Pindel i Pietruszka rozpoczynają wysokim tempem i stają na podium

281
fot. Grzegorz Rybarski

W miniony weekend Filip Pindel zainaugurował czwarty rok swojej rajdowej kariery i zrobił to w bardzo widowiskowym stylu. Start w 7. Tech-Mol Rally był przede wszystkim formą przygotowań do pierwszej rundy mistrzostw Polski, ale duet Pindel / Pietruszka przekuł trening w pierwszy tegoroczny sukces.

Reprezentanci barw Marten Sport od samego początku mocno zaznaczyli swoją obecność, otwierając wynik od wygrania pierwszego odcinka specjalnego w klasie samochodów Rally4. Jeszcze lepiej prezentował się rezultat w klasyfikacji generalnej rajdu, gdzie uplasowali się na szóstej pozycji jako najszybsza załoga samochodu z napędem 2WD (niecałe 3 sekundy za rywalami w najmocniejszej kategorii Rally2).

Trudne warunki, jakie panowały na niedzielnych odcinkach, nie zachwiały wysokiego tempa. Pomimo jazdy po mokrej, mocno zabrudzonej nawierzchni i bardzo zmiennej przyczepności, załoga Peugeota 208 Rally4 notowała czasy w czołowej dwójce i trójce klasy, regularnie plasując się w dziesiątce rajdu. Na półmetku rywalizacji prowadzili w swojej klasie o 1,2 sekundy przed bezpośrednimi rywalami.

W ferworze walki nie uniknęli przygód, ale do ostatniego odcinka cały czas liczyli się w walce o zwycięstwo. Niestety, zgaszony silnik na starcie finałowej próby, kosztował cenne sekundy, a w rezultacie spadek na trzeci stopień podium. Mimo pecha, z uśmiechem stanęli na podium inauguracyjnej rundy Tarmac Masters. W Nowej Rudzie dali jasny sygnał, że są przygotowani, by doświadczenia zdobyte w mistrzostwach Czech, dobrze wykorzystać na polskich odcinkach specjalnych. Sprawdzian generalny już za niespełna trzy tygodnie, gdy 51. Rajd Świdnicki oficjalnie rozpocznie cykl Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2023.

 

Filip Pindel: „To był niesamowity rajd! Od pierwszego kilometra jechało nam się bardzo dobrze i złapaliśmy odpowiedni rytm. Jazda była spokojna, ale od razu wypracowaliśmy odpowiednie tempo. Wygrany pierwszy odcinek pobudził większy apetyt niż trzecie miejsce na mecie rajdu, ale jestem bardzo zadowolony z postępów, jakie wypracowaliśmy przez zimową przerwę.

 Nie uniknęliśmy kilku błędów, ale jednocześnie wiemy na co musimy zwrócić jeszcze większą uwagę, żeby lepiej przygotować się do RSMP – głównego celu w tym sezonie. Pod tym względem to była bezcenna rozgrzewka. Tempo i wynik cieszą, tym bardziej, że konkurencja była naprawdę szybka. Cała klasa Rally4 ukończyła rajd bardzo wysoko w klasyfikacji generalnej, a to pokazuje, że czeka nas ciekawy sezon – będzie trzeba się naprawdę wykazać w tym roku.

 Chciałbym bardzo podziękować wszystkim kibicom i przede wszystkim sponsorom, dzięki którym możemy kontynuować rajdową przygodę i przeżywać chwile, takie jak podczas Tech-Mol Rally. Emocje rosną, a ja już nie mogę się doczekać kolejnego rajdu. Teraz jeszcze wyżej podnosimy poprzeczkę i pora na Świdnicę. Do zobaczenia na trasach!”

 

 Krzysztof Pietruszka: „Myślę, że razem z Filipem, nie mogliśmy lepiej rozpocząć sezon 2023. Pokazaliśmy wolę walki i dobre tempo, ale jeszcze cenniejsza jest praca, jaką wykonaliśmy na serwisie i odcinkach. Cykl Tarmac Masters znów zapewnił nam odcinki z najwyższej półki. Wąsko, kręto i piekielnie szybko, ale technicznie na wysokim poziomie. To wszystko przy nieprzewidywalnej pogodzie i bardzo zmiennej przyczepności – czyli to, co najtrudniejsze, ale i najlepsze w rajdach samochodowych.  

 Tempo na odcinkach dało nam wiele satysfakcji i uważam, że pokazaliśmy duży potencjał, ale wiemy jednocześnie, nad czym trzeba mocniej popracować. Zebraliśmy dużo informacji, z których przez najbliższe tygodnie trzeba wyciągnąć wnioski. Przygotowania trwają, a pierwszy odcinek w Świdnicy coraz bliżej, ale po starcie w Nowej Rudzie, jesteśmy naładowani pozytywną energią.

 Gratulacje dla zwycięzców, podziękowania za piękną walkę i doping, a dla zespołu za świetną pracę – to był naprawdę udany weekend!”

 Załogę Pindel / Pietruszka w sezonie 2023 wspierać będą firmy TECE, MARTEN i BURBO OIL, a za obsługę Peugeota 208 Rally4 odpowiadać będzie stajnia RALLYLAB.