sobota, 30 września, 2023
Strona głównaAktualnościPodium dla Macieja Dreszera w wyścigu na torze Spa

Podium dla Macieja Dreszera w wyścigu na torze Spa

  • Drugie miejsce w klasie na otwarcie sezonu BMW M235i Racing Cup

2

  • Maciej Dreszer i Stéphane Kox: najszybszy team w swojej klasie

3

  • Kolejny wyścig w Pucharze BMW za nieco ponad miesiąc

4

Spa, 6 kwietnia 2015 – Maciej Dreszer, 19-latek z Tarnowa, ubiegłoroczny zwycięzca pucharu GT86 Cup na torze Nürburgring, radzi sobie świetnie także w tegorocznym sezonie. Po drugim miejscu w swojej klasie podczas 12-godzinnego wyścigu Hankook 12H Italy w połowie w weekend przyszedł kolejny sukces – Maciej ukończył trzygodzinny wyścig Trophée des Fagnes, pierwszą eliminację cyklu BMW M235i Racing Cup na słynnym torze Spa-Francorchamps, na drugim miejscu w swojej klasie.

IMG_5238

Wyścig był bardzo trudny – w stawce dominowały samochody o porównywalnych parametrach przez co rywalizacja na bardzo szybkim torze Spa-Francorchamps była niezwykle wyrównana. Podczas sesji kwalifikacyjnej dochodziło do kolizji – w czasie przejazdu Macieja na torze dwukrotnie obowiązywała “żółta flaga”, co wpłynęło na czas kwalifikacji. Ostatecznie do wyścigu załoga BMW o numerze 241, czyli Maciej Dreszer i Stéphane Kox, ruszyła z czwartej pozycji w swojej klasie. W wyścigu już po dwóch okrążeniach doszło do kolizji. Maćkowi, który jechał na pierwszej zmianie, udało się uniknąć kłopotów na torze – to pozwoliło szybko przesunąć się na drugie miejsce w klasyfikacji BMW M235i Racing Cup. Tego miejsca zespół Dreszer Motorsport nie oddał już do końca, na mecie ustępując jedynie Michaelowi Schreyowi. Tyle że Niemiec, ubiegłoroczny wicemistrz pucharu BMW M235i Racing na torze Nürburgring, jechał bez zmiennika co dawało mu przewagę czasową (brak konieczności zmian kierowców). Maciek i Stéphane byli więc najszybszym teamem w swojej klasie.

d1d0c5b21eca048f7f270a297d64422e_o

Niemała w tym zasługa ojca Stéphane, Petera Koxa, kierowcy wyścigowego (m.in. 13-krotny uczestnik Le Mans, zwycięzca w tym wyścigu w 2003 roku). Peter potrafił perfekcyjnie dobrać ustawienia zawieszenia samochodu dzięki czemu Maciej był w stanie „kręcić” czasy o kilka sekund lepsze od reszty rywali. Wskazówki Petera Koxa dotyczące zawieszenia pozwalały też na uzyskiwanie wyższych prędkości, co zaowocowało wolniejszym zużywaniem się opon. Efekt: mniej zmian w pitlane i wypracowanie przewagi nad pozostałymi kierowcami.

7

Kolejny wyścig już niebawem – 10 maja Maćka i Stéphane czeka 125 minut ścigania podczas New Race Festival na torze Zolder. A już w tym tygodniu, w dniach 9-12 kwietnia samochód Maćka będzie można obejrzeć na stoisku firmy BMW podczas targów Motor Show w Poznaniu. Maciek również będzie na targach, więc będzie wiele okazji do tego, żeby porozmawiać o samochodzie i tegorocznym sezonie wyścigowym.

9

19-letni Maciej Dreszer to jeden z najbardziej utalentowanych młodych kierowców wyścigowych w Europie. W 2014 roku Tarnowianin zwyciężył w cyklu zawodów długodystansowych TMG GT86 Cup na niemieckim Nürburgringu, startując w barwach utytułowanego niemieckiego zespołu Doerr Motorsport, którego barwy reprezentował m.in. Kevin Estre, fabryczny kierowca McLarena. Maciej został także, indywidualnie, wicemistrzem FIA Strefy Europy Centralnej w wyścigach górskich (grupa N+2000). W 2014 roku jako kierowca wyścigowy przeszedł do historii – został najmłodszym zawodnikiem w historii, który wygrał wyścig na Nürburgringu oraz najmłodszym uczestnikiem 24-godzinnego wyścigu ADAC Zurich 24 Rennen na tym torze.

IMG_5218

Inf.pras.

NOWOŚCI

Rajd Chile 2023. Wyniki po pierwszej pętli

Załogi rywalizujące w Rajdzie Chile pokonały już trzy odcinki specjalne, z których składała się pierwsza pętla zmagań....

Bracia Lempertowie z jednakową ilością punktów przed finałem 318is Cup PL

Marcin Lempert odniósł swoje szóste zwycięstwo w sezonie 2023 318is Cup PL, które pozwoliło mu zrównać się...

Drabent odnosi kluczowe zwycięstwo w walce o tytuł WORK STUFF Super S Cup

Jerzy Drabent odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu finałowej rundy WORK STUFF Super S Cup na Torze Poznań....

Zielonka wygrywa piątkowe WSMP

Jacek Zielonka zamienił pole position na zwycięstwo w przedostatniej rundzie sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski na...

Emocje od pierwszych metrów, trwa rywalizacja w Rajdzie Chile

Załogi rywalizujące w Rajdzie Chile pokonały już trzy odcinki specjalne, z których składała się pierwsza pętla zmagań....

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here