadł przez to za Kubę Bluja (Hyperion Motorsport by UniRacers PINK) i Marcina Świderka. Później do tego grona dołączył Kamil Grabowski, a tylko na chwilę, bo niemalże od razu wrócił za Szołtyska, a także Mirosława Nastalczyka. Radość Szołtyska nie trwała za długo, bo w kolejnej sekcji zakrętów wyprzedzili go zarówno razem Nastalczyk, Grabowski oraz Jarosław Cebula. Wierzbicki naciskał na Kwiatkowskiego i gdy pojawiła się do ataku, to natychmiast ją wykorzystał.

W prowadzącej grupie jechało teraz sześciu kierowców, ale mając pusty tor przed sobą i Kwiatkowskiego broniącego swojego miejsca, Wierzbicki mógł rozpocząć ucieczkę od rywali. Marsz w górę stawki kontynuował Grabowski, który na piątym okrążeniu był już piąty. Jedną cyrkulację Oulton Park później znajdował się już za Kwiatkowskim, który zostawił lukę na atak, w którą natychmiast wcisnął się Grabowski. Wykorzystali to też Bluj i Świderek, a zakusy, by wyprzedzić Grabowskiego, miał też Nastalczyk. Kwiatkowski nie zamierzał jednak zrezygnować z walki o podium, któremu udało się wrócić przed Świderka. Przewaga Wierzbickiego nad goniącym go Grabowskim powoli topniała. Ten drugi nie mógł być spokojny, bo raz po raz drugą lokatę atakował Bluj. Świderkowi udało się ponownie wyprzedzić Kwiatkowskiego, co dało mu kolejną szansę na walkę o miejsce na podium. Nastalczyk miał większe problemy z Grabowskim, udało mu się go wyprzedzić wraz ze Świderkiem, ale chwilę później znów za niego spadł. Na dwie minuty przed końcem Nastalczyk ostatecznie wyprzedził Kwiatkowskiego, który skupił się teraz na walce z Szołtyskiem, a później Cebulą. Nikodem Wierzbicki po objęciu prowadzenia pewnie kontrolował sytuację, co zapewniło mu pierwsze zwycięstwo w sezonie. Pierwszą piątkę ostatecznie uzupełnili Grabowski, Bluj, Świderek i Nastalczyk.

Zwycięstwo w drugim wyścigu nie wystarczyło Nikodemowi Wierzbickiemu by pozostać na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Nowym liderem został Kamil Grabowski, który zgarnął prawie całą dostępną pulę punktów. Grabowski ma obecnie trzy oczka przewagi nad Wierzbickim. Na trzecie miejsce awansował Mirosław Nastalczyk, ale jego strata do lidera wynosi 11 punktów. Robert Pyrek jest czwarty, a Kuba Bluj piąty

Kolejna runda odbędzie się 21 kwietnia 2022 r. na wirtualnym, japońskim torze Oulton Park. Zanim kierowcy ponownie wyjadą rywalizować, na antenie Motowizji w środę, 20 kwietnia o 19:40 pojawi się półgodzinne podsumowanie rywalizacji na Oulton Park.

Przypominamy, że do pucharu i prekwalifikacji do drugiej rundy nadal może dołączyć każdy chętny. Wystarczy zarejestrować konto na www.mpdm.com.pl i połączyć swoje konto iRacing. Dla tych, którzy nie posiadają konta na platformie iRacing, organizatorzy przygotowali 1000 darmowych subskrypcji na 3-miesiące.

Wyniki rundy 3: https://mpdm.com.pl/event/46/results/classifications

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.mpdm.com.pl

redakcjahttp://rallyandrace.pl
Profil redakcyjny dla artykułów stworzonych przez kilku naszych redaktorów.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

eWER-results i DirtFish łączą siły

Pod koniec lutego tego roku portal eWRC-results.com zawiesił swoją działalność z powodu braku funduszy. Pisaliśmy o tym...

Porsche 911 Turbo S – spodnie do zadań specjalnych

Od kilku dekad Porsche wyznacza standardy w trudnej sztuce łączenia luksusu z niewyobrażalnymi wręcz osiągami. Wszystko to...

Rajd Portugalii 2022 – wypadek na zapoznaniu

Rajd Portugalii 2022 już w najbliższy weekend i już mamy pierwszą groźną sytuację podczas zapoznania. Na jednej...

19. Wyścig Górski Prządki – harmonogram

19. Wyścig Górski Prządki Valvoline wystartuje już w ten weekend. Na jednej trasie rozegrane zostaną trzy imprezy....

Filip Pindel i Krzysztof Pietruszka przed największym wyzwaniem sezonu 2022

Niespełna dwa tygodnie od zakończenia rywalizacji w Klatovy, cała stawka Mistrzostw Czech przygotowuje się do walki o...

NAJPOCZYTNIEJSZE