Ogier odebrał order Legii Honorowej

Fot. Sarah Steck / Présidence de la République

Sébastien Ogier otrzymał order Legii Honorowej z rąk prezydenta Francji Emmanuela Macrona. To najwyższe francuskie odznaczenie, przyznawane od 1802 roku.

Ośmiokrotny Rajdowy Mistrz Świata został nominowany do otrzymania odznaczenia już w 2022 roku, wspólnie z Fabio Quartararo. O ile jedyny francuski motocyklowy mistrz świata MotoGP otrzymał swój order w styczniu, Ogier w tym czasie przygotowywał się do startu w Rajdzie Monte Carlo.

Zwycięzca ostatniego WRC Rajdu Chorwacji wstawił się w pałacu prezydenckim 3 maja, aby uroczyście zostać mianowany Kawalerem Orderu Narodowego Legii Honorowej przez prezydenta kraju.

„Miałem wielki zaszczyt otrzymania w tym tygodniu tytułu Kawalera Legii Honorowej przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona. To była wyjątkowa chwila, a spotkanie z prezydentem pozostanie wyryte w mojej pamięci. To była również okazja, aby przypomnieć całą moją ścieżkę i podziękować wszystkim, którzy wspierali moją karierę” – napisał Ogier w mediach społecznościowych.

Prestiżowe grono

Ogier znalazł się w bardzo ekskluzywnym gronie. Poza wspomnianym Quartararo, order otrzymało tylko trzech przedstawicieli sportu motorowego: Sébastien Loeb, Jean Alesi i Alain Prost.

Kawaler to piąta klasa Orderu Legii Honorowej. W Polsce najwyższym państwowym odznaczeniem jest Order Orła Białego, który nie dzieli się na klasy, dlatego ekwiwalentem byłby Order Odrodzenia Polski. Trzykrotnie otrzymywał go Sobiesław Zasada – ostatni raz w 2000 roku, gdy został Komandorem (III klasa). Odznaczenie tego samego stopnia otrzymał też Adam Małysz, a wśród odznaczonych niższych klas znajduje się między innymi Krzysztof Hołowczyc. Większe grono polskich sportowców otrzymało z rąk prezydenta Krzyż Zasługi.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.