Ogier wygrywa WRC Rajd Chorwacji

Fot. Toyota GAZOO Racing WRT

Sébastien Ogier odniósł swoje drugie zwycięstwo w WRC Rajdzie Chorwacji. Francuz powtórzył swój sukces z 2021 roku, pokonując swojego zespołowego kolegę Elfyna Evansa.

Ośmiokrotny rajdowy mistrz świata objął prowadzenie ostatniego dnia rywalizacji, gdy zarówno Neuville jak i Evans wypadli z trasy na OS18 Zagorska Sela-Kumrovec.

Evans obrócił się w prawym zakręcie i stracił około 20 sekund powracając do rywalizacji, natomiast Neuville wypadł z lewego zakrętu i zahaczył tyłem samochodu o drzewo, tracąc 23,3 sekundy. Jego Hyundai i20 N Rally1 przetrwał starcie z naturą i pozwolił Belgowi dojechać do mety pomimo poważnych uszkodzeń.

Po błędach swoich rywali, 9,1-sekundowe prowadzenie objął Ogier, który na początku dnia tracił do lidera ponad 11 sekund. Francuz pozostawał na trasie i pewnie dojechał do mety, świętując na mecie nie tylko zwycięstwo w rajdzie, ale również swoje setne podium w Rajdowych Mistrzostwach Świata WRC.

Najszybszy na dystansie czterech niedzielnych odcinków specjalnych był inny kierowca Toyoty Takamoto Katsuta, który dopisał do swojego konta siedem punktów jako zwycięzca «super niedzieli». Ott Tänak był drugi, przed Ogierem i Andreasem Mikkelsenem. Elfyn Evans odrobił dwa punkty do Thierry’ego Neuville’a, zajmując piąte miejsce. Dwójkę pretendentów do tytułu rozdzielił Grégoire Munster.

Finałowy odcinek power stage wygrał Adrien Fourmaux, dla którego pięć punktów to jedyna zdobycz punktowa w niedzielę. Francuz pojechał o 3,8 sekundy szybciej od Tänaka, a pierwszą trójkę uzupełnił Ogier. Punkty za drugi przejazd próby Zagorska Sela-Kumrovec zdobyli również Katsuta i Evans.

Zupełnie odwrotnie do ostatniego Rajdu Safari w Kenii, Evans odrobił w niedzielę punkty do najszybszego do tej pory Neuville’a. Brytyjczyk zmniejszył jednak swoją stratę w klasyfikacji generalnej o zaledwie jeden punkt. Czołową dwójkę nadal dzieli sześć punktów przed kolejną rundą w Portugalii. Fourmaux utrzymuje trzecią lokatę, mając również 6-punktową przewagę nad Tänakiem.

Podobają ci się nasze newsy? Nie przegap żadnego: obserwuj RALLY and RACE na Google News.