Nikita Mazepin wraca do gry. Ruszył jego kluczowy projekt!

1316
Nikita Mazepin
Nikita Mazepin

Nikita Mazepin tuż po wylocie z F1 zapowiedział, że będzie wspomagać wszystkich sportowców zawieszonych w startach z powodów politycznych. Jego najważniejszy projekt „We Compete As One” oficjalnie wystartował.

Zaraz po tym jak Rosja zaatakowała Ukrainę, Nikita Mazepin pożegnał się ze swoim bolidem w zespole Haas. Kierownictwo amerykańskiej ekipy podjęło decyzję o natychmiastowym zerwaniu kontraktu i pozbycia się pieniędzy pochodzących od rosyjskiego oligarchy – Dmitrija Mazepina, prywatnie zaufanego człowieka Władimira Putina.

Przeczytaj koniecznie: Clarkson ostro krytykuje Mazepina

Zachodnie kraje umieściły rodzinę Mazepinów na liście podmiotów objętych sankcjami, ale nie zrobiło to wrażenia na Rosjanach. Były kierowca F1 jeszcze w marcu zapowiadał uruchomienie fundacji, której brzmienie jest łudząco podobne do jednego z haseł F1.

Fundacja „We Compete As One” będzie wspierać sportowców zawieszonych w startach m.in. ze względów politycznych. Zdaniem rosyjskiego kierowcy, sport powinien być wolny od polityki. Dlatego zadecydował, że będzie ofiarować wsparcie prześladowanym sportowcom. Na początek pomoc otrzymają uczestnicy zimowych igrzysk paraolimpijskich w Pekinie. Zostali wykluczeni z imprezy w Chinach na chwilę przed jej otwarciem, po tym jak Rosja zaatakowała Ukrainę.

Zobacz: Mazepin przekazuje kask do Rosyjskiego Muzeum Sportu

Fundacja będzie oferować specjalne stypendia dla zawieszonych sportowców, żeby nie stracili środków do życia. Oprócz tego będą mogli liczyć na wsparcie prawnicze i finansowe na wypadek konieczności sądowych walk o odwieszenie przed międzynarodowymi sądami. Oprócz tego fundacja zaproponuje programy edukacyjne, pomoc w znalezieniu godnej pracy i porady psychologiczne.

Nikita Mazepin
Nikita Mazepin 2022

Nikita Mazepin nie wyklucza powrotu do F1. W rozmowie z mediami stwierdził, że gdyby pojawiła się taka możliwość, to jest gotowy na podobne ściganie się w bolidzie. Dodał nawet, że zrobiłby to przy pierwszej, możliwej okazji. Póki co Mazepin zamierza sprawdzić się w nowym środowisku. Już niebawem wystąpi w imprezie SilkWay Rally – rajdzie terenowym rozgrywanym na terenie Rosji.