Nikolay Gryazin odpada z Rajdu Finlandii!

fot. Ville Pynnönen

Rosjanin nie zaliczy sezonu 2022 do udanych… Oficjalnie, Nikolay Gryazin wycofał się z Rajdu Finlandii po poważnej kraksie na porannym odcinku testowym. Klatka bezpieczeństwa w jego Fabii Rally2 evo została poważnie uszkodzona, a przepisy są w tej kwestii bardzo rygorystyczne. Gryazin pożegnał się z szutrami Finlandii nie przejeżdżając nawet jednego, pełnego kilometra na odcinkach specjalnych…

Jak dotąd jubileuszowa kampania Rajdowych Mistrzostw Świata 2022 nie układa się po myśli Nikolaya Gryazina… Chociaż Rosjanin wygrał rywalizację kategorii WRC2 w Rajdzie Sardynii, dołożył do tego trzecie miejsce na zboczach Monako i czwarte w Chorwacji, to przez niepotrzebną pomyłkę nie dojechał do mety w Szwecji i całkowicie zepsuł start w Portugalii. A dziś… pozbawił się szansy na wiktorię jeszcze przed pierwszym, oficjalnym odcinkiem specjalnym… Gryazin pilotowany przez Konstantina Aleksandrova roztrzaskał swoją Fabię Rally2 na porannym odcinku testowym. Załodze nic się nie stało, jednakże klatka bezpieczeństwa została mocno uszkodzona. Przepisy są tu bardzo rygorystyczne, Mimo szczerych chęci, Rosjanin musiał wykreślić swoje nazwisko z listy uczestników, a smutną wiadomość portalowi Dirt Fish przekazał sam Serkan Guru, szef stajni Toksport.

fot. Nikolay Gryazin – oficjalny profil Facebook

Nim wszystko się zaczęło…

Jedna z rur w klatce bezpieczeństwa została poważnie uszkodzona. Po zawodach. Wiesz, on trenował przez ostatnie dwa dni, był naprawdę bardzo dobrze przygotowany. Co mogę dziś powiedzieć? Trudno. Najważniejsze, że kierowca i pilot wyszli z tego bez szwanku”.

Z uwagi na przepisy FIA, odbudowa pojazdu jest niemożliwa. Ponieważ stajnia Toksport nie jest zespołem fabrycznym, nie może dokonać żadnych napraw. Ba, uszkodzenia są na tyle poważne, iż samochód Rosjanina czeka teraz gruntowna przebudowa w Mlada Boleslav… Biorąc pod uwagę uciekający czas i straty punktowe, szanse na podium w WRC2 są nikłe…

Zwycięzcą czwartkowego shakedownu został Kalle Rovanpera. Mimo tego, że reprezentant Toyoty nie musi forsować tempa w swoim domowym rajdzie, Fin po raz kolejny udowodnił wysoką formę. Co więcej, zwycięstwo w szutrowej krainie jezior praktycznie zapewni mu mistrzowskie laury. Już dziś Rovanpera ma prawie dwa razy więcej punktów od Neuville’a. Ze znakomitej strony zaprezentowała się też załoga Orlen Teamu. Marczyk i Gospodarczyk zakończyli testowe przejazdy w kategorii Rally2 na trzeciej lokacie. Polacy stracili sekundę do Fabrizio Zaldivara i półtorej sekundy do faworyta w stawce WRC2, Fina Teemu Suninena.

Klasyfikację z odcinka testowego znajdziecie naturalnie na oficjalnej stronie turnieju WRC.