Nowy kolor świateł samochodowych. Czy wiesz, co oznaczają?

94
Fot. Mercedes-Benz

Już na początku przyszłego roku na ulice wyjadą pierwsze samochody osobowe wyposażone w turkusowe światła na wszystkich bokach. Pełnią one ważną funkcję, pozwalając łatwo określić, z jakim typem pojazdu mamy do czynienia.

Obecnie samochody osobowe mogą korzystać jedynie ze świateł w kolorze białym lub żółtym z przodu oraz czerwonym z tyłu, a pomarańczowy jest przeznaczony dla kierunkowskazów oraz świateł ostrzegawczych i nie może być sygnałem ciągłym. Przepisy nie dopuszczają innych kolorów, jeżeli pojazd nie jest uprzywilejowany. To się jednak zaczyna zmieniać, a jako pierwsze turkusowe światła wprowadzają stany Kalifornia i Nevada.

Jest to związane z tym, że właśnie te dwa stany jako pierwsze dopuściły do ruchu publicznego pojazdy autonomiczne poziomu trzeciego, czyli najniższego, w którym to samochód faktycznie prowadzi się sam, a kierowca chwyta za kierownicę tylko na polecenie.

Zobacz też: Wymiana silnika będzie nielegalna? Nic bardziej mylnego!

Turkusowe światła obrysowe będą właśnie sygnalizować samochód, który porusza się w sposób autonomiczny. Jako pierwsze otrzymają je auta Mercedes-Benz z systemem Drive Pilot.

„Wraz z rozwojem zautomatyzowanych świateł obrysowych Mercedes-Benz po raz kolejny wyznacza nowe standardy w branży. Jesteśmy pierwszym producentem samochodów na świecie, który otrzymał takie aprobaty w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w Kalifornii i Nevadzie. Im więcej pojazdów autonomicznych zaludnia drogi, tym ważniejsza staje się komunikacja i interakcja między pojazdem a środowiskiem” – powiedział Markus Schäfer, Członek Zarządu Mercedes-Benz Group AG.

Jak wyjaśnia producent, kolor turkusowy został wybrany przede wszystkim dlatego, że jest łatwo dostrzegalny i odróżnia się wobec świateł innych pojazdów czy sygnalizacji ulicznej.

Po uzyskaniu zezwolenia na używanie turkusowych świateł w Kalifornii i Nevadzie, Mercedes-Benz zamierza lobbować na rzecz ich ustandaryzowania i ujednolicenia na całym świecie.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.