czwartek, 30 czerwca, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaWyścigiNikita Mazepin wraca do gry. Ruszył jego kluczowy projekt!

Nikita Mazepin wraca do gry. Ruszył jego kluczowy projekt!

Nikita Mazepin tuż po wylocie z F1 zapowiedział, że będzie wspomagać wszystkich sportowców zawieszonych w startach z powodów politycznych. Jego najważniejszy projekt „We Compete As One” oficjalnie wystartował.

Zaraz po tym jak Rosja zaatakowała Ukrainę, Nikita Mazepin pożegnał się ze swoim bolidem w zespole Haas. Kierownictwo amerykańskiej ekipy podjęło decyzję o natychmiastowym zerwaniu kontraktu i pozbycia się pieniędzy pochodzących od rosyjskiego oligarchy – Dmitrija Mazepina, prywatnie zaufanego człowieka Władimira Putina.

Przeczytaj koniecznie: Clarkson ostro krytykuje Mazepina

Zachodnie kraje umieściły rodzinę Mazepinów na liście podmiotów objętych sankcjami, ale nie zrobiło to wrażenia na Rosjanach. Były kierowca F1 jeszcze w marcu zapowiadał uruchomienie fundacji, której brzmienie jest łudząco podobne do jednego z haseł F1.

Fundacja „We Compete As One” będzie wspierać sportowców zawieszonych w startach m.in. ze względów politycznych. Zdaniem rosyjskiego kierowcy, sport powinien być wolny od polityki. Dlatego zadecydował, że będzie ofiarować wsparcie prześladowanym sportowcom. Na początek pomoc otrzymają uczestnicy zimowych igrzysk paraolimpijskich w Pekinie. Zostali wykluczeni z imprezy w Chinach na chwilę przed jej otwarciem, po tym jak Rosja zaatakowała Ukrainę.

Zobacz: Mazepin przekazuje kask do Rosyjskiego Muzeum Sportu

Fundacja będzie oferować specjalne stypendia dla zawieszonych sportowców, żeby nie stracili środków do życia. Oprócz tego będą mogli liczyć na wsparcie prawnicze i finansowe na wypadek konieczności sądowych walk o odwieszenie przed międzynarodowymi sądami. Oprócz tego fundacja zaproponuje programy edukacyjne, pomoc w znalezieniu godnej pracy i porady psychologiczne.

Nikita Mazepin
Nikita Mazepin 2022

Nikita Mazepin nie wyklucza powrotu do F1. W rozmowie z mediami stwierdził, że gdyby pojawiła się taka możliwość, to jest gotowy na podobne ściganie się w bolidzie. Dodał nawet, że zrobiłby to przy pierwszej, możliwej okazji. Póki co Mazepin zamierza sprawdzić się w nowym środowisku. Już niebawem wystąpi w imprezie SilkWay Rally – rajdzie terenowym rozgrywanym na terenie Rosji.

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Polski zespół Subaru Historic Rally Team na trasach WRC

Już po raz siódmy zespół Subaru Historic Rally Team stanie na starcie Rajdu Mittelrhein (w randze WRC...

Szutrowych zmagań ciąg dalszy – trzecia runda Motul Gravel Cup 2022

W nadchodzący weekend (01-02.07) na terenie obiektu Atlas Ward Speed Academy w Kamieniu Śląskim odbędzie się trzecia...

Zobacz i usłysz P25 + wnętrze [wideo]

Najnowsze dziecko ze stajni prodrive czyli Subaru Impreza P25. W materiale nagranie z przejazdów oraz szczegółowa prezentacja...

Kaprzyk powalczy o podium w świątyni prędkości

Mateusz Kaprzyk gotowy na kolejny wyścig European Le Mans Series w sezonie 2022. Zawodnik ORLEN Team zapowiada...

Przełożona pierwsza runda World RX1e

W nadchodzący weekend miało odbyć się wielkie otwarcie nowego sezonu FIA World Rallycross Championship 2022 na powracającym...

NAJPOCZYTNIEJSZE