Nowa runda w kalendarzu ERC już od 2025 roku

ERC
fot. FIA ERC - oficjalny profil Facebook

W Rajdowych Mistrzostwach Europy ERC już wkrótce pojawi się Rajd Sierra Morena. Zastąpi on Rajd Wysp Kanaryjskich, który przynajmniej na dwa lata trafi do Rajdowych Mistrzostw Świata WRC.

W związku ze zmianą przynależności imprezy, która w kwietniu po raz ostatni będzie gościć ERC w najbliższym czasie, koniecznością było znalezienie zastępstwa tego wydarzenia. W nadchodzącym roku to właśnie Rajd Sierra Morena będzie gospodarzem rundy ERC. Rajd ten, przesiąknięty tradycją, odbywa się w pobliżu miasta Kordoba.

Automóobil Club de Córdoba, po udanej 41. edycji, którą wygrał Diego Ruiloba, spełnił postawiony sobie cel po uzyskaniu zgody od promotora WRC na to, aby to wydarzenie było częścią FIA ERC.

Po emocjonującej edycji, w której Ruiloba pokonał Cachóna i Suáreza, na Avenida República Argentina, gdzie odbyła się ceremonia wręczenia nagród, miało także miejsce ważne wydarzenie – wręczenie specjalnej nagrody dla Automóobil Club za zgodę FIA na udział w mistrzostwach Europy. To uznanie jest „nagrodą za wiele miesięcy pracy” i potwierdza, że Rajd Sierra Morena będzie częścią ERC od 2025 roku, co według organizatorów oznacza „nowy poziom”. Po zakończeniu edycji w 2023 roku, której zwycięzcą został Jan Solans, Automóobil Club de Córdoba rozpoczął komunikację z promotorami WRC w celu uwzględnienia Rajdu Sierra Morena w Rajdowych Mistrzostwach Europy. Wszystko to odbywało się „poprzez wiele spotkań, które doprowadziły do podpisania umowy, która miała miejsce we wrześniu”.

„Po wielu godzinach organizacji i przygotowań, aby upewnić się, że rajd w Córdobie spełnia europejskie standardy, w momencie prawdy wszystko poszło najlepiej, z ustawieniem odcinków specjalnych i logistyką działającą doskonale” – przeczytać można było w oświadczeniu wydanym przez Automóobil Club.

Osiągnięcie tego sukcesu było możliwe „tylko dzięki współpracy tysięcy widzów, którzy dopingowali Rajd Sierra Morena z poboczy tras tak wspaniałych jak Villaviciosa, Posadas, Las Ermitas, Villaharta, Obejo czy Los Villares, nie wspominając o spektakularnym odcinku miejskim w Córdobie, przez który rajd po raz pierwszy przekroczył rzekę Guadalquivir”.

Po osiągnięciu sukcesu polegającego na włączeniu Sierra Morena do mistrzostw Europy, Automóobil Club zaznaczył, że „to oznacza, że w 2025 roku poziom organizacyjny będzie stanowił duże wyzwanie, tak inspirujące jak wymagające, nowa przygoda, jakiej Automóobil Club de Córdoba jeszcze nie doświadczył”.

Rajd Sierra Morena od dwóch lat jest częścią międzynarodowej serii TER. Negocjacje pomiędzy organizatorami rajdu a promotorem WRC, który wspiera także ERC, rozpoczęły się rok temu. Chociaż jesienią ubiegłego roku osiągnięto porozumienie, pomyślna organizacja wyścigu w ostatni weekend umocniła jego wejście do najważniejszej europejskiej serii rajdów.

Rajd Sierra Morena, założony po raz pierwszy w 1978 r., był świadkiem zwycięstwa hiszpańskiej legendy Carlosa Sainza dwukrotnie, w 1986 i 1988 r. W sezonie 1990 asfaltowy rajd Sierra Morena był częścią ERC, a zwycięstwo zapewnił inny kultowy hiszpański kierowca, Jesus Puras.

Sezon ERC rozpoczął się na Węgrzech, a kolejna na Wyspach Kanaryjskich odbędzie się na początku maja.

Podobają ci się nasze newsy? Nie przegap żadnego: obserwuj RALLY and RACE na Google News.