Pierwszy start Gosi Rdest w AudiSport TT Cup na Hockenheim

Na niemieckim torze Hockenheim zakończyła się pierwsza runda nowego pucharu Audi Sport TT Cup. W sobotę rozegrano pierwszy, a w niedzielę drugi wyścig tej serii w której startuje m.in. Gosia Rdest. Polka debiutująca za kierownicą 310 konnego Audi zajęła odpowiednio 15 i 20 miejsce.

Nowy wyścigowy puchar Audi odbywa się przy słynnej serii DTM, dzięki czemu rywalizację zawodników można śledzić na żywo w sieci na stronie internetowej Audi Sport. Także na żywo ogląda go bardzo duża liczba widzów. Gosia mimo debiutu w nowym samochodzie wyczynowym pojechała bardzo pewnie, ale bez zbędnego ryzyka stawiając na zdobywanie doświadczenia i poznawanie możliwości auta. Stawka zawodników liczy łącznie 24 zawodników z 18 krajów. Już podczas inauguracyjnego, sobotniego wyścigu szybko okazało się, że rywalizacja w Pucharze Audi Sport TT Cup jest bardzo zacięta.

Gosia Rdest:Tor Hockenheim to dla mnie zupełnie nowy obiekt. Nie startowałam tu wcześniej, a ze względu na start w Pucharze Golfa nie brałam udziału w testach na tym obiekcie tydzień przed pierwszą rundą serii. Już od samego startu działo się wiele. Moja taktyka była prosta: dojechać do mety bez wdawania się w niebezpieczne sytuacje i uczyć się samochodu w warunkach bojowych. Na szczęście pogoda była łaskawa i jechaliśmy po suchej nawierzchni. Metę minęłam na 15 pozycji. W niedzielę warunki zmieniły się, było mokro. Na dodatek na drugim lub trzecim okrążeniu po kontakcie z innym zawodnikiem uszkodzeniu uległo przednie zawieszenie i aż do samej mety musiałam walczyć z autem, aby utrzymać się na torze. Mimo to pierwszy weekend wyścigowy w Audi Sport TT Cup uważam za udany, bo zebrałam wiele cennych doświadczeń, które z pewnością zaowocują w przyszłości. Udało mi się też zdobyć pierwsze punkty.

 _DSC4445_2_mini

Tor Hockenheim to obiekt wybudowany w 1936 roku na potrzeby testów aut Mercedesa. Pierwszy wyścig Formuły 1 odbył się tam w 1970 roku. Obecna konfiguracja toru liczy 4,57 km. Kierowcy Audi TT przejeżdżają podczas wyścigu 13 okrążeń o łącznej długości 59,4 km.

Audi Sport TT Cup 2015 to sześć rund, które odbędą się na niemieckich i austriackich torach wyścigowych i będą towarzyszyć wyścigom DTM. Za kierownicą pucharowych Audi TT każdorazowo rywalizuje 18 stałych zawodników oraz zaproszeni przez organizatora goście: dziennikarze, VIP-owie, zawodnicy innych dyscyplin motorsportowych. W gronie 18 stałych kierowców znaleźli się reprezentanci: Niemiec, Austrii, Danii, Belgii, Norwegii, Polski, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Turcji, Szwajcarii, Chin i Stanów Zjednoczonych, w tym dwie zawodniczki. Z polską flagą w Audi TT Cup będą rywalizować Gosia Rdest i Janek Kisiel. Każdy weekend wyścigowy oznacza dla kierowców 140 minut jazdy po torze, na które składają się: wolne treningi, 30-minutowe kwalifikacje i dwa dwudziestominutowe wyścigi. Pucharowe Audi TT jest wyposażone w przedni napęd i 2-litrowy 4-cylindrowy silnik TFSI o mocy 310 KM przy przeszło 400 niutonometrach momentu obrotowego. Moc samochodu można zwiększyć o kolejne 30 KM poprzez użycie systemu „push-to-pass”. Samochód waży zaledwie 1125 kg.

Gosia Rdest to 22-letnia zawodniczka, która przygodę ze sportem motorowym rozpoczynała w kartingu. W sezonie 2011 wywalczyła tytuł Mistrza Polski w klasie KF2. Swoich sił próbowała też we włoskiej lidze kartingowej. W sezonie 2012 Gosia rywalizowała w BRDC Formula 4 – brytyjskich mistrzostwach Formuły 4, gdzie była jedyną kobietą w stawce, a sezon ukończyła z nagrodą Who Zooms Award za największą ilość wyprzedzeń w sezonie. Na swoim koncie odnotowała aż siedemdziesiąt dwa udane ataki na rywali. Jako jedna z 12 kobiet została zaproszona przez VW Motorsport i Komisję Kobiet w Motosporcie FIA na eliminacjację Pucharu Scirocco R-Cup. Jej autorytetami są: Aryton Senna i Jerzy Kukuczka. W sezonie 2014 Gosia przesiadła się z singleseaterów do samochodów turystycznych i rywalizowała w Volkswagen Castrol Cup. Wzięła też gościnny udział w rundach VW Scirocco R-Cup na Red Bull Ringu i VW Polo R Cup na Buddh International Circuit, gdzie wywalczyła kolejno 2, 4 i 6 miejsce. Sezon 2015 rozpoczęła od 24-godzinnego wyścigu w Dubaju. Jako jedna z czterech kierowców zasiadała za kierownicą VW Golfa TDI wystawionego przez brytyjski zespół KPM Racing.Mimo słabszej specyfikacji samochodu, udanie stawiała czoła mocniejszym rywalom zajmując 9 miejsce w klasie A2 i 51 w klasyfikacji generalnej. Nastepnie rywalizowała w długodystansowym 12h wyścigu na włoskim torze Mugello, ponownie w VW Golfie. W seonie 2015 Gosia Rdest bierze udział w pełnym cyklu Volkswagen Golf Cup oraz Audi TT Sport Cup.

Dodatkowe informacje na temat Gosi Rdest:

Oficjalna strona: www.gosiardest.pl

Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/pages/Gosia-Rdest-Life-is-a-Race

Kanał YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCUSP5guEpLtT0E1SX_vzwzw/videos

Audi TT Cup 2015 – kalendarz

01-03 maj Hockenheim (D)

26-28 czerwiec Norisring (D)

31 lipiec -02 sierpień Red Bull Ring (A)

11-13 wrzesień Oschersleben (D)

25-27 wrzesień Nürburgring (D)

16-18 październik Hockenheim (D)

 inf.pras.