czwartek, 11 sierpnia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaWyścigiGP Francji 2022: Perez nie zasnął za kierownicą. Zawinił komputer

GP Francji 2022: Perez nie zasnął za kierownicą. Zawinił komputer

To nie wina tequilli ani zaśnięcie za kierownicą spowodowało, że Sergio Perez stracił podium podczas GP Francji z powodu awarii komputera. FIA wyjaśnia sytuację związaną z restartem pod koniec wyścigu.

Po awarii silnika i zatrzymaniu chińskiego kierowcy zespołu Alfa Romeo – Guanyu Zhou, kontrola wyścigu podjęła decyzję o wprowadzeniu wirtualnego samochodu bezpieczeństwa na tor. Gdy tylko udało się uprzątnąć bolid z toru, zespoły otrzymały wiadomość o zakończeniu okresu neutralizacji.

Sergio Perez wyprzedzony przez George`a Russella
Sergio Perez wyprzedzony przez George`a Russella

Regulamin sportowy F1 przewiduje w takiej sytuacji, że po wysłaniu wiadomości nie mija więcej niż 15 sekund aż do pojawienia się zielonej flagi. Podczas wyścigu na torze Paul Ricard tak się nie stało. W związku z tym trzeba było ponownie wysłać komunikat.

Właśnie to opóźnienie spowodowało dezorientację u niektórych kierowców. Jednym z poszkodowanych jest Sergio Perez, który przez błędne informacje na temat restartu stracił trzecią pozycję na rzecz George`a Russella.

Helmut Marko z Red Bulla nie był zadowolony z obrotu sytuacji. „Checo spał przy restarcie” – podsumował Austriak. Po chwili dodał jeszcze w swoim stylu „Może wypił wczoraj tequillę”. W wyniku całej sytuacji Sergio Perez stracił miejsce na podium oraz trzy punkty w klasyfikacji generalnej.

FIA poinformowało w komunikacie, że problem spowodował system komputerowy. Kontrola wyścigu zastosowała rozwiązanie awaryjne, które zadziałało bez zarzutu, ale opóźnienia nie dało się już cofnąć.

„Druga wiadomość o zakończeniu VSC została wysłana, ponieważ wystąpił problem ze sprzętem, który doprowadził do automatycznego przełączenia na systemy zapasowe. Te zadziałały dokładnie tak jak powinny. Te same informacje są wysyłane do wszystkich zespołów jednocześnie. Z kolei czas odliczany do zielonej flagi na końcu VSC jest zawsze losowy”

– można było przeczytać w informacji opublikowanej przez FIA.

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

SuperOES Tor Łódź 07.08.2022 – wyniki

SuperOES Tor Łódź 07-08-2022 wyniki
SuperOES Tor Łódź znów w akcji! 7 sierpnia zorganizowana została wakacyjna runda na usytuowanym w podłódzkiej Kiełminie...

Pasja do motoryzacji na wyciągnięcie ręki

Prosty przepis na wspaniały spot i to jeszcze cykliczny. To efekt pracy lokalnego stowarzyszenia, które przez 10...

OPEL Astra F 1994 rok, 5 drzwi- 260 km/h [wideo]

OPEL Calibra Turbo 260 kmh
OPEL Astra F, kolor bordowy, styl dziadkowy. "Przy 290 na godzinę na autostradzie niemieckiej auto się zachowuje...

Track Masters 2022 Tor Poznań – wyniki

Za nami piąta runda cyklu Track Masters. Tym razem zawodnicy Central Europe Time Attack wrócili do domu,...

Nowy, elektryczny rekord okrążenia na Nordschleife!

Oficjalnie, Nordschleife zyskało nowego, elektrycznego króla! Lars Kern, kierowca rozwojowy Porsche pobił rekord okrążenia "zielonego piekła'' wśród...

NAJPOCZYTNIEJSZE