środa, 17 sierpnia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaRajdyNowe marki zainteresowane WRC. Na liście Skoda, Alpine, Stellantis

Nowe marki zainteresowane WRC. Na liście Skoda, Alpine, Stellantis

Odkąd z mistrzostw świata wycofał się Citroen, w stawce pozostały tylko trzy fabryczne zespoły. Jednak niebawem sporo może zmienić, ponieważ kolejne marki są zainteresowane występami fabrycznych zespołów w WRC. Jest tylko pewien warunek.

Aktualnie w stawce znajdują się ekipy Toyoty, Hyundaia oraz Forda, który wspiera M-Sport. Promotorzy WRC oraz FIA postanowili zachęcić kolejnych producentów poprzez wprowadzenie do rajdów samochodów hybrydowych. Królewska klasa WRC została zastąpiona autami Rally1. Wszystkie trzy zespoły przygotowały własne konstrukcje, a tymczasem kolejne marki są zainteresowane akcesem do tego światka.

Zagraniczne źródła donoszą, że spore zainteresowanie dołączeniem do mistrzostw świata wykazują takie marki jak Alpine, Skoda czy Grupa Stellantis zrzeszająca w swoich szeregach całkiem sporo marek motoryzacyjnych (Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroen, Dodge, DS, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot, Vauxhall), z których wiele ma sportowe DNA w swojej historii.

Zobacz: FIA dokłada nową kategorię do rajdowej piramidy. Czas na elektryki!

Producenci naciskają coraz bardziej na wprowadzenie przepisów technicznych pod kątem samochodów elektrycznych. Najbardziej aktywne w tym temacie jest Alpine, które zadeklarowało przygotowanie własnej konstrukcji napędzanej elektrycznie. Przedstawiciele francuskiej marki czekają najpierw na oficjalny ruch organizatorów w tej kwestii.

Skoda jest zainteresowana topową kategorią rajdową, ale aktualnie jest zaangażowana na poziomie Rally2. Już w najbliższy weekend na trasach Rajdu Bohemii zadebiutuje trzecia generacja Fabii RS. Z kolei Grupa Stellantis organizuje w Niemczech markowy puchar z udziałem elektrycznej Corsy e-Rally.

Aktualne przepisy mają obowiązywać do 2024 roku, a tymczasem dyrektor rajdowy FIA zapowiedział, że nowe regulacje pokryją w większości aktualne zasady. To raczej niemożliwe, żeby pełna elektryfikacja rajdówek nastąpiła już w 2025 roku. FIA zapowiada jednak kolejne spotkania z producentami, w celu wypracowania regulacji zachęcających do wprowadzenia nowych marek w WRC.

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Kartingowy evergreen. Czyli „ile trzeba mieć, żeby ryzykować w razie się straci”?

Łowca Patentów
Gadanie Kontrolne - Kartingowy Wtorek Formuła 1. Wielkie marzenie każdego młodego kartingowca. To „królowa motosportu” jest od wielu...

Udany weekend na podium dla Karola Kręta w Oschersleben

Kolejny udany weekend Karola Kręta w serii Porsche Sports Cup Deutschland. Młody zawodnik Akademii ORLEN Team stanął...

51 Rajd Barum z polakami

Rajdowe Mistrzostwa Europy w ostatni weekend sierpnia wkroczą na Czeskie odcinki specjalne za sprawą Rajdu Barum. Przed...

Rajdowe Kryterium Ustronia filmowe podsumowanie

Zapraszamy na filmowe podsumowanie rajdowego wydarzenia na domowych ulicach Kajto czyli 6 Rajdowy Ustroń - Kryterium Ustronia...

CBet Rally Rokiškis 2022 – nagranie z feralnego wypadku

CBet Rally Rokiškis 2022 BMW dzwon
CBet Rally Rokiškis 2022 to nie jest impreza którą śledzi każdy fan rajdów w Polsce, ale zdjęcia...

NAJPOCZYTNIEJSZE