Nowy Odcinkowy pomiar prędkości od 13 grudnia – Kietlice – Kilisino. Kolejny od 15 grudnia – Wieluń

198
odcinkowy pomiar predkosci grudzien 2023 - 2024

W ramach poprawy bezpieczeństwa i oczywiście komfortu obywateli rusza nowy OPP. W środę 13 grudnia na Opolszczyźnie  – Kietlice – Kilisino. Kolejny startuje 15 grudnia – Wieluń.

Nowe odcinkowe pomiary prędkości (OPP) będą czekać na kierowców w sam raz przed świętami. Pierwszy z nowych odcinkowych pomiarów prędkości będzie miał 3 kilometry długości. Zainstalowano go w województwie opolskim na DK 416. Znajduje się dokładnie pomiędzy wspomnianymi miejscowościami Kietlice i Kilisino. Przypominajmy, rusza w środę 13 grudnia. Z pewnością pierwsze dni będą dla kierowców bolesne.

Odcinkowy pomiar prędkości w okolicach Wielunia

Drugi OPP według GITD uruchomi na wyraźne prośby mieszkańców okolicznych miejscowości. Odcinek ma 4 km, znajduje się na drodze krajowej numer 74. Start w miejscowości Biała Pierwsza, meta w miejscowości Biała Rządowa (okolica Wielunia).Na tym obszarze dozwolona prędkość to 50 km/h. Pomiar rusza w piątek, 15 grudnia. W ten sam sposób jak 13 grudnia, tak samo 15 grudnia urządzenie złowi pewnie najwięcej drogowych wykroczeń.

Redlight – nowa kamera w Łodzi

Wspominamy o OPP, ale poza tym równie ważne są inne „drogowe bajery”. Odcinkowe pomiary to nie jedyne nowości dyscyplinujące kierowców. W Łodzi właśnie uruchomiono pierwszą kamerę Redlight. Cel jest prosty – wyłapanie wszystkich przejeżdżających na czerwonym świetle. Pierwsze urządzenie w Łodzi zostało zamontowane na skrzyżowaniu al. Włókniarzy i Drewnowskiej. Docelowo mówi się o 20 kamerach na terenie kraju.

Nowe odcinkowe pomiary prędkości w 2024

Po Nowym Roku uruchomione będą kolejne OPP w nowych lokalizacjach na terenie Polski. Pierwszy na liście jest Wrocław i osiedle Psie Pole. Kamery już są zainstalowane, ale służby czekają jeszcze na ostateczne odbiory i przyłącze. Wrocławski OPP powstanie na al. Jana III Sobieskiego. Będzie miał 2,6 km długości, między mostem Bolesława Krzywoustego a skrzyżowaniem z ulicą Wilanowską.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

Obecnie mamy już kilka OPP na terenie Polski, więc zapewne znacie mechanizm. Na zakończenie przypomnimy jednak jak to działa. Zasada jest prosta, wątpliwą nagrodę otrzymać możemy nie za prędkość zmierzoną w danym punkcie, a za średnią z całego przejazdu. Na lekcji fizyki poznaliśmy wzór v=s/t i dokładnie on tutaj ma zastosowanie. System zna długość odcinka, a z dwóch kamer wylicza sobie czas przejazdu. Dzięki temu ma drogę, ma czas, liczy średnią i może przyczynić się do mandatu od 50 zł do 2500 zł w przypadku gdy przy przekroczeniu prędkości wchodzi w grę recydywa.