niedziela, 14 sierpnia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościSposób na drogie paliwo? Zaostrzyć ograniczenie prędkości

Sposób na drogie paliwo? Zaostrzyć ograniczenie prędkości

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu ma ciekawy pomysł na kryzys związany z cenami paliw i dostępnością ropy naftowej. Eksperci proponują ograniczenie prędkości.

W wyniku wojny na Ukrainie musimy się liczyć z ryzykiem wystąpienia kryzysu związanego z dostępnością ropy naftowej. Bez odpowiednich zapasów tego surowca zmniejszy się podaż paliwa, a tym samym jego ceny. Eksperci z Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (European Transport Safety Council, ETSC) dość długo głowili się nad problemem i w końcu uradzili.

Zobacz: Nowy taryfikator mandatów 2022 – pełna lista

W ich mniemaniu samochód jadący szybko zużywa więcej paliwa niż ten, który porusza się wolniej. Dlatego Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu proponuje ograniczenie prędkości w miastach i na autostradach. Proste, prawda?

Według obliczeń specjalistów, samochód jadący z prędkością 100 km/h zużywa o 25% mniej paliwa niż auto jadące z prędkością 130 km/h. Stąd rekomendacja, aby państwa należące do Unii Europejskiej obniżyły limity prędkości do 100 km/h na autostradach, 80 km/h poza terenem zabudowanym oraz 30 km/h w miastach.

Przeczytaj koniecznie: Nowy, bezlitosny fotoradar na polskich drogach

Obowiązujące obecnie w Polsce ograniczenie prędkości do 140 km/h na autostradach jest jednym z najwyższych w Europie. Dla porównania w Holandii położonej limit prędkości w godzinach 6:00-19:00 na drogach szybkiego ruchu wynosi 100 km/h. Po godzinie 19:00 na autostradzie można jechać z prędkością 120 km/h.

W coraz większej liczbie europejskich miast (przykładami są Barcelona, Bruksela, Berlin) wprowadzono już strefy Tempo 30 na wybranych obszarach.

 

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Istny karambol na E-Prix Seulu w Formule E!

W ten weekend rozstrzygają się mistrzowskie losy elektrycznego odpowiednika Formuły 1, Formuły E. Podczas sobotniego wyścigu w...

Karol Krupa wygrywa 11. rundę GSMP w Trójmieście!

Deklasacja! Karol Krupa był bezkonkurencyjny nie tylko na porannych treningach, kierowca Skody Fabii CT wygrał również oba,...

Krupa wygrywa trening przed Grand Prix Sopot-Gdynia w GSMP

Karol Krupa okazał się najszybszy na podjazdach treningowych przed Grand Prix Sopot-Gdynia w GSMP. Czas 1:25:348 pozwolił...

Spece od gleby zabierają się za rajdowego klasyka – Gadanie kontrolne

Audi Quattro Stance works - gadanie kontrolne
Kojarzycie StanceWorks? Ekipa, która naprawdę wie co to znaczy dobrze zglebić auto rusza z nowym projektem! Jeśli...

Vlog Mikołaja Marczyka z Rajdu Finlandii WRC

Mikołaj Marczyk udostępnił w sieci swój kolejny vlog, tym razem aktualny mistrz Polski RSMP zabiera nas w...

NAJPOCZYTNIEJSZE