wtorek, 11 maja, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona główna Wyścigi GSMP Po rocznej przerwie wraca Bieszczadzki Wyścig Górski Valvoline!

Po rocznej przerwie wraca Bieszczadzki Wyścig Górski Valvoline!

Po przerwie spowodowanej pandemią COVID – 19 i odwołaniu przez FIA – Międzynarodową Federację Samochodową zarówno FIA EHC (Mistrzostwa Europy FIA w Wyścigach Górskich) jak i FIA IHC ( Międzynarodowy Puchar FIA w Wyścigach Górskich), Automobilklub Małopolski Krosno wraca na arenę największych międzynarodowych imprez wyścigowych, przygotowując 47. Bieszczadzki Wyścig Górski Valvoline.

Rozgrywane w terminie 21 – 23 maja zawody rozpoczną zarówno krajowy cykl Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski i GSMP Hist., jak i zmagania kierowców z całej Europy podczas FIA IHC i FIA CEZ – Mistrzostw Europy Strefy Centralnej FIA. Wyścig, który tradycyjnie odbędzie się na kultowej trasie Wujskie – Tyrawa Wołoska, będzie także 5 i 6 Rundą MMSR – Mistrzostw Słowacji. Już dziś napływają do siedziby Automobilklubu Małopolskiego Krosno wstępne zgłoszenia, m.in. Sebastiena Petit (FRA), szóstego kierowcy w Mistrzostwach Europy FIA 2019 czy dysponującego potężnym Renault Sport RS 01 Philippe Schmittera (FRA).

Tegoroczne Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski składać się będą z ośmiu wyścigów rozgrywanych na polskich i słowackich trasach, aż w sześciu będą mogli startować kierowcy tzw. bolidów – otwartych aut jednomiejscowych. Dotychczas w Polsce takie możliwości miały tylko dwie trasy: Bieszczadzkich Wyścigów Górskich oraz będących rundami FIA EHC wyścigów w Limanowej. W 2020 bolidy pojawiły się także na trasie organizowanego także przez Automobilklub Małopolski Krosno wyścigu Prządki ( okolice Korczyny k. Krosna).
Tegoroczne starty wyścigowe polscy zawodnicy zakończą podczas organizowanej co dwa lata prestiżowej imprezy FIA Hill Climb Masters; w tym roku wyścig mistrzów, gromadzący reprezentacje z ponad 20 krajów Europy odbędzie się w październiku w Bradze w Portugalii. W Regulaminie Ramowym GSMP na sezon 2021 pojawiły się istotne nowości: po raz pierwszy do startów w zawodach dopuszczeni będą kierowcy od 16 roku życia, stworzono także odrębną grupę dla tzw. Crosskartów – lekkich pojazdów znanych wcześniej tylko z rallycrossu, autocrossu czy rajdów cross country. FIA dokonało także modyfikacji tzw. Performance Factor – współczynnika technicznego , na podstawie którego samochody klasyfikowane są w poszczególnych grupach.

Bieszczadzkie Wyścigi Górskie zostały zapoczątkowane w 1979 roku, pierwszym zwycięzcą imprezy był czołowy polski kierowca rajdowy, wicemistrz Europy Marian Bublewicz, jadący wtedy Oplem GTE 2000. Na liczącej dziś 4688 metrów trasie aż 12 – krotnie zwyciężał Mariusz Stec, 7 razy na najwyższym stopniu podium stawał Andrzej Godula, 6 razy wygrywał Robert Steć.

Od 2016 rekord trasy należy do Vaclava Janika (CZE) który bolidem Norma M 20 FC pojechał z czasem 2:13,614. Najwyższa zmierzona prędkość kierowcy samochodu : „z dachem” to 245 km/h ( Szymon Łukaszczyk (POL) w 2019.

W sobotę o godz. 13.30 i 15.30 odbędą się (poprzedzone porannymi podjazdami treningowymi) podjazdy wyścigowe 1 Rundy GSMP i 5 Rundy MMSR. W niedzielę o godz. 13.00 i 15.00 odbędą się podjazdy wyścigowe wszystkich klasyfikacji, zarówno mistrzostw Polski i Słowacji jak i FIA IHC i FIA CEZ – zawodnicy z tych klasyfikacji w sobotę będą odbywali podjazdy treningowe.

redakcjahttp://rallyandrace.pl
Profil redakcyjny dla artykułów stworzonych przez kilku naszych redaktorów.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Najgorętsze sytuacje z 2 rundy Mistrzostw Włoch w Rallycrossie

W materiale najciekawsze sytuacja na torze podczas 2 rundy Mistrzostw Włoch w Rallycrossie - Rallycross Italia Castelletto...

Platinum 5. Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza dla Felixa i Adriana Mroszczyka!

W ubiegły weekend Paweł "Felix" Danilczuk i Adrian Mroszczyk wygrali Platinum 5. Rajd Memoriał Janusza Kuliga i...

Pierwsze trofeum Gosi Rdest w Alpine Europa Cup

Podczas drugiej rundy sezonu europejskiego pucharu Alpine, Gosia Rdest zaliczyła swój najlepszy start do tej pory. W...

Biało-czerwona we włoskiej Adrii. Czepiel wygrywa

Karol Czepiel został zwycięzcą drugiej rundy Karting Campionato Italiano czyli Kartingowych Mistrzostw Włoch, którą rozegrano na torze...

Polskie BMW M2 wkracza na tory

Na najbliższej rundzie Paweł Melon zaprezentuje swoje nowe auto do startów w Rallycrossie. Kierowca zapowiedział je w...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Klasa dla Crosskartów w GSMP!

W nowym regulaminie Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski pojawił się zapis o klasie 13 dedykowanej dla Crosskartów startujących na co dzień w Pucharze Polski Autocross. Od...