środa, 17 sierpnia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaRajdyPindel i Pietruszka w kolebce czeskiego motorsportu

Pindel i Pietruszka w kolebce czeskiego motorsportu

Po blisko trzech tygodniach przerwy, wraca rywalizacja w cyklu rajdowych mistrzostw Czech. Zaplanowany na najbliższy weekend 49. Rally Bohemia z bazą w Mlada Boleslav, obok siedziby Skoda Motorsport, sprawia, że będzie to powrót w wyjątkowych okolicznościach. Do rywalizacji w piątej rundzie, na inaugurację drugiej części MCR 2022, zgłosiły się 63 załogi. Filip Pindel i Krzysztof Pietruszka, będą w tym gronie jedynymi Polakami, ale w swojej kategorii będą odgrywać ważną rolę.

Po cennym rezultacie osiągniętym w czerwcowym Agrotec Petronas Rally Hustopeče, umocnili pozycję w dwóch najważniejszych klasyfikacjach – RC4 I oraz Peugeot Rally Cup CZ. Po kolejne punkty ruszą jako wiceliderzy z dorobkiem 125 i 43 punktów – odpowiednio w klasie i w pucharze). Dla tegorocznego debiutanta mistrzostw Czech to doskonały wynik, ale Filip Pindel może pochwalić się jeszcze jednym cennym osiągnięciem. Młody zawodnik ze Strzelina punktował we wszystkich dotychczasowych rundach, a w Mlada Boleslav powalczy o piątą metę z rzędu.

Jednocześnie będzie to piąte piekielnie trudne wyzwanie. Na załogę Peugeota 208 Rally4 w barwach Marten, Burboil i Car Speed Racing, czekają trzy dni walki, podzielone na dwa etapy i 14 asfaltowych odcinków specjalnych. Wszystko rozpocznie widowiskowy piątkowy prolog (5.52 km), wytyczony na Autodromie Sosnova – pod nazwą Škoda Fabia RS Rally2 Sosnová, która zapisze się na długo w historii czeskiego sportu samochodowego. To właśnie 8 lipca, swój oficjalny debiut na odcinkach zaliczy nowa Fabia RS Rally2. Za kierownicą „zerówki”, jeszcze poza oficjalną klasyfikacją, usiądą urzędujący Mistrz Europy i świata w WRC2 – Andreas Mikkelsen oraz Torstein Eriksen (Mistrz WRC2 z 2021 roku).

To właśnie bliskość siedziby Skoda Motorsport sprawia, że jeden z najstarszych rajdów w czeskim czempionacie, może pochwalić się taką niepowtarzalną sportową atmosferą. Czołowi czescy zawodnicy, spośród których wielu traktuje ten rajd jako domowy, zgodnie uważają, że jest to jedna z najważniejszych rund sezonu. Zwycięstwo jest tutaj traktowane niezwykle prestiżowo, co wysoko podnosi poziom walki.

Wszystkie odcinki mają status kultowych. Nie zabraknie wąskich i krętych dróg, przeplatanych szybszymi partiami i tymi wymagającymi szczególnej precyzji ciasnymi przejazdami przez miejscowości, z wysokimi krawężnikami. W tegorocznej edycji znalazło się też kilka nowych lub mocno zmienionych tras. W harmonogramie soboty znalazło się siedem prób, a w tym najkrótsza Městská (3,99 km) i najdłuższy Radostín (21,74 km). Niedziela, mimo że krótsza, to równie wymagająca, podzielona została na trzy odcinki, po dwa przejazdy każdy. Łącznie dystans całego weekendu, przed jakim staną Filip Pindel i Krzysztof Pietruszka, to ponad 157 km.

Filip Pindel: – Przed nami kolejny wymagający rajd i ważne doświadczenie. Tym razem czekają na nas odcinki specjalne w domowych okolicach Skody, w zawodach które dla naszych południowych sąsiadów mają status kultowych. Biorąc pod uwagę globalne sukcesy rajdówek działu Skoda Motorsport, myślę, że to ważne miejsce dla każdego kibica sportu samochodowego. Mnie też udziela się ta atmosfera, ale przede wszystkim skupiam się na walce o wynik.  

Sesja na studiach już za mną, więc stanę na starcie z lżejszą głową, skoncentrowany na jednym zadaniu i jeszcze bardziej zmotywowany! Poprzednia runda potwierdziła, że dobre czasy na odcinkach są w naszym zasięgu. Pokazaliśmy prędkość i konsekwentną jazdę. Taki sam plan zakładamy na 49. Rally Bohemia.

Zbierać kolejne doświadczenia i naukę, by osiągnąć metę, ale już ze zdecydowanie lepszym tempem. Mocna czeska stawka, w tym rajdzie będzie jeszcze trudniejszym przeciwnikiem, ale stawiam sobie za cel by utrzymać dobrą passę i po raz kolejny stanąć na podium. Do zobaczenia w Mlada Boleslav!

Krzysztof Pietruszka: – Rally Hustopece był naprawdę wyczerpujący, więc potrzebowaliśmy tej krótkiej przerwy, ale jesteśmy już w pełnej gotowości, by zmierzyć się z rundą w Mlada Boleslav. Weekend zapowiada się naprawdę trudny, ponieważ nie bez przyczyny najlepsi czescy zawodnicy, podchodzą do tych odcinków z takim respektem.

Mocno zmieniająca się charakterystyka, od wąskich partii z krawężnikami po szerokie, gładkie i bardzo szybkie fragmenty. To taka kumulacja pierwszej części sezonu, ale bogatsi o doświadczenia z wcześniejszych rund, na start czekamy z dużą nadzieją.

Często mówi się, że wyniki z Bohemii mocno przekładają się na walkę o tytuł. Dla nas to też może być kluczowy etap, więc plan to podejść do tego startu bardzo taktycznie. Pogoda w tym regionie potrafi być dynamiczna i już nie raz w historii odwracała rywalizację, ale po testach przygotowani jesteśmy na każdy scenariusz. Musimy być na mecie i wywieźć z Mlada Boleslav cenne punkty. Trzymajcie kciuki!

redakcjahttp://rallyandrace.pl
Profil redakcyjny dla artykułów stworzonych przez kilku naszych redaktorów.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Kartingowy evergreen. Czyli „ile trzeba mieć, żeby ryzykować w razie się straci”?

Łowca Patentów
Gadanie Kontrolne - Kartingowy Wtorek Formuła 1. Wielkie marzenie każdego młodego kartingowca. To „królowa motosportu” jest od wielu...

Udany weekend na podium dla Karola Kręta w Oschersleben

Kolejny udany weekend Karola Kręta w serii Porsche Sports Cup Deutschland. Młody zawodnik Akademii ORLEN Team stanął...

51 Rajd Barum z polakami

Rajdowe Mistrzostwa Europy w ostatni weekend sierpnia wkroczą na Czeskie odcinki specjalne za sprawą Rajdu Barum. Przed...

Rajdowe Kryterium Ustronia filmowe podsumowanie

Zapraszamy na filmowe podsumowanie rajdowego wydarzenia na domowych ulicach Kajto czyli 6 Rajdowy Ustroń - Kryterium Ustronia...

CBet Rally Rokiškis 2022 – nagranie z feralnego wypadku

CBet Rally Rokiškis 2022 BMW dzwon
CBet Rally Rokiškis 2022 to nie jest impreza którą śledzi każdy fan rajdów w Polsce, ale zdjęcia...

NAJPOCZYTNIEJSZE