środa, 22 września, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaRajdyPodsumowanie 2 rundy Rajdowego Pucharu Śląska - „Rajd o Puchar Wójta Gminy...

Podsumowanie 2 rundy Rajdowego Pucharu Śląska – „Rajd o Puchar Wójta Gminy Gaszowice 2019”

12 maja w Gaszowicach odbyła się druga runda Rajdowego Pucharu Śląska pod nazwą Rajd o Puchar Wójta Gminy Gaszowice. Do rajdu zgłosiło się 100 załóg z całej Polski, ale ostatecznie mogliśmy zobaczyć tylko 96 załóg, które bezproblemowo przeszły badania BK i stawiły się na starcie rajdu. Rajd ukończyło tylko 74 załóg, co jest chyba najlepszym obrazem tego jak bardzo wymagającym był ten rajd. Niska temperatura i ciągłe opady deszczu wysoko podniosły poprzeczkę dla zawodników, którzy mieli do pokonania dwa odcinki specjalne o łącznej długości 10 kilometrów.

Trasa rajdu nie należała do najłatwiejszych gdyż obfitowała w dużą ilość ciasnych zakrętów i spadań. W pamięci zawodników na długo pozostanie zwłaszcza jeden zakręt, ten z małym podbiciem gdzie ów zakręt bardzo szybko weryfikował umiejętności zawodników. W całym rajdzie było jeszcze kilka takich ciekawych miejsc, które nie wybaczały najmniejszego błędu na tej śliskiej nawierzchni. Kolejny raz zyskiwali zawodnicy, którzy cały rajd oparli na chłodnej kalkulacji i dzięki realizowanej taktyce dojechali do mety, gdy ich rywale kończyli rajd na poboczu.

Sprawdziło się powiedzenie, że rajd to nie tylko parcie do przodu, ale również dobra taktyka weryfikowana po każdym oesie. No cóż, ale czasem nawet najlepsza taktyka nie pomoże, gdy na oesie popełni się nawet najmniejszy błąd. Tych błędów najwięcej mogliśmy zobaczyć już na pierwszych dwóch odcinkach rajdu, po których lista załóg mocno zmalała. I tak po pierwszych dwóch odcinkach do trzeciego oesu wystartowało już tylko 83 załóg. Kolejne odcinki specjalne również wyeliminowały kilka załóg, chociaż było już takich sytuacji zdecydowanie mniej.

Pod koniec rajdu załogi już doskonale czuły asfalt i wiedziały gdzie można się nieźle zaskoczyć i zwiedzić trochę zielonego pobocza. Ostatecznie na końcowej mecie rajdu pojawiły się tylko 74 załogi, które ukończyły ten ciężki Rajd o Puchar Wójta Gminy Gaszowice.

Pomimo tak złej aury na trasach rajdu nie zabrakło kibiców, którzy mieli ku swojej uciesze możliwość zobaczenia masę ciekawych akcji, po których kilka razy mogli pomagać zawodnikom powrócić na trasę rajdu. Dla kibiców rajdowych takie sytuacje to nagroda za wielogodzinne przebywanie na trasie rajdu, bez względu na warunki atmosferyczne. Podsumowując, kibice mieli co oglądać i nie narzekali na nudę.

Dla organizatorów rajd pełen pracy tym bardziej, że pogoda nie ułatwiała pracy na odcinkach. Na słowa wielkiego uznania zasługują wszystkie osoby zaangażowane w zabezpieczenie trasy rajdu. To wielogodzinne pilnowanie swojego rejonu w takich warunkach przy tak niskiej temperaturze wymaga nie lada poświęcenia i wytrwałości. Kolejny raz „Safety” okazuje się bohaterem imprezy i za to należą się wielkie podziękowania.

Słowa podziękowań należą się również Policji za nadzór nad bezpiecznym przebiegiem rajdu.  Dziękujemy służbom medycznym z firmy Firemed za objecie opieką medyczną uczestników rajdu . Słowa uznania i podziękowań kierujemy w stronę  Ochotniczej Straży Pożarnej z Gaszowic i Czernicy gdzie jednostki te wielokrotnie musiały brać udział w usuwaniu załóg, które pozostały na trasie rajdu w miejscu niebezpiecznym dla kolejnych załóg. Serdeczne podziękowania należy też skierować do mieszkańców Gminy Gaszowice, którzy za sprawą rajdu mogli napotkać na drobne niedogodności związane z dojazdem do posesji. Jak wiadomo Maj to miesiąc Komunii Świętej wiec czasem wyjazd z i dojazd do posesji w tym dniu dla mieszkańców są sprawą najważniejszą. Chcemy podziękować za wyrozumiałość mieszkańcom i mamy nadzieję, że nasz rajd nie zakłócił mieszkańcom gminy tak ważnego święta, jakim bez wątpienia jest dzień Komunii Świętej.

Serdeczne podziękowania kierujemy również w stronę władz lokalnych Urzędu Gminy Gaszowice za pomoc okazaną podczas planowania i przygotowania całego rajdu. Podziękowania składamy na ręce pana mgr. Pawła Bugdola Wójta Gminy Gaszowice, który czynnie brał udział w tej kolejnej wielkiej imprezie sportowej na terenie gminy. Cieszymy się, że kolejny raz w historii gminy rajd samochodowy mógł być tak wielkim wydarzeniem w życiu lokalnej społeczności i dziękujemy raz jeszcze za tak miłe przyjęcie Rajdowego Pucharu Śląska w Gminie Gaszowice.

Rajd to jak wiemy zacięta rywalizacja poprzedzona wielodniowymi przygotowaniami, dlatego jako organizatorów smuci nas czasem fakt, że aż tyle załóg rajd zakończyło defektem lub postojem na poboczu trasy rajdu. Jednak nie organizowalibyśmy takich imprez gdybyśmy nie wiedzieli, że takie czasem jest oblicze rajdów samochodowych. Doskonale wiemy, że rajdy mają nas wszystkich cieszyć i bawić, ale na pierwszym miejscu zawsze bierzemy po uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo załóg i kibiców.

Dochodzą do nas informacje, że można było rajd puścić tak czy inaczej, jednak nie podejmujemy w tej kwestii żadnej dyskusji gdyż doskonale wiemy, że zrobiliśmy wszystko by rajd przebiegał w sposób bezpieczny.  Cieszymy się, że pomimo tak ciężkich warunków atmosferycznych rajd zakończył się bez żadnego uszczerbku na zdrowiu zawodników czy też kibiców a jedynymi stratami są małe straty materialne.

To, że rajd zakończył się szczęśliwie potwierdza fakt, że załogi startujące niemal już całej Polski są załogami dojrzałymi a ich przygotowania do rajdu są bardzo profesjonalne. Organizując pierwsze starty Rajdowego Pucharu Śląska mieliśmy nadzieję, że takie właśnie załogi będziemy mieli przyjemność gościć na swoich rajdach. Załogi chcące dążyć do doskonalenia swoich umiejętności i wyciągające wnioski z każdego przejechanego kilometra odcinków specjalnych. Wielkim kunsztem wykazały się zwycięskie załogi, które podczas tej ciężkiej walki stanęły na podium tego rajdu.

Chociaż w klasyfikacji całego pucharu nie ma klasyfikacji generalnej to warto jednak wymienić załogi, które stanęłyby na podium generalki . Na najwyższym stopniu rajd ukończyła załoga nr 7 Blacha / Gruszecki w Subaru Impreza z klasy K4, z której również wywodzi się druga załoga generalki z nr 11 Hornik / Frej też w Subaru Impreza. Na trzecim miejscu uplasowała się załoga klasy K3 z nr 26 Kawalec / Walczak samochodem Honda Civic R.

W poszczególnych klasach na podium uplasowały się załogi :

Klasa K1

1  Nr 68  Hus / Czajda  w  Honda Civic

2 Nr 67  Goździk / Wierzchała  w Toyota Starlet

3 Nr 75  Mróz / Mróz w Opel Tigra

 

Klasa K2

 

1 Nr 47 Stebel / Baron w Honda Civic

2 Nr 48 Jasiński / Kapalski w Honda Civic

3 Nr 50 Glenc / Hałat  w Honda Civic

 

Klasa K3

 

1 Nr 26 Kawalec / Walczak w  Honda Civic R

2 Nr 33 Bojdoł / Syrbag w Renault Clio 3 RS

3 Nr 45 Sikora / Sikora w Renault Megane

 

Klasa K4

 

1 Nr 7 Blacha / Gruszecki w Subaru Impreza

2 Nr 11 Hornik / Frej w Subaru Impreza

3 Nr 8 Macura / Pikuła  w Skoda Fabia Proto

 

Klasa K5

 

1 Nr 6    Kunicki / Smółka w Fiat 126p

2 Nr 2    Opioła / Grabowska w Fiat 126p

3 Nr 4    Lipowczan / Pydych w Fiat 126p

 

Klasa K6

 

1 Nr 86 Henkel / Dziadek w Fiat Cinquecento

2 Nr 88 Kubica / Lanuszny w Fiat Seicento

3 Nr 83 Marczyk / Klimasara w Fiat Seicento

 

Klasa K7

 

1 Nr 21 Sikora / Tytko w BMW E36 Compact

2 Nr 22 Sikora / Górnioczek w BMW E36 Compact

3 Nr 19 Bugiel / Piątkowska w BMW E36 Compact

 

Wszystkim wymienionym załogom gratulujemy zwycięstwa w swojej klasie i tym samym zdobycia cennych punktów w tegorocznym pucharze. Gratulujemy też wszystkim zawodnikom którzy przekroczyli metę tego rajdu, który możemy chyba zaliczyć do jednego z najtrudniejszych rajdów w historii Gaszowic.

Załogom które w ten czy inny sposób nie ukończyły rajdu, życzymy szybkiego powrotu na rajdowe trasy i zapraszamy już wkrótce, na trzecią rundę Rajdowego Pucharu Śląska El-Instal.

Pragniemy też podziękować wszystkim naszym partnerom bez których nie było by tegorocznego pucharu czyli :

Firma El-Instal z Międzyrzecza Górnego – Profesjonalne wykonanie prac elektroinstalacyjnych i słaboprądowych.

Auto Service P T A Sanecznik z Rydułtów – Autoryzowany serwis firmy Bosch.

Darma Części samochodowe – Sklepy z częściami samochodowymi Gumna /Bielsko-Biała/ Jastrzębie Zdrój/ Pszczyna/ Skoczów Istebna/ Oświęcim /Rybnik /Čadca (SK)

M&M Auto-Tuning  Skoczów – Usługi z zakresu sprzedaży akcesoriów tuningowych, sportowych jak również części seryjnych do samochodów.

Oleje ROWE z Katowic – Niemieckie oleje klasy premium do samochodów osobowych i ciężarowych oraz dla przemysłu. Regionalny Dystrybutor: OLEJE KATOWICE Sp. z o.o

Ulter Sport Exhausts  z Węgierskiej Górki Producent tłumików do samochodów seryjnych i sportowych.

RACE GC z Bielska Białej – Producent opon dla sportu samochodowego

M2 Sport Bielsko Biała Produkcja odzieży i akcesoriów dla sportów motorowych.

Globgum – Rybka Serwis z Radlina – Autoryzowany dystrybutor grupy GOODYEAR, producent i dystrybutor GLOBGUM

rajdowka.pl – Regionalny portal rajdowy

Radio 90 – Oficjalny patron radiowy Rajdowego Pucharu Śląska

Dziękujemy też wszystkim przedstawicielom mediów którzy wspierają nas w prasie i telewizji oraz za pośrednictwem Internetu, jak np. gazeta Nowiny.pl  czy portal Np126p.pl oraz OX.pl Dziękujemy kibicom i wszystkim tym których zapomnieliśmy wymienić w niniejszym podsumowaniu.

 

Pozdrawiamy.

 

Zespół Rajdowego Pucharu Śląska.

Artur Bal  – Organizator Rajdowego Pucharu Śląska

Grzegorz Czarnik  – Organizator Rajdowego Pucharu Śląska

Robert Durczok  – Koordynator medialny Rajdowego Pucharu Śląska

inf.pras.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

4 Rajd Wspomnienie Warszawskiego

Automobilklub Rzemieślnik zaprasza do udziału w IV Rajdzie Wspomnienie Warszawskiego. Impreza odbędzie się w dniach 01-02 października...

V Runda Puchar Toru Modlin – zapisy

Puchar Toru Modlin
Informujemy Was o zapisach na V rundę Pucharu Toru Modlin 2021. Odbędzie się 3 października, wpisowe wynosi...

Rajdowa brać żegna dziś Agnieszkę Pyrę

Już dzisiaj o godzinie 18:00 w Trójmieście odbędzie się rajdowe pożegnanie Agnieszki Pyry, pilotki zmarłej tragicznie podczas...

Lista zgłoszeń – 5 runda Driftingowe Mistrzostwa Polski w Słomczynie

Publikujemy listę zgłoszeń do 5 rundy DMP czyli Driftingowych Mistrzostw Polski, które odbędą się 25 i 26...

Wspieramy amatorskie ściganie!

Startujesz? Organizujesz? A może kibicujesz uczestnikom jakiejś amatorskiej imprezy? Daj nam znać! Chcemy wspierać amatorskie ściganie, dawać...

NAJPOCZYTNIEJSZE