niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaAktualnościPierwsze informacje o zgłoszeniach na 79. Rajd Polski

Pierwsze informacje o zgłoszeniach na 79. Rajd Polski

Na imponującej liście zgłoszeń do inauguracyjnej rundy w Portugalii można było znaleźć między innymi zwycięzców rund WRC. Wielu z tych znakomitych zawodników, a także kolejne ekscytujące nazwiska takie, jak McRae, spodziewamy się w Mikołajkach podczas ORLEN 79. Rajdu Polski.

Do otwierającego sezon FIA ERC, szutrowego 36. Rally Serras de Fafe (10-12 marca) zgłosiły się 84 załogi, w tym aż 44 dysponujące samochodami klasy Rally2/R5, a więc najbardziej zaawansowanymi konstrukcjami dopuszczonymi do europejskiego czempionatu.

Nie mniej imponująca od liczby samochodów najwyższej kategorii była informacja o tym, jakiego kalibru zawodnicy je poprowadzą. Listę zgłoszeń otwierali Hiszpanie – Efren Llarena i Sara Fernandez, czyli urzędujący mistrzowie Europy w Skodzie Fabii RS Rally2 – najnowszej rajdówce z Mlada Boleslav.

Za nimi ustawiono zawodników mających na swoim koncie triumfy w rundach WRC – Haydena Paddona (pilot: John Kennard, Hyundai i20 Rally2) oraz Madsa Ostberga (pilot: Patrik Barth, Citroen C3 Rally2). Pierwszy z nich dwukrotnie stawał na podium Rajdu Polski, kiedy impreza była rundą światowego czempionatu. W sezonie 2017 Nowozelandczyk był drugi, a rok wcześniej uplasował się na najniższym stopniu podium. Celem 35-latka jest tytuł mistrza Europy, więc możemy się go spodziewać na starcie w Mikołajkach.

Pełny program startów w FIA ERC, a więc również ORLEN 79. Rajd Polski, zaliczy także Mads Ostberg. Kierowca wspierany przez producenta opon MRF skorzysta z Citroena C3 Rally2 z Tagai Racing Technology. Rajdówką przygotowaną przez węgierską ekipę rywalizację w europejskim czempionacie rozpoczęła również załoga, która w ubiegłorocznym Rajdzie Polski uplasowała się na drugim miejscu, czyli Tom Kristensson i Andreas Johansson. Po dobrym występie w 78. edycji ORLEN Rajdu Polski, Szwedzi zapewne chcą ponownie pojawić się w Mikołajkach, choć jeszcze tego nie potwierdzili.

Zobacz także: Harmonogram 79 Rajdu Polski 2023. Lista odcinków, gdzie kupić bilety

W ORLEN 79. Rajdzie Polski możemy się spodziewać także kolejnych szybkich kierowców z północy Europy. Pierwszym jest Mikko Heikkilä – urzędujący mistrz Finlandii. Pilotowany przez Vaaleriego Samu zawodnik zaliczył imponujący i rozczarowujący zarazem początek sezonu w FIA ERC. Fin przewodził klasyfikacji generalnej 36. Rally Serras de Fafe aż do przedostatniego odcinka specjalnego, jednak na finałowej próbie złapał kapcia i spadł na ósmą pozycję.

Kolejnym Szwedem na liście zgłoszeń do polskiej rundy FIA ERC będzie Pontus Tidemand (Pilotka: Julia Thulin, Ford Fiesta Rally2). 32-latek mający na swoim koncie triumfy w Junior WRC (2013), mistrzostwach Azji i Pacyfiku (2015) i WRC2 (2017) to kolejny z kierowców wspieranych przez markę MRF.

W tym gronie jest również 23-letni Estończyk Martins Sesks, który wraz z Renarsem Francisem (Skoda Fabia RS Rally2 evo) zaplanował starty we wszystkich rundach tegorocznej odsłony mistrzostw Europy.

Debiut w samochodzie klasy Rally2 na mazurskich odcinkach specjalnych zaliczy Mathieu Franceschi (pilot: Jules Escartefigue, Skoda Fabia Rally2 evo), który w poprzednim sezonie sięgnął po tytuł szutrowego mistrza Francji. Franceschi miał już okazję sprawdzić się na oesach wokół Mikołajek. W 2021 roku ukończył Rajd Polski na drugim miejscu w klasie RC4.

Doświadczenie z poprzednich startów w Rajdzie Polski będzie chciał wykorzystać Filip Mares. 31-letni Czech trzykrotnie startował w polskiej rundzie europejskiego czempionatu. Najlepszy rezultat wywalczył w 2019 roku, kiedy finiszował tuż za podium. W tym sezonie Mares przywiezie do Mikołajek Skodę Fabię Rally2 evo, a na jej prawym fotelu usiądzie Radovan Bucha.

Walkę w FIA ERC od ORLEN 79. Rajdu Polski rozpocznie młody kierowca o nazwisku, które kojarzy prawdopodobnie każdy fan rajów na świecie. Max McRae, bo o nim mowa, to wnuk Jimmy’iego McRae, syn Alistera i bratanek słynnego Colina. 18-latek skorzysta z Opla Corsy Rally4 i powalczy w ramach kategorii ERC Junior.

Pełną listę zawodników zgłoszonych do ORLEN 79. Rajdu Polski poznamy w czwartek, 11 maja.

redakcjahttp://rallyandrace.pl
Profil redakcyjny dla artykułów stworzonych przez kilku naszych redaktorów.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Marcinkiewicz i Zentner wygrywają wyścig długodystansowy

Maciej Marcinkiewicz i Adam Zentner przebili się z końca stawki, aby zwyciężyć w pierwszej rundzie sezonu 2023...

Ostałowski i Korpuliński prowadzą po kwalifikacjach w Słomczynie

Dzisiejsze kwalifikacje wyłoniły pierwszych liderów Driftingowych Mistrzostw Polski. Na lekko zmodyfikowanej trasie panowały idealne warunki do jazdy....

Verstappen rzutem na taśmę wygrywa genialne kwalifikacje do Grand Prix Monako

Max Verstappen
Max Verstappen zdobył swoje pierwsze pole position do niedzielnego Grand Prix Monako. Holender w trzymających w napięciu...

Miękoś wygrywa pierwszą rundę WSMP

Mariusz Miękoś odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski na Torze Poznań. Kierowca GT3...

Były mistrz wygrywa na inaugurację 318is Cup PL

Mistrz pucharu 318is Cup PL z 2020 roku Marcin Lempert odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu sezonu 2023,...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here