niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaRajdySebastien Ogier surowo ukarany przez sędziów

Sebastien Ogier surowo ukarany przez sędziów

Sebastien Ogier i Vincent Landais mogą już pożegnać się z myślą o zwycięstwie na chorwackim asfalcie. Sędziowie nałożyli na francuski duet minutową karę za złamanie procedury bezpieczeństwa na OS2. Aktualni liderzy Mistrzostw Świata nie dopilnowali, aby po zmianie koła odpowiednio dopiąć pasy bezpieczeństwa…

Jeśli mielibyśmy użyć pewnej metafory do zobrazowania całej sytuacji, to Ogier i Landais stali się dziś bohaterami… greckiego dramatu w dwóch aktach. Co prawda francuski duet rozpoczął walkę w Chorwacji z wysokiego „C” (wygrana na OS1), jednak plan na kolejne zwycięstwo posypał się niczym domek z kart. Już na drugiej próbie sportowej podopieczni Toyoty musieli zatrzymać się na środku drogi, aby wymienić przebite koło… I choć liderzy Mistrzostw Świata dzielnie odrabiali straty, na koniec dnia otrzymali kolejny, bezsprzecznie zasłużony cios. Wszystko przez kolejne w karierze Ogiera złamanie zasad bezpieczeństwa.

Wszystko zarejestrowały kamery oficjalnej transmisji na żywo, złamanie zasad zauważyli również komentatorzy Motowizji. Kiedy Ogier i Landais zmienili koło na oesie „Stojdraga – Hartje 1”, po powrocie do maszyny nie skupili się na odpowiednim wpięciu swoich pasów. Ośmiokrotny czempion Mistrzostw Świata WRC ruszył z miejsca zanim jego pilot zdążył w regulaminowy sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo… Jak zauważyli sędziowie, Landais do końca wspomnianego oesu próbował zabezpieczyć system HANS, zaś pasy dociągnął dopiero po upływie przeszło trzydziestu sekund. Było to oczywiste złamanie artykułu 53.1. regulaminu technicznego Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata 2023. Sędziowie wezwali do siebie kierowcę, pilota i przedstawiciela Gazoo Racing, Kaja Lindstroma. Zaraz po wysłuchaniu wszystkich zainteresowanych na drużynę #17 nałożono… minutową karę.

Surowa kara wynika zapewne z… recydywy. Wystarczy przypomnieć sobie, iż Sebastien Ogier otrzymywał podobne reprymendy w przeszłości. Dla przykładu, niezapięty kask w Rajdzie Monte-Carlo 2021 kosztował go 400 euro. Zachowanie Francuzów może dziwić, zwłaszcza w świetle ostatnich wydarzeń i tragicznej śmierci Irlandczyka, Craiga Breena.

Oficjalną decyzję składu sędziowskiego wraz z uzasadnieniem znajdziecie na stronie rajdu.

Ogier odpada z gry…

Po piątkowym etapie liderami pozostają Thierry Neuville oraz Martijn Wydaeghe. Belgowie mają przeszło sześć sekund zapasu nad Elfynem Evansem i Scottem Martinem. Wirtualne podium uzupełniają Ott Tanak i Martin Jarveoja. Estończycy są już pół minuty wolniejsi od swoich byłych kolegów. Po nałożonej karze Ogier i Landais spadli na siódme miejsce. Kalle Rovanpera jest ósmy. Jak na razie zespół Gazoo Racing WRT nie radzi sobie na Bałkanach.

Korzystając z okazji, zachęcamy Was do sprawdzenia oferty Motowizji. Po raz pierwszy w historii batalia na odcinkach Rajdowych Mistrzostw Świata i Rajdowych Mistrzostw Europy trafia na antenę rodzimej stacji telewizyjnej. Motowizja pokaże wszystkie oesy WRC i ERC 2023 – na żywo, z komentarzem ekspertów i zaproszonych do studia gości. Poza relacjami live, na kanale znajdziecie też szczegółowe zapowiedzi rajdów, podsumowania każdego z etapów, czy wywiady z zawodnikami. Po wszystkie szczegóły zapraszamy na motowizja.pl.

Klasyfikację generalną Rajdu Chorwacji 2023 znajdziecie na oficjalnej stronie czempionatu. Zmagania na Bałkanach relacjonujemy też na rallyandrace.pl, zachęcamy Was do dyskusji, wyrażania własnej opinii i rozmowy na temat rajdu w naszych mediach społecznościowych.

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów podczas spacerów w wózku. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na prawdziwe tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora, z czym chce związać swoją dziennikarską przyszłość.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Marcinkiewicz i Zentner wygrywają wyścig długodystansowy

Maciej Marcinkiewicz i Adam Zentner przebili się z końca stawki, aby zwyciężyć w pierwszej rundzie sezonu 2023...

Ostałowski i Korpuliński prowadzą po kwalifikacjach w Słomczynie

Dzisiejsze kwalifikacje wyłoniły pierwszych liderów Driftingowych Mistrzostw Polski. Na lekko zmodyfikowanej trasie panowały idealne warunki do jazdy....

Verstappen rzutem na taśmę wygrywa genialne kwalifikacje do Grand Prix Monako

Max Verstappen
Max Verstappen zdobył swoje pierwsze pole position do niedzielnego Grand Prix Monako. Holender w trzymających w napięciu...

Miękoś wygrywa pierwszą rundę WSMP

Mariusz Miękoś odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski na Torze Poznań. Kierowca GT3...

Były mistrz wygrywa na inaugurację 318is Cup PL

Mistrz pucharu 318is Cup PL z 2020 roku Marcin Lempert odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu sezonu 2023,...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here