wtorek, 26 października, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościPodwójne punkty, podwójne wyzwanie – Kasperczyk przed PZM 76. Rajdem Polski

Podwójne punkty, podwójne wyzwanie – Kasperczyk przed PZM 76. Rajdem Polski

Rywalizacja w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski przenosi się na luźną nawierzchnię. Przed zawodnikami walczącymi o tytuł mistrza kraju dwie szutrowe rundy – PZM 76. Rajd Polski oraz Rajd Elektrenów na Litwie. Pierwsza z nich już w nadchodzący weekend (28-30 czerwca). Z 12. numerem startowym, w zawodach zaliczanych także do kalendarza mistrzostw Europy, pojadą Tomasz Kasperczyk i Damian Syty – aktualni wiceliderzy RSMP i zwycięzcy Rajdu Nadwiślańskiego, czyli poprzedniej rundy krajowego czempionatu.

Rajd Polski obchodzi w tym roku wyjątkowy jubileusz. Drugi najstarszy rajd świata po raz 50. będzie stanowił rundę europejskiego czempionatu. Tomek Kasperczyk i Damian Syty wystartują w tej imprezie dopiero po raz trzeci i drugi w samochodzie z napędem na cztery koła. Do Mikołajek, które od 15 lat są bazą Rajdu Polski, Kasperczyk i Syty przywiozą dobrze znanego kibicom Forda Fiestę R5 w barwach Tiger Energy Drink.

Tegoroczna edycja Rajdu Polski przyciągnęła imponującą obsadę. Zawody są nie tylko rundą mistrzostw Polski i Europy, lecz także częścią rywalizacji w litewskim czempionacie oraz w historycznych mistrzostwach Polski (Motul HRSMP). Łącznie start w PZM 76. Rajdzie Polski zadeklarowały 102 załogi z czego aż 24 dysponują samochodami klasy R5 – najszybszymi i najmocniejszymi rajdówkami, jakimi można się ścigać w zawodach tej rangi. W tej mocnej stawce Kasperczyk i Syty otrzymali 12. numer startowy.


Niezwykle widowiskowe ściganie na szybkich mazurskich szutrach jest szczególnie ważne dla załóg walczących w krajowym czempionacie, ponieważ Rajd Polski jest jedną z dwóch podwójnie punktowanych rund RSMP. W puli jest aż 55 punktów, w tym 50 za zwycięstwo i 5 za najlepszy czas na finałowym oesie rajdu. O 25 punktów więcej będzie można zdobyć jeszcze tylko w kończącym sezon Rajdzie Dolnośląskim.

Po przekonującym zwycięstwie w Rajdzie Nadwiślańskim – poprzedniej rundzie RSMP – Kasperczyk i Syty awansowali na pozycję wiceliderów mistrzostw. Na ich koncie jest 45 punktów. Siedem „oczek” więcej mają Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk, a trzecie miejsce zajmują Marcin Słobodzian i Kamil Kozdroń, którzy zgromadzili cztery punkty mniej niż reprezentanci Tiger Energy Drink Rally Team.

Rywalizacja w PZM 76. Rajdzie Polski rozegra się na 15 odcinkach specjalnych o łącznej długości nieco ponad 200 km. Start – w piątek, 28 czerwca popołudniu na Rynku w Mikołajkach. Meta w tym samym miejscu – w niedzielę, 30 czerwca o 15:30.

Tomasz Kasperczyk:
– Fakt, że wygraliśmy poprzednią rundę RSMP nie zmienia niczego w naszym podejściu do Rajdu Polski. Jesteśmy podbudowani i jeszcze mocniej zmotywowani, ale w takiej stawce trzeba zachować zdrowy rozsądek i twardo stąpać po ziemi. Oczywiście fajnie jest wrócić do rywalizacji w mistrzostwach Europy i sprawdzić czy i jak nasze tempo poprawiło się względem europejskiej czołówki, ale cały czas pamiętamy, że walka w FIA ERC nie jest naszym głównym celem. Rajd Polski jest podwójnie punktowany, więc jego wyniki, podobnie jak te wywalczone w Rajdzie Dolnośląskim, zapewne będą kluczowe w rywalizacji o tytuł mistrza Polski. Jesteśmy dobrze przygotowani. Na dwa tygodnie przed startem w Mikołajkach sprawdziliśmy siebie i samochód na równie szybkich szutrowych oesach w Estonii, a teraz tę pracę chcemy przekuć w dobry wynik w Mikołajkach.

Punktacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski przed PZM 76. Rajdem Polski

1. Marczyk/Gospodarczyk 52 pkt.
2. Kasperczyk/Syty 45 pkt.
3. Słobodzian/Kozdroń 41 pkt.
4. Byśkiniewicz/Cieślar 28 pkt.
5. Kołtun/Pleskot 18 pkt.
6. Płachytka/Nowaczewski 11 pkt.
7. Chwist/Heller 8 pkt.
8. Brzeziński/Burkat 7 pkt.
9. Jurecki/Trela 6 pkt.
=. Kabaciński/Kuśnierz 6 pkt.


Zespół Tiger Energy Drink Rally Team powstał w 2012 roku, od samego początku jego trzon stanowi załoga Tomasz Kasperczyk/Damian Syty. Rok 2012 to pełny sezon Rajdowego Pucharu Polski oraz czeski Rajd Kostelec. W kolejnym sezonie Tomasz Kasperczyk (ur. 25. 9. 1992 r.) zadebiutował w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, zdobywając tytuł II wicemistrza Polski w klasie 6. Kolejny – 2014 rok to zmiana samochodu i walka o punkty w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Nowy samochód i bardzo intensywny program treningowy zaowocowały 6. miejscem w klasyfikacji generalnej RSMP i pierwszym podium w tym cyklu podczas Rajdu Dolnośląskiego. Duet Tomasz Kasperczyk/Damian Syty zajął znakomite, drugie miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. Sezon 2015 to kolejny rok startów w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski oraz wybranych rundach Rajdowych Mistrzostw Europy w Fordzie Fiesta R5. Sezon 2017 przyniósł pierwsze zwycięstwo w rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Tomek z Damianem byli najszybsi w Rajdzie Śląska i przypieczętowali tytuł wicemistrzów kraju. W 2018 roku zespół rywalizował w wybranych rundach FIA ERC i RSMP, co dało mu czwarte miejsce w mistrzostwach Polski. W drodze do tego wyniku Kasperczyk i Syty powtórzyli sukces z sezonu 2017 i po raz drugi z rzędu wygrali Rajd Śląska, ustanawiając jednocześnie nowy rekord w polskich rajdach. Na mecie wyprzedzili drugą załogę o 0,2 sekundy – to najmniejsza różnica w historii. W sezonie 2019 rajdową bronią Tiger Energy Drink Rally Team ponownie jest Ford Fiesta R5 serwisowany przez kielecką stajnię rajdową C-Rally. Sponsorem strategicznym zespołu jest Tiger Energy Drink.
inf.pras.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Płonące Clio Toksportu na Rajdzie Węgier [WIDEO]

Załoga Bastien Bergounhe i Mathieu Descharne wypadła z trasy na jednym z odcinków Rajdu. Niestety, auto spłonęło...

7. runda Mistrzostw Polski Rallycross od „OdcinekSpecjalny”

Migawki z 7. rundy Mistrzostw Polski Rallycross na Autodromie Słomczyn od „OdcinekSpecjalny”. Zapraszamy do obejrzenia tego co...

Nowy dźwięk elektrycznej rajdówki

Nowy mechaniczny system, który przy okazji generuje nowe dźwięk elektrycznego auta rajdowego zbliża nas do normalności. To...

Spektakularne sytuacje na trasie Rajdu Ciudad de Pozoblanco

Zapraszamy na materiał filmowy z trasy Rajdu Ciudad de Pozoblanco 2021.

Rajd Barbórka 2021 na nowym torze!

Rajd Barbórka zawita w tym roku do zupełnie nowej lokalizacji. Areną zmagań pierwszych odcinków specjalnych będzie Autodrom...

NAJPOCZYTNIEJSZE