sobota, 1 października, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościNietypowe rajdówki: Nissan S13 240SX

Nietypowe rajdówki: Nissan S13 240SX

W naszym kraju większość samochodów rajdowych stanowią miejskie małe samochody, głównie hatchbacki – przygotowane do sportu. Dzieje się tak nie bez przyczyny – są dość tanie w zakupie, lekkie i przez ich popularność jest spora dostępność części do ich modyfikacji, również na rynku wtórnym.  Czy jednak jest to jedynie słuszna droga? Chciałbym przedstawić kilka ciekawych moim zdaniem samochodów, które jeżdżą w rajdach a u nas niewiele jest osób, które pomyślałyby, że tak można.

Dzisiejsza nietypowa rajdówka to bliski mojemu sercu Nissan S13. Jest to lekki samochód sportowy z napędem na tylne koła z przełomu lat ’80 i ’90.
Jeśli ktoś interesuje się trochę driftingiem to ten pojazd nie jest mu obcy, gdyż w USA, Japonii czy Australii i Nowej Zelandii jest to prawdopodobnie najtańsza i najpopularniejsza maszyna do „latania bokiem”. U nas z powodu względnie niewielkiej ilości egzemplarzy jest on nieco mniej popularny wśród drifterów, lubujących się głównie w dostępnych w masowych ilościach BMW.
Podobnie jest w rajdach i wyścigach – widujemy ostatnimi laty coraz więcej E30 i E36 przygotowanych do sportu przez entuzjastów marki lub napędu na tył.
Skoro więc u nas w rajdach widuje się często popularne i łatwo dostępne BMW, w USA, Nowej Zelandii, Australii czy oczywiście w Japonii – ich odpowiednikiem będzie S-chassis, czyli m. in. właśnie omawiana generacja sportowego Nissana – S13. Zapraszam do obejrzenia filmu. Jest tam wersja z silnikiem rodziny KA24, czyli czterocylindrową, wolnossącą rzędową jednostką o pojemności 2,4l znaną również z Nissana Terrano. Z uwagi na niewielką masę, dobry jej rozkład oraz fakt, że samochód od początku jest zaprojektowany jako sportowy – prowadzi się on stabilnie i sprawia kierowcy wiele przyjemności za „kółkiem”.

fot. FinnishFury

Pończak | rallyandrace.pl

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Kacper Osek: „W Poznaniu chce po prostu cieszyć się jazdą”

Osek
Kacper Osek zaliczył naprawdę emocjonujący debiut w Swift Cup Europe. Świetne występy przeplatały się z licznymi problemami...

Znamy nowego mistrza Mazda MX-5 Cup Poland

Losy rywalizacji o tytuł mistrzowski w sezonie 2022 Unitel Mazda MX-5 Cup Poland powered by Hankook zostały...

Kolejny nowy zwycięzca w WORK STUFF Super S Cup

Jerzy Drabent został siódmym zwycięzcą w 11 rundach tegorocznego cyklu WORK STUFF Super S Cup. W piątkowym...

Toyota Carina ’95 E GTi Liftback odbudowana od podstaw – Gadanie kontrolne

Toyota Carina ’95 E GTi Liftback
Toyota Carina '95 E GTi Liftback – nie brzmi jak coś co warto rozebrać do ostatniej śrubki...

Ławski wygrywa piątkowe Trofeo di serie

Ubiegłoroczny mistrz Trofeo di serie Piotr Ławski odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w sezonie 2022 podczas przedostatniej rundy...

NAJPOCZYTNIEJSZE