środa, 6 grudnia, 2023
42 numer w sklepie online, dostawa GRATIS
Strona głównaAktualnościNowy, elektryczny rekord okrążenia na Nordschleife!

Nowy, elektryczny rekord okrążenia na Nordschleife!

Oficjalnie, Nordschleife zyskało nowego, elektrycznego króla! Lars Kern, kierowca rozwojowy Porsche pobił rekord okrążenia „zielonego piekła” wśród samochodów elektrycznych. Taycan Turbo S okazał się szybszy od Tesli S Plaid o… 2 sekundy!

Na wstępie warto wyjaśnić oczywiste wątpliwości, które pojawiają się już na pierwszy rzut oka po zapoznaniu się z oficjalną fotorelacją lub nagraniem z przejazdu. Po pierwsze, nitkę Nordschleife pokonywały wcześniej znacznie mocniejsze pojazdy elektryczne. Był to między innymi naprawdę szalony prototyp Volkswagena – ID.R. Pięć minut sławy zyskał też chiński NIO EP9. Nie są to jednak konstrukcje produkowane i dystrybuowane masowo, dlatego też nie zostały uwzględnione w klasyfikacji. Po drugie, omawiamy przypadek rekordu w klasie seryjnych samochodów elektrycznych. Skąd więc… klatka bezpieczeństwa, która nie jest w końcu standardowym wyposażeniem Taycana? Tu konieczny był wyjątek. Próba oficjalnego bicia rekordu zobowiązuje producentów do zadbania o bezpieczeństwo kierowcy testowego. Porsche zapewniło jednak (przy potwierdzeniu ze strony kontrolerów TUV), iż waga pojazdu została zachowana. Poza tym, Taycan Turbo S został wyposażony w wyczynowe ogumienie.

fot. newsroom.porsche.com

O grubość elektrycznego lakieru

Lars Kern pokonał nitkę „zielonego piekła” w czasie 7:33:350. Udało mu się o przeszło… dwie sekundy wyprzedzić wcześniejszego rekordzistę, Teslę S Plaid. Amerykański gigant miał ponoć dokonać „niemożliwego” i zejść o kolejne trzy sekundy, ale w oficjalnej tabeli rekordów na Nordschleife widnieje wynik 7:35:579. Zmiana lidera (zwłaszcza w świetle buńczucznych zapowiedzi Elona Muska o powrocie do Niemiec) oznacza kontynuację tej elektrycznej batalii. Marka z Zuffenhausen dzierży w dłoni kilka rekordów Nurburgringu. Zwycięstwo konkurenta zza oceanu na pewno było drzazgą w oku inżynierów z Porsche.

Asem w rękawie Taycana Turbo S był nowy pakiet performance. W jego skład wchodziły między innymi nowe obręcze kół RS-Spyder, opony Pirelli P Zero Corsa oraz odświeżone oprogramowanie zawieszenia Porsche 4D Chassis Control (PCC). Dodatek, jak na razie, dostępny jest wyłącznie w Niemczech, dla egzemplarzy Taycana Turbo S na rok 2023.

Oficjalny komunikat o nowym rekordzie Taycana Turbo S dostępny jest na stronie Porsche.

Jakub Socha
Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora.

NOWOŚCI

Andreas Mikkelsen potwierdził rozstanie ze Skodą i Toksportem?

Mikkelsen
W ostatnich dniach internet aż huczy od plotek o ewentualnym powrocie świeżo upieczonego czempiona WRC2 na łono...

Szilveszter Rallye (Rajd Sylwestrowy) – kultowa impreza na Węgrzech

Rajd Sylwestrowy
Kultowa węgierska impreza Szilveszter Rallye, w Polsce znana potocznie jako "Rajd Sylwestrowy" pojedzie w dniach 27-29 grudnia.

Czy będzie czwarty sezon Farmy Clarksona? Sam Jeremy Clarkson zdradza prawdę

Czy będzie czwarty sezon Farmy Clarksona? Jeremy Clarkson Clarksons Farm farma Clarksona
Czy będzie czwarty sezon Farmy Clarksona? Główny bohater - Jeremy Clarkson nie ukrywa odpowiedzi na to pytanie. Nie...

Mery Czepiel – „Puma” wylatuje z gniazda

Mery
W sezonie 2023 Mery Czepiel sięgnęła po trzeci tytuł WSMP, zdobywając brązowy medal za rywalizację w długim...

Briggs Polish Kart Series zmienia się w… Kart Masters

Kart
Włodarze cyklu Briggs Polish Kart Series poinformowali o istotnych zmianach w formule czempionatu. Puchar został całkowicie odświeżony,...

NAJPOCZYTNIEJSZE