Norris najszybszy w piątek na Zandvoort. Kraksa Piastriego i Ricciardo

Norris
Fot. McLaren

Lando Norris podczas drugiego treningu przed Grand Prix Holandii uzyskał najlepszy czas okrążenia. Kierowca McLarena pokonał nitkę toru Zandvoort szybciej od Maxa Verstappena i Alexa Albona. O sporym pechu mogą mówić Oscar Piastri i Daniel Ricciardo, którzy rozbili swoje samochody w tym samym miejscu w jednej chwili.

W drugiej piątkowej sesji do kokpitu wrócił Carlos Sainz, którego o poranku zastępował Robert Szwarcman. Hiszpan podobnie, jak reszta stawki od początku zabrał się do pokonywania jak największej liczby okrążeń ze względu na to, że pojawiło się niemałe ryzyko deszczu nad Zandvoort. Cała stawka na holenderskim torze wywoływała sporą frustrację wśród kierowców ze względu na to, że krótka i wąska nitka toru powodowała spory korek w kluczowych miejscach, o czym przekonał się choćby Max Verstappen.

Podobnie, jak w pierwszym treningu, zawodnicy na początku korzystali głównie z opon pośrednich i twardych. Użytek z mieszanki oznaczonej żółtym kolorem robili kierowcy Red Bulla. Sergio Perez z marszu wskoczył na pozycję lidera, a chwilę później ten przywilej odebrał swojemu koledze Max Verstappen, który pokonał okrążenie z czasem 1:12.449.

Już po dziesięciu minutach na torze pojawiła się czerwona flaga. Oscar Piastri był sprawcą niecodziennej sytuacji. Kierowca McLarena w pochylonym zakręcie nr 3 stracił kontrolę nad tyłem samochodu i uderzył w bandę, a chwilę później swój samochód obok modelu MCL60 zaparkował Daniel Ricciardo. Starszy Australijczyk, widząc stojący w poprzek bolid, chciał uniknąć kolizji, ale finalnie również stracił kontrolę nad autem i uderzył w barierę tuż obok swojego młodszego kolegi. Dla dwójki kierowców z antypodów oznaczało to koniec piątkowych jazd, choć bardziej ucierpiał na tym Ricciardo, który uskarżał się na ból w prawej ręce po kontakcie z barierą. Sesja została wznowiona po 13. minutach.

Po zapaleniu zielonego światła na torze pojawili się kierowcy na oponach miękkich. Podobnie, jak w porannej sesji świetne tempo na oponach oznaczonych czerwonym paskiem prezentowali kierowcy Williamsa. Logan Sargeant zmienił na prowadzeniu Pereza, ale już po chwili pozycją lidera wymieniali się kolejno Lance Stroll, Pierre Gasly, Lewis Hamilton i Lando Norris, który zanotował wynik 1:11.330. Na tempo Brytyjczyka nie zdołał odpowiedzieć Verstappen, ale Holender popełnił spory błąd w zakręcie nr 3. Tempo podkręcił za to Alex Albon. Taj po swoim kolejnym szybkim okrążeniu wskoczył na trzecią pozycję.

Tempa na holenderskim torze brakowało w Ferrari. Carlos Sainz i Charles Leclerc nie mogli złożyć dobrych okrążeń na miękkich oponach, a problemy z przyczepnością miał hiszpański kierowca Scuderii, który stracił kontrolę nad modelem SF-23 w zakręcie nr 13 przestrzeliwując go i wypadając w żwirową pułapkę, jednak bez większych konsekwencji.

Ostatnie minuty piątkowych jazd upłynęły pod znakiem budowania tempa do niedzielnego Grand Prix Holandii, przez co wyniki w klasyfikacji generalnej pozostały niezmienne, co oznaczało, że Lando Norris okazał się najszybszy podczas piątkowych jazd na Zandvoort.

Klasyfikacja generalna FP2 przed Grand Prix Holandii: