środa, 22 marca, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNA TOPIEPetter Solberg obchodzi okrągłą rocznicę. 25 lat temu zadebiutował w WRC

Petter Solberg obchodzi okrągłą rocznicę. 25 lat temu zadebiutował w WRC

Petter Solberg to nazwisko, którego nie trzeba przedstawiać. Norweski kierowca wspomniał właśnie, że minęło ćwierć wieku od pierwszego startu w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Prowadzona przez niego Toyota Celica GT-Four zadebiutowała na odcinkach specjalnych Rajdu Szwecji.

Petter Solberg to utytułowany norweski kierowca rajdowy, urodzony w mieście Askim. Rozpoczął swoją karierę rajdową w 1992 roku od występów w rallycrossie.

Zobacz: Rajd Szwecji 2023: lista zgłoszeń. Na starcie 52 ekipy

Po dwukrotnym zdobyciu mistrzostwa kraju i zdobyciu dwóch tytułów mistrza w wyścigach górskich, przesiadł się do WRC. W swoim pierwszym rajdzie wystartował samochodem Toyota Celica GT-Tour.

W debiucie, który miał miejsce dokładnie 25 lat temu, zajął 16. miejsce. Początek kariery był mało obiecujący, ale w następnych latach Norweg mocno się rozkręcił. W 1999 roku został członkiem fabrycznego zespołu Forda, a rok później przeniósł się do Subaru World Rally Team.

Zaliczył tam pierwsze podium w Mistrzostwach Świata. W Rajdzie Grecji zdobył drugie miejsce. Pierwsze zwycięstwo musiało poczekać jeszcze rok – w 2001 roku wygrał rajd Wielkiej Brytanii.

Więcej informacji ze świata motorsportu znajdziesz na stronie głównej rallyandrace.pl

W 2002 roku zdobył rajdowe wicemistrzostwo świata, przegrywając z Marcusem Gronholmem. Rok później zdobył tytuł mistrza świata, a w kolejnych dwóch latach znów stanął na drugim miejscu podium na koniec sezonu.

W latach 2009-2011 występował w założonym przez siebie zespole – Petter Solberg World Rally Team. W sezonie 2012 dołączył do Forda, gdzie zastąpił Mikko Hirvonena. Dopiero w 2012 roku zawiesił swoją karierę W Rajdowych Mistrzostwach świata.

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Frydrych odzyskuje pozycję Mistrza Polski 2022, ale tytuły rozdano 3 miesiące temu

Dzisiaj Trybunał Polskiego Związku Motorowego uchylił dyskwalifikację techniczną Jarosława Frydrycha z 6 rundy MPRC 2022. Ta decyzja...

Kalle Rovanpera dołącza do stawki Drift Masters!

Kalle
Włodarze Drift Masters odkrywają kolejne karty. Do stawki sezonu 2023 dołącza Kalle Rovanpera, Rajdowy Mistrz Świata 2022....

Bolid Schumachera z V10 na sprzedaż. Legendarne Ferrari F1-2000 trafi pod młotek

Bolid Schumachera F1-2000 trafi na aukcję
Bolid Schumachera po raz kolejny trafi na aukcję. Po sukcesie ostatniej licytacji, kolejny bolid wielokrotnego mistrza świata...

Greensmith nie zamierza spoczywać na laurach

Greensmith
Gus Greensmith powrócił na łono WRC w iście królewskim stylu. Po rozwiązaniu kontraktu z M-Sportem Brytyjczyk "spadł''...

Subaru Impreza 22B STi jako restomod. Niezwykły projekt

Subaru Impreza 22B STi jako restomod
Subaru Impreza 22B STi to jeden z najbardziej pożądanych modeli na rynku wtórnym. Jednak dostępność tych samochodów...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here