niedziela, 1 sierpnia, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona główna Rajdy Orlen 77. Rajd Polski rozpoczęty!

Orlen 77. Rajd Polski rozpoczęty!

Odliczanie zakończone. W piątek rozpoczęło się największe motoryzacyjne święto w naszym kraju – Orlen 77. Rajd Polski. Jubileuszowa edycja nie zawodzi oczekiwań. I choć w pierwszym dniu zaplanowano tylko jeden oes, emocji nie brakowało.

Piątek był jedynie przystawką przed daniem głównym i deserem, które przyniesie nam weekend. Dopilnowano, aby tegoroczna edycja organizowana w stulecie pierwszego Rajdu Polski, była godnym ukłonem w stronę pięknej historii tej imprezy. Przez chwilę można było poczuć się jak na rundzie mistrzostw świata – nie brakowało wywiadów, bogatej otoczki medialnej i śmigłowca, który na żywo relacjonował zmagania kierowców. Orlen 77. Rajd Polski to nie tylko druga runda Profi Auto RSMP. To również inauguracja sezonu mistrzostw Europy ERC. Polacy wystawili sobie piękną laurkę i kolejny raz pokazali, że jesteśmy gotowi, aby nad Wisłę powróciło WRC!

fot. Rajd Polski – oficjalny profil Facebook

Orlen 77. Rajd Polski – shakedown i kwalifikacje

Pierwszy dzień rozpoczęły dwa przejazdy po odcinku testowym Tałty. Przeszło 3,5 kilometrową nitkę najszybciej pokonał triumfator imprezy z 2018 roku – Nikołaj Griazin. Rosjanin o grubość lakieru wygrał ze swoim rodakiem, Aleksiejem Łukjaniukiem. Chwilę po godzinie 14:00 rozpoczął się trzeci przejazd kwalifikacyjny, po którym kierowcy mogli wybierać swoje pozycje startowe. Najszybszy był Łukjaniuk, który o blisko sekundę pokonał Andreasa Mikkelsena. Najlepszy z Polaków był Miko Marczyk, który zajął trzecie miejsce.

Z racji tego, że na nawierzchni szutrowej najtrudniejsze zadanie mają pierwsze załogi, najlepsi zawodnicy z kwalifikacji wybierali odległe pozycje startowe. Pierwszym duetem na trasie rajdu zostali Zbigniew Gabryś/Krzysztof Janik w Polo GTI R5. Jako drugi mazurskie szlaki przecierać będzie Adrian Chwietczuk.

fot. Rajd Polski – oficjalny profil Facebook

Orlen 77. Rajd Polski – Mikołajki Arena dla Griazina!

Poważne ściganie rozpoczęliśmy wieczorem. Pierwszym odcinkiem specjalnym był przejazd po torze Mikołajki Arena. Oes miał tylko 2,5 kilometra, ale wyzwanie potraktowano bardzo profesjonalnie. Zwycięzcą i liderem klasyfikacji generalnej po pierwszym dniu został Nikołaj Griazin. Rosjanin z nawiązką odbił sobie problemy techniczne podczas kwalifikacji. Drugie miejsce zajął Craig Breen, trzeci był Niemiec, Fabian Kreim. Najszybszym Polakiem okazał się Wojciech Chuchała, który do lidera stracił niecałą sekundę. Dokładne wyniki dla każdej z klasyfikacji można sprawdzić na oficjalnej stronie rajdu.

Pamiętajmy, że prawdziwa rywalizacja rozpocznie się w sobotni poranek. Kierowcy będą mieli do pokonania 7 odcinków specjalnych i blisko 130 kilometrów oesowych. Nie lada wyzwaniem będzie dwukrotnie pokonywany odcinek Wieliczki. Prawie 30 kilometrów szutrowych dróg, skoków i niewidocznych zakrętów może stać się cichym bohaterem tego rajdu. Zmagania zakończy ponowny przejazd po Mikołajki Arena.

fot. Rajd Polski – oficjalny profil Facebook

Orlen 77. Rajd Polski – najlepsze dopiero przed nami!

Rajdowi fani dopiero ostrzą sobie zęby na prawdziwą walkę podczas weekendu. Nim rywalizacja ruszy na dobre, zapraszamy raz jeszcze do lektury naszej zapowiedzi 77. Orlen Rajdu Polski, gdzie zebraliśmy wszystkie kluczowe informacje przekazane podczas oficjalnej konferencji prasowej.

Tak wyjątkowa edycja na stulecie imprezy wymaga odpowiedniego świętowania. A skoro tak znamienite urodziny, przydałby się odpowiedni prezent. Odpowiedzią może być piękny album „Stulecie. Rajd Polski 1921-2021”. Kontaktowaliśmy się z wydawnictwem, limitowany nakład schodzi bardzo szybko, kto pierwszy, ten lepszy!

Czekając na podsumowanie pierwszego dnia rajdu przygotowane przez kanał RSMP, zapoznajcie się z urywkami piątkowego shakedownu.

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka, ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki podczas spacerów w wózku. Fan simracingu. Trenuje, aby spełnić marzenia i przenieść umiejętności z symulatora do prawdziwego auta.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Maciej Manejkowski o nowym torze Rallycross Poznań

Rozpoczynamy serię materiałów od zawodników, aby zebrać opinię od kierowców z różnych klas na temat nowego toru...

Elektryczna Fabia wykluczona z rajdów!

Choć historia elektrycznej Fabii na rajdowych oesach dopiero się rozpoczęła, być może jesteśmy już świadkami pierwszych perturbacji....

Kultowy Drift Masters w Rydze wystartował!

It’s Riga Baby! Podobno są osoby na świecie, które traktują to powiedzenie jako jedno z najbardziej podniecających...

Renault 5 Turbo 3 – ikona w nowych szatach

Legende Automobiles to mariaż trzech francuskich pasjonatów motoryzacji i amerykańskiego klimatu Los Angeles. Efektem tego połączenia jest...

Ostatnie poprawki w Poznaniu przed MPRC

Dzisiaj w piątek odbyły się ostatnie treningi przed zawodami na nowym torze Rallycross Poznań. Mimo, że obiekt...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Rajd Monte Carlo 2021: Szykana i tablica w miejscu wypadku Tanaka

Podczas tegorocznej edycji Rajdu Monte Carlo organizatorzy przewidzieli kilka ważnych zmian. Jedną z nich są specjalne środki ostrożności w miejscu ubiegłorocznej kraksy Tanaka. W tym...

Jakub Brzeziński wraca do ścigania i wsiada do Rally4!

„Colin”, czyli Jakub Brzeziński, po roku przerwy od regularnych startów wraca w wielkim stylu. Mistrz Polski w klasie 4WD opowiedział nam o swoich szczegółowych...

Mariusz Pelikański wraca za kierownicę – pojedzie w Wałbrzychu autem wybranym przez… kibiców

Mariusz Pelikański, mistrz Peugeot Cup z sezonu 2003 wystartuję podczas jednej z amatorskich imprez organizowanych przez grupę Walim Rajdowy. Znanego „Pelikana” zobaczymy na Wałbrzyskim...

Kto i czym pojedzie w RSMP, czyli co już wiemy o roszadach wśród polskich kierowców

Sezon RSMP 2021 rusza za nieco ponad trzy miesiące, ale niektórzy kierowcy już przedstawili swoje częściowe plany na tegoroczny rok zmagań w krajowym czempionacie. Adrian...