Pierwszy bolid F1 Lotusa zostanie zlicytowany

Fot. Bonhams

Markę Lotus zna każdy miłośnik wyścigów samochodowych i motoryzacji. Sześciokrotni mistrzowie świata konstruktorów Formuły 1 rozpoczynali swoją przygodę w latach 50., a samochód, którym to zrobili, trafi niedługo na sprzedaż.

Mowa o Lotusie-Climax Type 12 z numerem nadwozia 353 – to pierwszy samochód Formuły 1 marki Lotus, w którym swój debiut w wyścigach Grand Prix zaliczył późniejszy dwukrotny mistrz świata i pięciokrotny zwycięzca Grand Prix Monako Graham Hill.

Type 12 został zaprojektowany przez założyciela marki Colina Chapmana. Był to pierwszy bolid jednomiejscowy Lotusa, który wcześniej zbudował serię lekkich samochodów sportowych.

Początkowo auto było zbudowane według przepisów nowej wtedy Formuły 2. W 1958 roku egzemplarz o numerze nadwozia 353 wyposażono w rozwiercony, większy silnik o objętości 1960 cm3, dzięki czemu został dopuszczony do wyścigów Formuły 1.

Debiut w mistrzostwach świata nastąpił na torze Silverstone, gdzie Graham Hill zajął siódme miejsce. Finiszował on za swoim zespołowym kolegą Cliffem Allisonem, który wygrał w klasie Formuły 2, posługując się niezmodyfikowanym Type 12.

W kolejnym sezonie auto trafiło w ręce prywatnego kierowcy Johna Fishera, a za jego kierownicą zasiadała między innymi pierwsza kobieta w F1 Maria Theresa de Filippis. W 1961 roku 353 trafił do Australii, gdzie przetrwał w niemal nienaruszonym stanie zanim znalazł się w rękach Classic Team Lotus. Co ciekawe, historia samochodu została skompletowana i skrupulatnie udokumentowana w książce „Lotus 12 Chassis No. 353: The History” z 2006 roku.

Auto będzie szukało nowego właściciela podczas aukcji w Monako 10 maja. Przewiduje się, że osiągnie cenę w zakresie 290-390 tysięcy euro.

Podobają ci się nasze newsy? Nie przegap żadnego: obserwuj RALLY and RACE na Google News.