Ostatni szlif przed mistrzostwami Europy w Zuerze. Znów wygrał Rosjanin

Ostatni szlif przed mistrzostwami Europy
Ostatni szlif przed mistrzostwami Europy

Rosyjski kierowca Dmitrii Matveev oraz japoński mistrz świata Kean Nakamura-Berta wygrali drugą odsłonę Euro Series Champions of the Future w hiszpańskiej Zuerze. Ostatni szlif przed mistrzostwami Europy. Polacy nie mieli szczęścia w zawodach.

Znów Rosjanin stanął na podium międzynarodowych zawodów kartingowych wysokiej rangi. W hiszpańskiej Zuerze zakończyła się druga odsłona europejskiej serii Euro Series Champions of the Future. To na tym torze za tydzień odbędą się zawody w ramach kolejnej rundy Kartingowych Mistrzostw Europy.

W zestawie startowym dwóch kategorii pojawiło się kilku rosyjskich kierowców. Wystąpili oni jednak pod neutralną flagą, a raczej bez oznaczania narodowości, a nie jak wcześniej w Portimao kilku z nich pod włoską flagą lub flagą FIA. Włoskie barwy reprezentował również Artiom Severiukhin, którego w Zuerze już zabrakło. Autor skandalu, stanął na podium jako zwycięzca zawodów w kategorii seniorskiej i wykonał gest, tzw. „salut rzymski”, który uznany jest za faszystowskie pozdrowienie.

Severiukhinowi odebrano włoską licencję i rozwiązano umowę z teamem Ward Racing, w którym ścigał się kilka sezonów. Przeciwko młodemu kierowcy z Rosji toczy się również postępowanie wyjaśniające FIA. W czwartek odbędzie się pierwsze przesłuchanie.

Zobacz również: FIA przesłucha Severiukhina i Szwedów z Ward Racing

W hiszpańskiej Zuerze wystartowało kilku Polaków. Dla szóstki naszych kierowców startujących w Kartingowych Mistrzostwach Europy był to ostatni szlif na tym torze przed kolejną rundą zawodów mistrzowskich. Wśród juniorów wystartowali Maciej Gładysz i Jan Przyrowski. Obu polskich kierowców zobaczyliśmy w wyścigu finałowym zawodów.

Jan Przyrowski zanotował wysoką 8. pozycję, Maciej Gładysz z kolei zakończył zawody na 27. miejscu, a powodem słabszego wyniku kierowcy wspieranego przez Orlen był crash w jednym z biegów kwalifikacyjnych i start z odległej pozycji w wyścigu finałowym.

W kategorii seniorskiej w finale wystartował tylko Karol Pasiewicz, który uplasował się na 28. pozycji w stawce. Na super heatach swój udział w zawodach zakończyli Gustaw Wiśniewski, Jakub Rajski i Maksymilian Angelard.

Klasyfikacja finału OKJ
1. Dmitrii Matveev (Koski Motorsport) +P6
2. Nathan Tye GBR (Sodikart) +0.574 -P1
3. Anatoly Khavalkin (Parolin) +1.230 +P1

8. Jan Przyrowski POL (Tony Kart) +6.152 -P2
27. Maciej Gładysz POL (RFM) +18.837 +P5

Klasyfikacja finału OK
1. Kean Nakamura-Berta JAP (KR) +P4
2. Enzo Deligny FRA (Parolin) +1.428 +P12
3. Ean Eyckmans BEL (EGP Racing) +2.316 +P1

28. Karol Pasiewicz POL (Birel ART) +23.379 +P5