czwartek, 30 marca, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościOstatnie odliczanie

Ostatnie odliczanie

To już ostatnie odliczanie przed LOTOS 72. Rajdem Polski. Siódma runda Rajdowych Mistrzostw Świata FIA wystartuje w Mikołajkach już w przyszłym tygodniu, a w środę (24.06.2015),  w Warszawie odbyła się przedrajdowa konferencja prasowa. W spotkaniu z dziennikarzami udział wzięli: Beata Bublewicz, posłanka na Sejm Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, Piotr Jakubowski, burmistrz Miasta i Gminy Mikołajki oraz Krzysztof Hołowczyc i Robert Kubica. Honory gospodarza konferencji pełnił Andrzej Witkowski, prezes Polskiego Związku Motorowego, organizatora rajdu.

 

W tym roku Rajd Polski po raz czwarty będzie rundą rajdowych mistrzostw świata. Po raz pierwszy był częścią światowego czempionatu w sezonie 1973, później była długa przerwa aż do 2009 roku. Najlepszych kierowców świata mogliśmy znów oglądać w roku ubiegłym.

– Bardzo się cieszę, że w roku jubileuszu 65-lecia Polskiego Związku Motorowego mamy możliwość organizowania jednej z rund mistrzostw świata. Zeszłoroczna edycja okazała się sukcesem, a prezes FIA Jean Todt, który wtedy przyjechał do Mikołajek przyznał, że Mazury są idealnym miejscem dla naszego rajdu. W powrocie rundy WRC do Polski bardzo pomógł Robert Kubica. Oczywiście, wszyscy chcielibyśmy, aby Robert jeździł w Formule 1, ale gdy zdecydował się startować w rajdach, bardzo się z tego ucieszyliśmy. To stworzyło dobry klimat do rozmów z FIA i z promotorem mistrzostw, a później ze sponsorami. Doskonale układa nam się współpraca z firmą LOTOS, która jest naszym sponsorem tytularnym, ale wspiera również najlepszych polskich kierowców – Roberta Kubicę i Kajetana Kajetanowicza. Organizatora rajdu wspierają także Compensa, Lotto, Volkswagen i Hotel Gołębiewski. Największym wyzwaniem jest dla nas przyjazd tysięcy kibiców, z myślą o których organizujemy przecież ten rajd.  Mam nadzieję, że LOTOS 72. Rajd Polski dostarczy wszystkim niezapomnianych wrażeń o charakterze sportowym i będzie również okazją do poznania pięknego regionu mazurskich jezior – powiedział Andrzej Witkowski.

– Rajd Polski to wielka nobilitacja dla mojego regionu. Wiele krajów na świecie stara się o organizację takiej imprezy, ale rund mistrzostw świata jest tylko trzynaście i trafiają do nich najlepsi. Podczas spotkań poza granicami kraju zawsze w pierwszej kolejności chwalę się Rajdem Polski. To doskonała promocja walorów Warmii i Mazur na arenie międzynarodowej. – stwierdziła Beata Bublewicz.

Bazą najważniejszego rajdu w Polsce już po raz 11. będą Mikołajki, a biura rajdu tradycyjnie znajda się w salach nowoczesnego Centrum Kongresowego Hotelu Gołębiewski.

– To że Mikołajki są znane w Polsce, Europie i na świecie, to zasługa wielu czynników, ale jednym z najważniejszych jest Rajd Polski – podkreślił Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek. –Gdy rozpoczynaliśmy współpracę z PZM to mieliśmy trochę wątpliwości. Mazurskie jeziora kojarzą się ze spokojem, relaksem i ciszą, tymczasem sport motorowy wydaje się być tego przeciwieństwem. Ale postanowiliśmy zaryzykować, chociażby po to, aby poszerzyć naszą ofertę dla turystów. To się opłaciło. Zyskaliśmy wielką promocję medialną regionu, inwestujemy także w infrastrukturę, która przez tydzień w roku służy rajdowcom, ale później także mieszkańcom i turystom – dodał Piotr Jakubowski

Do rywalizacji na trasach 19 odcinków specjalnych wyruszy cała światowa czołówka, włącznie z fabrycznymi ekipami Citroena, Hyundaia, M-Sportu i Volkswagena. Na liście zgłoszeń znalazło się też 11 polskich kierowców, a nazwisko które wzbudza zapewne najwięcej emocji wśród kibiców to Robert Kubica. Polak, wygrywając sześć odcinków specjalnych w dotychczas rozegranych rajdach tego sezonu, udowodnił, że jest w stanie nawiązać walkę z zawodnikami fabrycznymi.

– Tegoroczny Rajd Polski będzie moim trzecim startem na Mazurach i drugim w WRC  w tym miejscu. Dla mnie jak i dla większości zawodników będzie to zupełnie nowa runda, głównie ze względu na bardzo zmienioną trasę. O organizację rajdu jestem spokojny. Zarówno ja jak i pozostałe załogi damy z siebie wszystko, postaramy się dostarczać kibicom sporo radości i zabawy. Jeśli chodzi o oczekiwania to proszę pamiętać, że dysponujemy mniejszym budżetem, i dużo mniejszym zespołem niż ekipy fabryczne. Chcielibyśmy wygrywać oesy, ale to wiąże z dużym ryzykiem, że rajd skończymy tak jak niektóre w tym roku. Jeśli z kolei pojedziemy spokojniej i dojedziemy do mety w okolicach 10 miejsca to też nikt nie będzie zadowolony. Trzeba znaleźć jakiś kompromis. Mam nadzieję, że pojedziemy równy i szybki rajd. – powiedział Robert Kubica.

W Rajdzie Polski już po raz 23. wystartuje też legenda polskich sportów motorowych – Krzysztof Hołowczyc. Trzykrotny triumfator rajdu, w tym roku zasiądzie za kierownicą Forda Fiesta R5 w kategorii WRC 2.

 

– Dla mnie ten start, raz do roku, to jest spotkanie z moimi polskimi kibicami. Jadę w WRC 2, bo wiem że nie osiągnę już tempa, które by mi pozwalało rywalizować z najlepszymi. Ale nie wyobrażam sobie żeby mnie na rajdzie na Mazurach zabrakło. Gdy będę miał 70 lat to też będę się ścigał w tym rajdzie – żartował Krzysztof Hołowczyc. – Jutro zaczynam testy moim nowym samochodem, później wezmę udział w Rajdzie Warmińskim. Na pewno będziemy walczyć na trasach polskiego klasyka i damy z siebie wszystko – dodał Olsztynianin.

                                                                          * * * * * * *

LOTOS 72. Rajd Polski, siódma runda Rajdowych Mistrzostw Świata FIA zostanie rozegrany w dniach 2 – 5 lipca 2015 roku. Teatrem zmagań najlepszych kierowców świata będzie 19 szutrowych odcinków specjalnych o długości 313 kilometrów, w tym trzykrotnie rozgrywana próba na torze Mikołajki Arena, gdzie kibice mogą podziwiać bezpośrednia walkę dwóch załóg. Wśród prób sportowych znajdzie się 5 nowych oesów, w tym dwukrotnie przejeżdżany odcinek Stańczyki, najdłuższy w rajdzie, a liczący blisko 40 km. Cała trasa obejmuje 1192 kilometry. Start i meta w centrum Mikołajek.

 

Harmonogram czasowy rajdu na www.rajdpolski.pl w działach dla zawodników i i kibiców.

inf.pras.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

40. numer magazynu Rally and Race – start preorderu

Rally
Wielkimi krokami zbliża się premiera 40. numeru magazynu Rally and Race. Już wkrótce w Wasze ręce oddamy...

Zbigniew Staniszewski przed pierwszym startem sezonu 2023 w rallycrossie

Olsztyński kierowca Zbigniew Staniszewski rozpocznie w najbliższy weekend nowy sezon startów na rallycrossowych torach. Kiedy po siedemnastu...

Robert Kubica odwołuje przyjazd na Poznań Motor Show

Niestety... Roberta Kubica ostatecznie nie pojawi się na Poznań Motor Show 2023. Podopieczny Orlen Team odwołał swoją...

Jacek Pydys: „Nordschleife? Tu zostawiłem swoje serce”

Pydys
Jacek Pydys trafił na Nurbugring zupełnym przypadkiem. A poznając jego historię można chyba zaryzykować stwierdzenie, że zakochał...

Wypadek Audi na S8 – ścigały ją demony

Wypadek Audi na S8 - ścigały ją demony
Ścigały ją demony. Tak wytłumaczyła się kierująca Audi, która podróż momentami nawet 200 km/h zakończyła na barierkach...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here