czwartek, 7 lipca, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaWyścigiGSMPOstatnie przygotowania do GSMP na Czarnej Górze

Ostatnie przygotowania do GSMP na Czarnej Górze

5/6 Runda GSMP Centrumlupka.eu Stronie Śląskie – Czarna Góra rozpoczęły się od Odbioru Administracyjnego i Badania Kontrolnego, które odbyły się na Placu Chrobrego – Rynku w Kłodzku. Pojawienie się aut wyścigowych wzbudziło spore zainteresowanie mieszkańców, rejon Kotliny Kłodzkiej jest kolebką wielu rajdów i wyścigów samochodowych na najwyższym, polskim i europejskim poziomie.

Na Badaniu Kontrolnym pojawiło się 52 kierowców, wśród nich wszyscy liczący się w walce o końcowe podium cyklu, zarówno w klasyfikacji generalnej jak i w rywalizacji w poszczególnych klasach.

Tegoroczny wyścig organizowany jest przez Auto Moto Klub Kłodzko, najmłodszy automobilklub zrzeszony w Polskim Związku Motorowym.  Klub powstał zaledwie w 2018 roku, wyścig na Czarną Górę jest debiutem dolnośląskich działaczy w organizacji tej rangi.

Daniel Trzciński – Prezes Auto Moto Klubu Kłodzko: Razem z koleżankami i kolegami, zakładając nowy klub od razu zadaliśmy sobie pytanie: jaki będzie cel naszej działalności. Pochodzimy z terenów o ogromnych tradycjach w motorsporcie, więc od razu podeszliśmy do tematu organizacji zawodów na najwyższym, krajowym szczeblu. Tegoroczny wyścig jest naszą drugą próbą, starania o przyznanie nam organizacji rund GSMP zostały zaakceptowane w tym roku przez PZM.

Trasa wyścigu jest najkrótsza w Polsce, liczy 2770 metrów. Jak podkreślali obecni na przedwyścigowej konferencji prasowej Waldemar Kluza (który rozgrywane tu zawody już wygrywał) oraz debiutanci – znany z tras rajdów Felix oraz Paweł Sztuka z AMK Kłodzko, trasa jest bardzo wymagająca. W początkowej części szybka, w górnej części stroma i kręta, z  wymagającymi prawdziwego kunsztu zakrętami i nawrotami.

Wyścig Górski Czarna Góra jest rekordowy jeśli chodzi o utrzymywanie się rekordu trasy. Pobił go, z czasem 1:28,121 Tomasz Nagórski w 2013 r. Jeśli chodzi o ilość zwycięstw, najwięcej na koncie, bo aż siedem, ma Mariusz Stec, który w tym roku wrócił po dwuletniej przerwie do wyścigów.

Zawody są nietypowe w całym cyklu GSMP. Ponieważ Park Serwisowy zlokalizowany jest w połowie trasy, na parkingach Hotelu Czarna Perła, organizatorzy podjęli decyzję o dzieleniu podjazdów treningowych i wyścigowych. Najpierw z Siennej ( obecnie część Stronia Śląskiego) startuje część kierowców, którzy po podjeździe sprowadzani są do serwisów, w tym czasie do startu zjeżdżają pozostali kierowcy, Dzięki temu skrócono czas oczekiwania na szczycie Czarnej Góry zawodników, którzy już ukończyli podjazd, będzie to także atrakcja dla kibiców, którzy o wiele częściej będą mogli oglądać poruszające się po trasie samochody.

Trasa jest bardzo dobrze zabezpieczona – powiedział podczas konferencji Dyrektor Wyścigu Janusz Marnik. Apeluję jednak do Kibiców o ostrożność i stosowanie się do próśb służb porządkowych. Wyścigi górskie są jednak bardzo niebezpieczną dyscypliną sportu i trzeba zachowywać maksymalną ostrożność. Pragnę przy okazji podziękować wszystkim samorządom, zarówno Powiatu Kłodzkiego jak i Miast Kłodzko, które nas gościnnie przyjęło, oraz oczywiście Stronia Śląskiego oraz gminy Bystrzyca Kłodzka, na terenie której znajduje się meta wyścigu.

Organizatorzy wprowadzili w tym roku sprzedaż biletów dla kibiców, wejściówki cieszą się sporym powodzeniem. Oglądający zawody w strefach kibica mogą za to liczyć na infrastrukturę sanitarną i gastronomiczną oraz nagłośnienie w miejscach największych skupisk widzów. Zawody będzie także można śledzić w komputerach, tabletach czy telefonach komórkowych: transmisja dostępna będzie na stronie www.gsmp.automotoklub.eu oraz na profilach wyścigu i GSMP. PZM na Facebooku.

redakcjahttp://rallyandrace.pl
Profil redakcyjny dla artykułów stworzonych przez kilku naszych redaktorów.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Rajd Żmudzi 2022: harmonogram i lista startowa

Rajd Żmudzi będzie pierwszą z dwóch wyjazdowych rund RSMP, trzecia i ostatnia szutrowa runda w tym sezonie....

Powstaje nowy serial o F1. Robert Kubica będzie jednym z bohaterów

Robert Kubica w serialu "Beyond the Visible"
Popularna produkcja "Drive to survive” wyprodukowana przez Netflix pozwoliła wielu osobom zobaczyć kulisy F1. Ekipa Alfa Romeo...

Strajk podczas wyścigu F1. Sześć osób usłyszało zarzuty

Just Stop Oil strajkuje podczas GP Wielkiej Brytanii
Podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii miał miejsce strajk grupy "Just Stop Oil". Brytyjska policja zatrzymała w związku...

Pindel i Pietruszka w kolebce czeskiego motorsportu

Po blisko trzech tygodniach przerwy, wraca rywalizacja w cyklu rajdowych mistrzostw Czech. Zaplanowany na najbliższy weekend 49....

Nowe marki zainteresowane WRC. Na liście Skoda, Alpine, Stellantis

Odkąd z mistrzostw świata wycofał się Citroen, w stawce pozostały tylko trzy fabryczne zespoły. Jednak niebawem sporo...

NAJPOCZYTNIEJSZE