czwartek, 7 lipca, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaRajdyOrlen 77. Rajd Polski rozpoczęty!

Orlen 77. Rajd Polski rozpoczęty!

Odliczanie zakończone. W piątek rozpoczęło się największe motoryzacyjne święto w naszym kraju – Orlen 77. Rajd Polski. Jubileuszowa edycja nie zawodzi oczekiwań. I choć w pierwszym dniu zaplanowano tylko jeden oes, emocji nie brakowało.

Piątek był jedynie przystawką przed daniem głównym i deserem, które przyniesie nam weekend. Dopilnowano, aby tegoroczna edycja organizowana w stulecie pierwszego Rajdu Polski, była godnym ukłonem w stronę pięknej historii tej imprezy. Przez chwilę można było poczuć się jak na rundzie mistrzostw świata – nie brakowało wywiadów, bogatej otoczki medialnej i śmigłowca, który na żywo relacjonował zmagania kierowców. Orlen 77. Rajd Polski to nie tylko druga runda Profi Auto RSMP. To również inauguracja sezonu mistrzostw Europy ERC. Polacy wystawili sobie piękną laurkę i kolejny raz pokazali, że jesteśmy gotowi, aby nad Wisłę powróciło WRC!

fot. Rajd Polski – oficjalny profil Facebook

Orlen 77. Rajd Polski – shakedown i kwalifikacje

Pierwszy dzień rozpoczęły dwa przejazdy po odcinku testowym Tałty. Przeszło 3,5 kilometrową nitkę najszybciej pokonał triumfator imprezy z 2018 roku – Nikołaj Griazin. Rosjanin o grubość lakieru wygrał ze swoim rodakiem, Aleksiejem Łukjaniukiem. Chwilę po godzinie 14:00 rozpoczął się trzeci przejazd kwalifikacyjny, po którym kierowcy mogli wybierać swoje pozycje startowe. Najszybszy był Łukjaniuk, który o blisko sekundę pokonał Andreasa Mikkelsena. Najlepszy z Polaków był Miko Marczyk, który zajął trzecie miejsce.

Z racji tego, że na nawierzchni szutrowej najtrudniejsze zadanie mają pierwsze załogi, najlepsi zawodnicy z kwalifikacji wybierali odległe pozycje startowe. Pierwszym duetem na trasie rajdu zostali Zbigniew Gabryś/Krzysztof Janik w Polo GTI R5. Jako drugi mazurskie szlaki przecierać będzie Adrian Chwietczuk.

fot. Rajd Polski – oficjalny profil Facebook

Orlen 77. Rajd Polski – Mikołajki Arena dla Griazina!

Poważne ściganie rozpoczęliśmy wieczorem. Pierwszym odcinkiem specjalnym był przejazd po torze Mikołajki Arena. Oes miał tylko 2,5 kilometra, ale wyzwanie potraktowano bardzo profesjonalnie. Zwycięzcą i liderem klasyfikacji generalnej po pierwszym dniu został Nikołaj Griazin. Rosjanin z nawiązką odbił sobie problemy techniczne podczas kwalifikacji. Drugie miejsce zajął Craig Breen, trzeci był Niemiec, Fabian Kreim. Najszybszym Polakiem okazał się Wojciech Chuchała, który do lidera stracił niecałą sekundę. Dokładne wyniki dla każdej z klasyfikacji można sprawdzić na oficjalnej stronie rajdu.

Pamiętajmy, że prawdziwa rywalizacja rozpocznie się w sobotni poranek. Kierowcy będą mieli do pokonania 7 odcinków specjalnych i blisko 130 kilometrów oesowych. Nie lada wyzwaniem będzie dwukrotnie pokonywany odcinek Wieliczki. Prawie 30 kilometrów szutrowych dróg, skoków i niewidocznych zakrętów może stać się cichym bohaterem tego rajdu. Zmagania zakończy ponowny przejazd po Mikołajki Arena.

fot. Rajd Polski – oficjalny profil Facebook

Orlen 77. Rajd Polski – najlepsze dopiero przed nami!

Rajdowi fani dopiero ostrzą sobie zęby na prawdziwą walkę podczas weekendu. Nim rywalizacja ruszy na dobre, zapraszamy raz jeszcze do lektury naszej zapowiedzi 77. Orlen Rajdu Polski, gdzie zebraliśmy wszystkie kluczowe informacje przekazane podczas oficjalnej konferencji prasowej.

Tak wyjątkowa edycja na stulecie imprezy wymaga odpowiedniego świętowania. A skoro tak znamienite urodziny, przydałby się odpowiedni prezent. Odpowiedzią może być piękny album „Stulecie. Rajd Polski 1921-2021”. Kontaktowaliśmy się z wydawnictwem, limitowany nakład schodzi bardzo szybko, kto pierwszy, ten lepszy!

Czekając na podsumowanie pierwszego dnia rajdu przygotowane przez kanał RSMP, zapoznajcie się z urywkami piątkowego shakedownu.

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów podczas spacerów w wózku. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na prawdziwe tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora, z czym chce związać swoją dziennikarską przyszłość.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Rajd Żmudzi 2022: harmonogram i lista startowa

Rajd Żmudzi będzie pierwszą z dwóch wyjazdowych rund RSMP, trzecia i ostatnia szutrowa runda w tym sezonie....

Powstaje nowy serial o F1. Robert Kubica będzie jednym z bohaterów

Robert Kubica w serialu "Beyond the Visible"
Popularna produkcja "Drive to survive” wyprodukowana przez Netflix pozwoliła wielu osobom zobaczyć kulisy F1. Ekipa Alfa Romeo...

Strajk podczas wyścigu F1. Sześć osób usłyszało zarzuty

Just Stop Oil strajkuje podczas GP Wielkiej Brytanii
Podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii miał miejsce strajk grupy "Just Stop Oil". Brytyjska policja zatrzymała w związku...

Pindel i Pietruszka w kolebce czeskiego motorsportu

Po blisko trzech tygodniach przerwy, wraca rywalizacja w cyklu rajdowych mistrzostw Czech. Zaplanowany na najbliższy weekend 49....

Nowe marki zainteresowane WRC. Na liście Skoda, Alpine, Stellantis

Odkąd z mistrzostw świata wycofał się Citroen, w stawce pozostały tylko trzy fabryczne zespoły. Jednak niebawem sporo...

NAJPOCZYTNIEJSZE