Paivi i Tuomas Valila – matka i syn na rajdowych oesach FIA ERC

Valila
fot. kotiliesi.fi

Tegoroczną, imponującą stawkę Rajdowych Mistrzostw Europy wzbogaci jeszcze jedna, wyjątkowa załoga. Na prawym fotelu Tuomasa Valili zasiądzie jego matka, Paivia Valila. Rodzinny duet z Finlandii planuje przynajmniej trzy starty w ERC4.

Już od młodzieńczych lat Tuomas Valila przejawiał wielką miłość do motoryzacji i szeroko rozumianego motorsportu. Jako dziecko oglądał rajdy w charakterze kibica – trasa wielu lokalnych imprez prowadziła wokół jego domu rodzinnego. Pierwsze „szlify” zdobywał za kierownicą samochodu terenowego, jeżdżąc po miejscowych bezdrożach. W wieku około szesnastu lat rodzina zdecydowała się zainwestować w pasję Tuomasa. W garażu pojawił się więc pierwszy samochód rajdowy, a Valila rozpoczął przygotowania do debiutanckich startów. Warunek był jeden – na „prawym” zasiąść mogła wyłącznie jego matka, Paivia.

Zobacz też: Imponująca lista zgłoszeń na ERC 5. Rajd Węgier

Paivia pochodzi z chłopskiej, rolniczej rodziny. Przez wiele lat pracowała w polu, ma zatem spore doświadczenie z ciężkimi maszynami. Nie boi się też ciężkiej pracy – sama pomagała w serwisowaniu traktorów. Chcąc wspierać pasję syna zadebiutowała wraz z nim, wcielając się w rolę pilota. W premierowym starcie na oesach 18. Peurunkaralli 2014 zajęli siódmą lokatę w klasie 2. (Suzuki Swift). Tak rozpoczęła się ich wspólna, motorsportowa przygoda.

Z Finlandii na podbój ERC

Po dekadzie wspólnych startów, Paivi i Tuomas mogą pochwalić się tytułami wicemistrzów Finlandii w kategorii SM3. Co ciekawe, „złoto” było na wyciągnięcie ręki, jednak udział w finałowej rundzie sezonu 2023 pokrzyżowały… znacznie istotniejsze aktywności. Rajdowa familia Valilów powiększyła się – Paivi została babcią, Tuomasowi urodził się pierwszy syn.

Dziś Tuomas pracuje jako monter w miejscowej papierni, Paivia przygotowuje się zaś do zamknięcia swojego gospodarstwa, co pozwoli jej na skupieniu się na pracy w założonej jakiś czas temu firmie księgowej. Praca pomaga im w zdobyciu niezbędnego budżetu na kolejne starty. Dwudziestosiedmioletni Tuomas i pięćdziesięciosiedmioletnia Paivia mają bowiem bardzo ambitne cele. Finowie potwierdzają przynajmniej trzy starty w kategorii ERC4 – Rajd Węgier, Rajd Szwecji i Rajd Estonii. Ich marzeniem jest przejechanie pełnej kampanii ERC, do tego potrzebne jest jednak dodatkowe wsparcie ze strony sponsorów.

Na pytanie o relacje łączące matkę oraz syna na rajdowych odcinkach, Paivia odpowiada:

Kiedy wsiadamy do rajdówki wszystko się zmienia. On przestaje być moim synem, staje się kierowcą. A ja muszę zapomnieć o matczynych emocjach – jestem pilotem, i ciąży na mnie wielka odpowiedzialność. Rodzinne relacje czy miłość schodzą wtedy na dalszy plan. Mamy robotę do wykonania. Liczy się tylko to, żeby dojechać na metę jak najszybciej!”.

Komplet informacji o tegorocznej kampanii ERC znajdziecie na stronie czempionatu. Po więcej emocji z oesów Rajdowych Mistrzostw Europy zapraszamy Was na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!