piątek, 2 czerwca, 2023
Strona głównaAktualnościPeugeot 309 GTI na aukcji. Tym autem jeździł legendarny Richard Burns

Peugeot 309 GTI na aukcji. Tym autem jeździł legendarny Richard Burns

Peugeot 309 GTI zapisał się na kartach rajdowej historii. Egzemplarz, w którym startował i którego właścicielem był legendarny Richard Burns, trafi na sprzedaż.

Peugeot 309 GTI z pewnością nie był najszybszym samochodem rajdowym, które prowadził Richard Burns. Jednak w tym przypadku można stwierdzić bez wahania, że biały egzemplarz o numerach rejestracyjnych E777 KKV miał ogromne zasługi w wyniesieniu angielskiego kierowcy na światową scenę.

Zobacz: Peugeot 106 z silnikiem K20, czyli Peugonda. Mały lew z japońskim sercem

Dziesięć lat po zwycięstwie w klasie RAC Rally za kierownicą Peugeota 309 GTI, startującego w Grupie A, Richard Burns i jego pilot Robert Reid zdobyli koronę w WRC. Fani przez lata zastanawiali się, co stało się z fabrycznym samochodem należącym do ekipy Peugeot Talbot Sport.

Peugeot znanego kierowcy trafi na aukcję

Tymczasem samochód ma się dobrze, a do tego, niebawem zmieni właściciela. Na portalu eWRC-market.com pojawiło się ostatnio kilka ciekawych ogłoszeń, a wśród nich wspomniany Peugeot.

Peugeot 309 GTI, którym startował Richard Burns
Peugeot 309 GTI, którym startował Richard Burns (fot. ewrc-market.com)

W zamian za zwycięstwo w Pucharze Peugeota w 1991 roku, Richard Burns dostał w nagrodę możliwość startu egzemplarzem o numerach E777 KKV podczas RAC. Szef Peugeot Talbot Sport, Des O’Dell, miał nadzieję znaleźć kolejnego brytyjskiego kierowcę, który zostanie mistrzem świata w barwach jego marki.

Dostarczenie samochodu do występów w RAC dla Burnsa okazało się krokiem we właściwym kierunku. Za kierownicą tego startowali również tacy zawodnicy, Kalle Grundel czy Hakan Eriksson.

Więcej informacji ze świata motorsportu znajdziesz na stronie głównej rallyandrace.pl

Późniejsze zwycięstwa brytyjskiego kierowcy w latach 1990 i 1991 pokazały, jak wielkim talentem jest Richard Burns. Jego debiut w 16-zaworowym 309 GTI był dopiero zapowiedzią przyszłych sukcesów.

Zobacz: Żałoba w F1. Odszedł jeden z pionierów „królowej motorsportu”

Co ciekawe, prezentowany samochód trafił później kolekcji znanego rajdowca (od 1999 roku), a po jego śmierci pozostał pod opieką rodziny. Promował Fundację Richarda Burnsa, organizacji charytatywnej utworzonej w celu pomocy ludziom i rodzinom z rakiem i chorobami neurologicznymi. W 2021 roku samochód trafił w prywatne ręce.

Peugeot 309 GTI, którym startował Richard Burns
Peugeot 309 GTI, którym startował Richard Burns (fot. ewrc-market.com)

Jędrzej Stonerhttps://rallyandrace.pl/author/bboner/
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Byśkiniewicz i Siatkowski dobrze nastawieni przed Rajdem Podlaskim

 Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski nie zwalniają tempa i już w najbliższych dniach 2-3 czerwca wystartują w...

Kajetanowicz i Szczepaniak z czwartym czasem na otwarcie 
Rajdu Sardynii!

Tłumy kibiców dopingowały zawodników podczas rozpoczynającego Rajd Sardynii super odcinka specjalnego Olbia - Cabu Abbas. Próba o...

DHL i F1 zmniejszą o 60% emisję CO2

brand_DHL_Barcelona_curcuit
Partner logistyczny Formuły 1 firma DHL wprowadza od europejskiej części sezonu ciężarówki transportujące sprzęt, które w całości...

Ferrari z dużym pakietem poprawek na Grand Prix Hiszpanii

SF-23 podczas testów w Bahrajnie
Scuderia Ferrari podczas zbliżającego się Grand Prix Hiszpanii przywiezie na tor pod Barceloną pierwszy duży pakiet poprawek....

Szymon Piotrowski: „Jadę po mistrzowski tytuł w WSMP!”

Szymon Piotrowski potwierdza swoje mistrzowskie aspiracje w WSMP! Zawodnik Automobilklubu Wielkopolski rozpoczął kampanię 2023 od zwycięstwa i...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here