Ogier i Landais triumfują w Portugalii, historyczny dublet Toyoty

Portugalii
fot. Thierry Neuville - oficjalny profil Facebook

Sebastien Ogier i Vincent Landais wygrywają 57. Rajd Portugalii. Ekipa Gazoo Racing pokonała Otta Tanaka i Thierrego Neuville’a. Hyundai ma jednak spore powody do zadowolenia – Belg umacnia się na fotelu lidera, a Estończyk przeskoczył Adriena Fourmauxa. Największymi przegranymi piątej rundy sezonu są Evans i Martin. 

Finałowy, niedzielny etap 57. Rajdu Portugalii nie przyniósł nieoczekiwanych zawirowań w klasyfikacji generalnej. Ogier i Landais kontrolowali swoje tempo, zachowując bezpieczną przewagę. W pogoń za ośmiokrotnym mistrzem świata rzucili się Tanak i Jarveoja. Załoga Hyundaia wygrała dwa sprawdziany, notując też drugi wynik na finałowym power stage’u. Niedzielna szarża nie wystarczyła, a Estończycy stracili ostatecznie niecałe osiem sekund. Na najniższym stopniu podium stanęli Neuville i Wydaeghe. W świetle wielkich kłopotów Evansa i Martina (zagubione notatki, „kapeć”, przegrzany silnik oraz spóźnienie na PKC) Belgowie umocnili się na prowadzeniu w sezonowej „generalce”. Wisienką na torcie był wygrany power stage – Thierry i Martijn pobili Tanaka o… ledwie jedną dziesiątą sekundy.

Zobacz też: „Francuski łącznik” – Hubert Kowalczyk o wyborze Renault Clio Rally3

Opisanie sytuacji w kategorii WRC2 zasługuje na osobny artykuł – ilość dramaturgii oraz szeroka paleta emocji trzymały w napięciu… Ostatecznie z pierwszej wiktorii w karierze cieszyli się Jan Solans i Rodrigo Sanjuan. Hiszpanie przechodzą dziś do historii, stając się pierwszą zwycięską załogą dysponującą Toyotą GR Yaris Rally2. Dość sensacyjnie, drugie miejsce zajął Josh McErlean pilotowany przez Jamesa Fultona. Na „pudle” stanęli również Joona Lauri i Janni Hussi. Warto dodać, iż „prawdziwym” zwycięzcą był Nikolay Gryazin – Rosjanin nie zgłosił się jednak do punktowania, traktując ten rajd wyłącznie treningowo.

Więcej przepełnionych motorsportem materiałów znajdziecie naturalnie na rallyandrace.pl.

Przy okazji, zachęcamy do zakupu… najnowszego, 43. numeru magazynu Rally and Race. Znajdziecie w nim wszystkie, najciekawsze informacje ze świata motorsportu. Od rajdów, przez wyścigi torowe, górskie, F1, po cross country, drift, simracing, rallycross czy karting. W Wasze ręce oddajemy przeszło 150 stron, przesiąkniętych emocjami z czołowych aren!

Podobają Ci się nasze newsy? Zaobserwuj Rally And Race także na Google News.